Ako zvládnuť pestovanie adiantu

image 39914 25 v1

Páči sa mi papraďorast s názvom adiant. Neviem ho však dlhodobo udržať svieži, a to aj napriek tomu, že ho denne rosím vodou. Videla som tieto rastliny nádherne rozrastené, no mne sa to nedarí. Ako zvládnuť pestovanie tejto rastliny a ako si môžem rastlinu rozmnožiť? (Mia H., Bratislava)

Adiant patrí k atraktívnym, no stále málo pestovaným papraďorastom. Pri ideálnych podmienkach vyniká jemným olistením a bujnými trsmi. Ak rastlina chradne, zrejme ju pestujete v prostredí, kde je sucho a nízka vzdušná vlhkosť – zasychajú jej listy, prírastky sú malé, neskôr hynie. Postrekovanie raz denne adiantu prospeje, no nestačí to. Skúste rastlinu postaviť na misku so zvlhčovacími kamienkami (ani to však nemusí zabrať), prípadne ju pestovať v kúpeľni s oknom – je tam vlhší vzduch. Ďalšou možnosťou je pestovať ju v akváriu, kde možno docieliť optimálnu klímu. Rastlina je tiež náchylná na presychanie koreňového balu, preto musí byť neustále mierne vlhký, prípadne aj trochu premáčaný. Mimochodom, substrát by mal byť mierne zásaditý, nie kyslý! Rastlinu pravidelne roste, pekne sa rozrastie. Adiant si jednoducho rozmnožíte delením starších a zdravých trsov.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.