Ako na pestovanie palmy

Ako na pestovanie palmy

Zaujal ma trend pestovania paliem v našich podmienkach. Chcel by som si palmou spestriť priestor pri bazéne. Aký druh mám zvoliť? Akú zeminu potrebujú tieto rastliny? (Milan M., Bratislava)

V Bratislave a okolí sa palmám darí vonku aj celoročne. Samozrejme, veľa závisí od výberu vhodného druhu, starostlivosti, správneho umiestnenia a aj zazimovania. Zvolil by som palmičku nízku (Chamaerops humilis) alebo trachykarp (Trachycarpus Fortunei). Ideálne je vybrať si nie veľmi malý ani starý exemplár; dobré je, ak má palma vytvorený aspoň menší kmeň. Vhodný čas na ich výsadbu je na jar, prípadne začiatkom leta. Palmy potrebujú dostatok slnka, chránené miesto a najmä priepustnú pôdu. V tieni sa im nebude veľmi dariť. Pri výsadbe sa postarajte o drenáž – štrk alebo hrubozrnný piesok. Palmy vysádzajte s koreňovým balom. S prihnojovaním začnite asi mesiac po výsadbe (vhodné je použiť hnojivo na palmy) a ukončite ho v septembri. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.