Pes hrabe v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Pes zase hrabe v záhrade? Poznáme niekoľko trikov, ako ho od tejto aktivity odradiť

Ešte ste ani za sebou nezatvorili vstupné dvere a už vás víta váš pes s ňufákom a labkami od zeme. Zrejme tušíte, že sa venoval „záhradným prácam“. Nie však s takým úmyslom, ako vy a záhrada zase vyzerá ako povrch Mesiaca. Prečo pes hrabe v záhrade a čo robiť, ak ho chcete odnaučiť od ničenia trávnika a záhonov?

Hľadá sa príčina hrabania…

Skôr, ako urobíte prvé opatrenia, pokúste sa zistiť, aká je príčina toho, že pes v záhrade hrabe. Po zistení „spúšťača“ budete lepšie vedieť, ako túto situáciu vyriešiť a záhradu ochrániť.

Prečo psy v záhrade hrabú?

 • Inštinkt a povaha – Niektoré plemená psov majú v povahe prirodzené sklony k hrabaniu a hľadaniu ukrytej koristi (napríklad teriéry, bígle, jazvečíky a iné poľovnícke psy).
 • Nuda a nedostatok aktivít – Pes, ktorý nemá dostatok aktivít a stimulov, si premení záhradu na „herňu“ s vlastným programom.
 • Zvedavosť a pudy – Najčastejšou príčinou hrabania psov pri plote je zvedavosť a chuť spoznať lákadlá za plotom. Môžu to byť zvieratá susedov, nové vône aj unikajúca korisť. Intenzívne pokusy o útek za plot sa objavujú v období ruje/hárania.
 • Schovávanie potravy a hračiek – Ak záhradu obýva viac domácich zvierat, pred konkurenciou chce pes schovať svoju kosť či obľúbenú žuvaciu hračku.
 • Úzkosť a stres – Vykopané jamy môžu byť tiež prejavom stresu z odlúčenia a vašej neprítomnosti alebo obrannou reakciou v úzkostných chvíľach (búrka, petardy, iné silné zvuky).
 • Vytváranie „lepších“ podmienok – Je psovi na záhrade teplo? Vyhĺbi si pod stromom veľkú jamu, v ktorej sa bude ochladzovať. Prekáža mu nejaká rastlina vo výhľade? Zničí ju. Záhrada je pre psa jeho domovom a niekedy si ju jednoducho upraví tak, aby mu lepšie vyhovovala.
Pes hrabe v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Základná ochrana záhrady pred psom

Hoci je príčin, pre ktoré pes demoluje záhradu veľa, rovnako tak má majiteľ i niekoľko spôsobov, ako ho od tejto aktivity odradiť.

 • Miesta, na ktorých pes často hrabe, urobte ťažšie prístupnými. Rozložte na zem králičie pletivo, kari sieť alebo dočasne na tieto miesta uložte veľké kamene.
 • Psom prekážajú niektoré intenzívne arómy – ocot, šupky z citrusov, kajenské korenie. Vytvorte s ich pomocou neviditeľnú bariéru. Nečakaný šok psovi spôsobíte, ak na obľúbené miesto hrabania zakopete jeho vlastné výkaly.
 • Miesto častého hrabania môžete tiež dočasne ohradiť alebo sem vysadiť krovité rastliny s tŕňmi.
 • Ak sa pes bojí vody, inštalujte na dané miesto nenápadný rozprašovač, ktorý sa aktivuje akonáhle psa zasníma v blízkosti.
Pes hrabe v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Pomôcky na rozptýlenie psa

Pes potrebuje stimulujúce prostredie. Niektoré plemená sa aktívnej povahy nevzdávajú ani s pribúdajúcimi rokmi. Ak ste dlhšie mimo domu a pes je niekoľko hodín osamote v záhrade, dajte si záležať na tom, aby mal dostatok hračiek a stimulov, ktoré zamestnajú jeho pozornosť. Výborne sa osvedčili lanové a žuvacie hračky, interaktívne hračky, v ktorých sa ukrývajú maškrty, ale aj vlastné pieskovisko, v ktorom si pes môže kedykoľvek zahrabať a ukryť svoje poklady.

Pes v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Odpudenie iných zvierat zo záhrady

Máte na záhrade krtka, ježka alebo hraboše? Tieto malé živočíchy sa síce snažia existovať nenápadne, no zanechávajú za sebou pachové stopy, ktoré aktivujú lovecký inštinkt psa. Bude hrabať a hľadať ich, kým sa mu to nepodarí. V takejto situácii neriešte správanie psa, jednoduchšie je vyhnať zo záhrady škodcov pomocou vhodných odpudzovacích metód (aromatické odpudzovače, ultrazvukové odpudzovače, …).

Ako dostať psa do lepšej pohody?

 • Ak sa domnievate, že váš pes ničí záhradu z nudy alebo frustrácie, pokúste sa vytvoriť si taký režim, v ktorom budete mať dostatok času na hry a prechádzky.
 • Niektoré psy majú v sebe silnú potrebu socializácie a pach iného psa za plotom je pre ne neodolateľný. Ak je osamelý, zadovážte mu spoločnosť.
 • Poskytuje mu záhrada bezpečný priestor? Najmä v lete trpia psy nedostatkom chladných miest a uchyľujú sa k hĺbeniu veľkých jám. Vytvorte mu útočisko pred teplom. Pes, ktorý sa rád kúpe, neodolá jednoduchému bazénu s vodou.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje