image 45281 25 v1

Kedy zbierať tekvicu špagetovú?

Rozhodli sme sa tento rok skúsiť pestovať tekvicu špagetovú. V návode bola informácia, že tekvice treba zberať, keď majú dĺžku 20 až 25 cm a sú vyfarbené. Dĺžku aj dosiahli, ale farbu nie a nie. (Vladimíra M., e-mail)

Vo všeobecnosti platí, že tekvice na priamy konzum sa zberajú, kým sú plody mladé. Neuvádzate farbu plodov ani lokalitu, kde tekvice pestujete, fotka by tiež pomohla pri identifikácii. Je možné, že ste nedopestovali tekvicu špagetovú, ale nejaký iný druh. Skúste plod odrezať a uvidíte, či konzistencia dužiny bude vyhovovať kuchynskej úprave podľa vašich predstáv. Mladé tekvice možno krátky čas aj skladovať v chlade, ale vyfarbenie sa zmení minimálne a určite nie v tmavej pivnici. Skladovať dlhší čas možno iba vyzreté tekvice, ktoré majú tvrdé semená.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock​

  1. Ali says:

    S tým mám aj ja problém. Tekvica je veľká, šupka je už tvrdá a mení farbu do žlta, ale tekvica sa mi stále zvnútra vidí nezrelá. Aj semená sú už tvrdé, ale chuťovo to nie je ono. Už druhý rok neviem, kedy ju vlastne zberať. Ale urodilo sa jej neúrekom.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.