image 46724 25 v1

Ako na úspešné pestovanie slivky

Dobrý deň, prosím o informáciu, kde je možné kúpiť stromček bystrickej slivky? (e-mail, Ján J.)

Najlepšie je navštíviť záhradníctvo, ovocnú škôlku v blízkosti vášho bydliska. Stromček odrody slivky ´Bystrická´ je možné kúpiť na rôznych jarných či jesenných záhradkárskych výstavách. Vhodné je prehľadať internetové prehliadače s ponukou mladých ovocných drevín. Odroda slivky ´Bystrická´ je v ponuke záhradníctiev na podpníku St. Julien A, cena približne 7,80 €. Odroda je samoopelivá, vhodná aj do chladnejších oblastí. Plody majú vysokú cukornatosť. Nevýhodou je citlivosť na vírusovú chorobu šarku, preto ´Bystrickú´ možno úspešne pestovať iba v miestach bez výskytu šarky. Termín výsadby je vhodnejší na jeseň.

Do vašej pozornosti však odporúčam aj nové šľachtené odrody, rezistentné a tolerantné voči vírusovej chorobe šarke aj voči monilióze. Napr. ´Topfirst´, ´Toptaste´, ´Tophit´, ´Azura´, ´Hanka´, ´Haroma´ a iné.

Keďže nepíšete do akej lokality máte záujem kúpiť nový stromček, spomenieme podmienky pestovania sliviek všeobecne. Slivkám vyhovujú pôdy rozličného druhu. Pôda má byť primerane vlhká, výživná, znášajú aj vyššiu hladinu spodnej vody. Žiadajú vyššiu relatívnu vzdušnú vlhkosť. Najviac sa pestujú v podhorských oblastiach. Optimálna priemerná ročná teplota na pestovanie slivkovín vôbec je 7,5 – 9 °C, ročné zrážky 500 – 700 mm.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

 1. jozef says:

  Pestovať Bystrickú veľkoplodú škoda námahy. Všade šarka, a chem. ochrany niet.

  1. Ka Mil says:

   Daj si Stanley, chuťovo sa podobá a je rezistentná

 2. J. M. says:

  Najlepšia je bystrická z poľa, viem, že sa to nemá, ale sú obalsti, ktoré sú úplne zarastené (nikto sa o to nestará) mladými výhonmi tejto odrody, jednej z najstarších a najspoľahlivejších (až na šárku…). Píšem z vlastnej skúsenosti, min. 50- ročnej.

  1. Adrian says:

   Dobry den,
   obraciam sa na Vas vzhladom na spomenute skusenosti, ci by ste mi poradil ako dalej…?
   Otec podobnym sposobom (vykopal vyhonky) zohnal od znameho zo sadu Bystricke slivky.
   Uz je tomu 15 rokov a slivky stale nerodia. Znamy vravi, ze este mozu zacat, ze by este pockal s vykopanim…
   Za odpoved vopred dakujem

   1. Adrian says:

    opravujem… nie su to bystricke ale gulate durandzie

 3. Tomáš says:

  Prečo propagujete podpník St. Julien?? To už väčšej hovadiny niet..treba prelistovať internet a nájsť k Vám blízke záhradníctvo, kde ponúkajú tieto, ale aj iné odrody sliviek na podpníkoch myrobalán a zelená ringlota. Tie majú rozhodne dlhšiu životnosť a menej nárokov na vlahu ako menovaný podpník. Ten je vhodný tak na pár rokov a potom môžete kupovať nový strom. Ja napríklad chodím stromčeky nakupovať na Moravu do Uherského Ostrohu, kde je rozdiel nielen v kvalite, ale aj v sortimente, na čom sú stromky naštepené a za 7 Eur kúpite slivku o výške aj viac ako 2 metre, s vytvorenou korunkou.

  1. Evelin says:

   Tomas, len nie kazdy ma take priestorove moznosti.. Ja kupujem tiez radsej pomalsie rastuce stromy, ktore nebudu mat v dospelosti 6 metrov a obrovsku korunu, lebo by som ich jednoducho nezmestila..

 4. Tatiana says:

  Dobry den ,mne zacala kvitnut slivka mlada ,co sa mohlo stat,ja som ju zaciatkom septemra ostrihala a pred tyzdnom zacala kvitnut….dakujem vopred

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.