image 39947 25 v1

Ako si vybrať vhodné odrody jahôd

Pred kúpou správnej odrody jahôd do našej záhrady treba zvážiť viaceré faktory. 

• Veľkou výhodou je, ak sme jahody v záhrade ešte nikdy nepestovali. Navyše, ak je pôda humózna, kyprá, kvalitná, môžeme si zaobstarať ktorúkoľvek odrodu vhodnú do našej klimatickej oblasti.
• Ak budeme sadiť priesady na miesto, kde sme jahody predtým už pestovali, vyberáme odrodu odolnú proti hubovým chorobám koreňov. Ideálne sú tzv. frigo sadenice. Treba však pamätať, že holandské odrody neznášajú ťažšie pôdy.
• Ak máme záhradu v mieste, kde bývajú tuhšie zimy a holomrazy (mrazy bez snehovej prikrývky), vyberieme odrodu odolnú proti nízkym teplotám. Ak sa v našej oblasti vyskytujú neskoré jarné mráziky, ktoré poškodzujú kvety, vyberieme odrodu kvitnúcu pod listami.
• V prípade, že je záhrada na mieste, kde je horúce a suché leto, vyberieme odrodu s hustejšími listami, ktoré chránia rastlinu pred slnečným úpalom.
• Naopak, ak v našej oblasti často prší a prevláda vlhko, vyberáme odrodu s redšími listami – plody po daždi rýchlejšie obschnú.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

  1. Rymi says:

    no to ma pos*er. rady nad zlato. to si autor článku naozaj dal záležať…

    1. Jozef14 says:

      ….súhlasím,článok o ničom,podozrenie na závislosť…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje