domáce hnojivo na pradajky
Zdroj: shutterstock.com

Ako si vytvoriť vlastné domáce hnojivo pre zdravé a bohato rodiace paradajky zo surovín, ktoré nájdete aj v kuchyni

Pestujete rajčiny? Správne hnojenie je pre ich zdravý rast kľúčové. Namiesto nákupu komerčných prípravkov si môžete pripraviť vlastné domáce hnojivo, ktoré takmer nič nestojí.

Všetky suroviny na výrobu nájdeme vo vlastnej kuchyni. Budeme potrebovať 2 – 3 zrelé banány, šálku kávovej usadeniny, šálku podrvených vaječných škrupín a vodu.

Banány sú bohaté na živiny, ako sú draslík, fosfor a dusík, ktoré sú pre rast paradajok dôležité. Použiť môžete prezreté hnedé banány, ktoré ste nestihli skonzumovať. Kávová usadenina obsahuje dusík a iné živiny. Podporia rast rastlín a zlepšia úrodnosť pôdy. Vaječné škrupiny sú bohaté na vápnik, ktorý je pre rast paradajok naozaj dôležitý.

Škrupiny do hnojiva
Zdroj: shutterstock.com

Postup výroby domáceho hnojiva na paradajky

Zrelé banány podrvíte vidličkou. Do hnojiva môžete zamiešať aj banánové šupky. Pridáte k ním na drobno pomleté vaječné škrupiny a kávovú usadeninu a zmes dobre premiešajte. Postupne pridávajte vodu, aby vám vznikla redšia zmes, ktorú necháte aspoň 24 hodín odstáť.

Na druhý deň zmes premiešate, aplikujete na pôdu okolo koreňov rajčín a jemne zapracujete. Rastliny následne dobre zalejte.

Hnojivo môžete použiť aj pri májovej výsadbe rajčín, kedy ho aplikujete priamo do výsadbovej jamky. Počas vegetácie aplikujete hnojivo raz za 2 – 4 týždne. Ak sú rastliny v dobrej kondícii, časový interval predĺžite.

Text: Juraj Koreň
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje