image 51887 25 v1

Prečo nám hnijú slivky priamo na strome?

Máme strom slivky, pravdepodobne odrodu JOJO. Tento rok nám však začali slivky hniť už na strome. Odstrániť sa dajú len ťažko, lebo sú aj v korune stromu. Čo treba robiť? (Pavol M., e-mail)

Opadávanie mladých plodov, hnitie plodov na stromoch spôsobuje známa huba Monilinia laxa. K infekcii dochádza, najmä ak v období kvitnutia stromov prevláda daždivé a chladné počasie. Napadnuté plôdiky opadávajú v počiatočnom štádiu vývoja. Do plodov huba preniká cez poranenia spôsobené napríklad húsenicami obaľovača slivkového či prasklinami v plodoch. Huba napáda aj marhule a broskyne. Citlivé odrody sliviek je potrebné ošetriť na začiatku a konci kvitnutia systémovými prípravkami, a to najmä v chladnom a daždivom počasí. V ponuke sú napríklad prípravky Signum a Prolectus. Zakročiť možno aj mechanicky – odstrihnutím a spálením napadnutých výhonkov.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák.

Text Ing. Hana Szabóová
Foto archív čitateľov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.