image 45770 25 v1

Čo s výrastkami slivky v trávniku

Minulý rok sme vyhodili slivku a začali nám z nej v trávniku vyrastať malé výhonky, ktoré nestačíme vystrihovať. Existuje niečo na zničenie, čo by nepoškodilo trávnik? (Iveta R., e-mail)

Takáto situácia môže nastať, ak neboli dokonalo odstránené všetky korene pôvodnej dreviny, prípadne zostali na pozemku popadané plody, z ktorých vyrastajú nové rastliny. Slivky sa totiž veľmi ľahko množia mladými rastlinami vyrastajúcimi z adventívnych (spiacich) púčikov na koreňoch. To sa bežne v ovocinárskej praxi využíva na získavanie rastlín odkopkami. Vystrihávaním, keďže neodstránite celú (aj podzemnú časť) rastlinu, sa len podporí vyrastanie nových výhonkov.

Na likvidáciu nežiaducich výhonkov slivky môžete skúsiť použiť totálne, systémovo pôsobiace herbicídy, napríklad FONDO, JETSTAR, KAPUT, KYNOZ FL, ROUNDUP FLEX, ROUNDUP MAX, TOUCHDOWN SYSTÉM 4, GARLON 4EC. Prípravky sú určené na ničenie nežiaducich trvácich, hlboko koreniacich burín, na nežiaducu vegetáciu na nepoľnohospodárskej pôde. Vzhľadom na totálny účinok prípravkov je najvhodnejšie len ich prácne bodové nanášanie pomocou štetca priamo na jednotlivé listy výhonkov slivky, nie plošné použitie a maximálne v koncentrácii 33 až 50 %. Odporúčam vyskúšať prípravok najskôr na okraji trávnika na 1 či 2 výhonkoch. Dôležité je, aby výhonky mali dostatočne vyvinutú listovú plochu. Pred použitím prípravku si treba pozorne prečítať etiketu a návod na použitie.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

 1. Max says:

  Hmmm rady za groš vsetko chemia— hubit hubit a potom sa cudujeme ze sme cely priotravení od hora az dole———- bez chemie to ide rovnako a cas z posilky vyuzijete efektivnejsie a v prirode

 2. Juraj says:

  šak áno chémia, ale toto teľa, ktoré písalo odpoveď na túto otázku asi nikdy v živote nevidelo motyku, lopatu, rýľ a krompáč, alebo nič z vyššie spomenutého v ruke nedržalo. Totiž, ctená pani inžinierka Hanka, stačí laický sedliacky rozum: Keď vidím výhonky, tak ich vykopem a namiesto pozemku zasraného chémiou mám akorát čerstvo poznateľné diery.

  1. Hubatá says:

   …. a stromčeky kupujú v renomovaných ovocinárstvach, cez internet, nie aby sa snažili dopestovať ich sami…..

 3. Barbora says:

  Súhlasím s Maxom aj s Jurajom – buď výhonky odstránime mechanicky, ale načo ich vôbec odstraňovať, tak veľmi Vám zavadzajú? V ovocnom sade asi nemáte „anglický“ trávnik, a zeleň je zeleň …

 4. Mino says:

  Ekopokrytci a mentorski mudraci nie su len v Bruseli ale vsade. Ked to tam nechate, o malo rokov mate nepreniknutelnu hustinu. Ak ja som vykopaval korene, no slivky vzdy vysli. Takze nenadavajte nikomu, a vyberte si sposob aky zvolite. Ja som pouzil rondup, kriky vyschli, potom som ich vykopal. Rodnup sa rychlo v zemi rozlozi a zmeni na dusik.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje