Dá sa za 8 € opraviť staré umývadlo? Presvedčte sa týmto pracovným postupom!

27.02.2017
Dá sa za 8 € opraviť staré umývadlo? Presvedčte sa týmto pracovným postupom!

Zodratá glazúra a praskliny, ktoré za sebou zanechali fľaštičky padajúce z poličky – takýto obraz sa naskytne pri pohľade na nejedno staré umývadlo. Ešte ho však nevyhadzujte, má šancu dobre vyzerať a slúžiť niekoľko desaťročí. Stačí obnoviť jeho povrchovú vrstvu.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
náklady: 6 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 6 €
• odmastenie a odvápnenie 0,20 €
napr. čistiaci sprej Cif Kúpeľňa (2,29 €/500 ml), napr. saponát Cif Dishwash Sensitive (0,99 €/500 ml), napr. Acetón C6000 (1,73 €/370 g)
 príprava 1,80 €
brúsny papier P120 (0,66 €/hárok), oceľová vlna číslo 00 (4,30 €/200 g), tmel Eurofiller Finálny (2,95 €/250 g)
• povrchová úprava 4 €
napr. Colorlak S2381 Epax (14,74 €/1 l), napr. Colorlak S7307 tužidlo (14,41 €/1 kg), napr. valček Schuller Velour (0,75 €/1 ks)

NÁRADIE A POMÔCKY
 brúska
• maliarske pásky
 zakrývacie papiere
 špachtľa
 maliarska vanička
 presná kuchynská váha

        pôvodný stav

PRACOVNÝ POSTUP

Oprava umývadla za 8 €

1. ODMONTOVANIE
Z vodovodu odmontujeme rameno, aby sme získali neobmedzený prístup k umývadlu. Ak kohútiky nekvapkajú, nie je nutné prívod uzavrieť.

Oprava umývadla za 8 €

2. OREZANIE
Ostrým nožom odrežeme silikón v čo najväčšom rozsahu. Pružná čepieľka nám bude spoľahlivo kopírovať oblé kontúry umývadla. 

Oprava umývadla za 8 €

3. NANÁŠANIE
Na škáru so zvyškami silikónu nanesieme pastový odstraňovač. Trvá približne 12 h, kým pružný tmel zmäkne a stratí svoju húževnatosť. 

Oprava umývadla za 8 €

4. ODSTRAŇOVANIE
Zvyšky silikónu dôkladne odstránime zo škáry. Dáme si záležať i na keramickom povrchu umývadla, ktorý budeme obnovovať.

Oprava umývadla za 8 €

5. UMÝVANIE
Všetky plochy dôkladne vydrhneme od nánosov nečistôt a vodného kameňa. Využijeme pri tom špecializované saponáty a prostriedky. 

Oprava umývadla za 8 € -

6. ŠKRABANIE
Na susediacich obkladačkách odstránime unavený renovačný náter. Tzv. japonskou špachtľou to ide z hladkej glazúry takmer bez námahy. 

Oprava umývadla za 8 €

7. PÁSKOVANIE
Maliarskou páskou prekryjeme zadnú hranu umývadla. Potiahneme ju aj na bočné strany a pohľadové plochy pod umývadlom.

Oprava umývadla za 8 €

8. NATIERANIE I
Na obkladačky nanesieme obnovný náter. Po nanesení 3 vrstiev akrylátu bude napojenie na okolitú plochu úplne neviditeľné.

Oprava umývadla za 8 €

9. BRÚSENIE I
Glazúru umývadla prebrúsime papierom zrnitosti P120. Minieme 2 celé hárky, pretože sa na tvrdom povrchu veľmi rýchlo zatupia.

Oprava umývadla za 8 €

10. PLASTY
Plastové časti vyhladíme oceľovou vlnou číslo 00. Na rozdiel od brúsneho papiera, vlna za sebou nechá hladký povrch bez rýh a škrabancov. 

Oprava umývadla za 8 €

11. ODMASTENIE
Celú keramiku dôsledne odmastíme acetónom, ktorý so sebou zoberie aj zrná brúsiva, ktoré sa pri príprave povrchu uvoľnili. 

Oprava umývadla za 8 €

12. ZASLEPENIE
Univerzálnou páskou zaslepíme rubovú stranu otvoru, ktorý dnes už neplní svoju úlohu pridržania retiazky so zátkou odtoku. 

Oprava umývadla za 8 €

13. TUŽENIE I
Podľa inštrukcií výrobcu si natužíme polyesterový tmel. Na váženie použijeme mikrováhu, kalkulačkou rýchlo vyrátame množstvo tužidla.

Oprava umývadla za 8 €

14. TMELENIE
Tmel vtlačíme výtvarníckou špachtľou do otvoru. Tmelíme s kapacitnou rezervou, tmel sa bude pre svoju vysokú lepivosť ťahať. 

Oprava umývadla za 8 €

15. PRASKLINY
Nanášame ho aj do prasklín. Jemné zrno prenikne aj do tenkých vlásočníc, kde doplní chýbajúci materiál odštiepenej keramiky. 

Oprava umývadla za 8 €

16. BRÚSENIE II
Po vytvrdnutí tmel prebrúsime. Ručné vyhladzovanie môže byť zdĺhavé, ale brúska je zárukou, že tmel zostane iba v škárach a nie na povrchu. 

Oprava umývadla za 8 € - 17_MilanGigel_UmyvadloOprava

17. CLONA
Za umývadlo zasunieme papier, ktorý prekryje obklad. Proti skĺznutiu ho môžeme poistiť 2 kúskami maliarskej pásky. 

Oprava umývadla za 8 €

18. PÁSKA
Maliarskou páskou prekryjeme napojenie sifónu. Zakryjeme aj široké gumové tesnenie, ktoré by sa mohlo rozpúšťadlom farby poškodiť.

Oprava umývadla za 8 €

19. ODTOK
Nezabudneme prelepiť ani ružicu odtoku. Tenká páska s jemnou lepiacou vrstvou dokáže s vysokou presnosťou kopírovať jej kontúry.

Oprava umývadla za 8 €

20. MISKA
Epoxidové farby sú z maliarskeho náradia nezmývateľné. Pomôže preto, ak si misku vystelieme pevnejšou hliníkovou fóliou. 

Oprava umývadla za 8 €

21. TUŽENIE II
Epoxidovú farbu si stužíme podľa pokynov výrobcu na malej kuchynskej váhe. Dodržanie pomeru je pre správne vyzretie kľúčové.

Oprava umývadla za 8 €

22. NATIERANIE II
Farbu nanášame na keramický povrch valčekom. Úzky 5-centimetrový profil nám dovolí kopírovať ostré oblúky a zaoblenia. 

Oprava umývadla za 8 €

23. ŠTETCOM
Odtokovú štrbinu a nedostupné okrajové časti natierame štetcom. Vyberáme prírodný vlas s dlhou štetinou na dobré roztieranie. 

Oprava umývadla za 8 €

24. TMEL
Po vyzretí náteru nanesieme do zadnej spojovacej škáry sanitárny silikónový tmel. Dávkujeme skromne pomocou úzkeho otvoru hrotu. 

Oprava umývadla za 8 €

25. ZAHLADENIE
Silikón zahladíme prstom. Pomáha, ak si naň vopred nanesieme kvapku saponátu, ktorý dokáže zmierniť lepenie a rozmazávanie na prste.

Oprava umývadla za 8 €

26. RAMENO
Na vodovodnú batériu nasadíme späť rameno. Maticu doťahujeme iba rukou, aby sme nepoškodili plastovú vložku, ktorá umožňuje otáčanie. 

Oprava umývadla za 8 €

27. ODSTROJENIE
Odstránime zvyšné pásky a zakrývací papier, ktorý sme mali na podlahe, aby sme pri práci neznečistili dlažbu v kúpeľni.

      HOTOVO

dobré rady

TMELENIE
Nepotrebné otvory, odbité kusy črepu či otvorené škáry je potrebné pred obnovným náterom vyplniť. Do úvahy prichádzajú iba tie z brúsiteľných tmelov, ktoré sú po vyzretí trvale odolné proti vode a vlhkosti. Z akrylátových tmelov možno použiť iba máloktorý, dvojzložkové polyesterové tmely sú dokonalou voľbou.

DOKONČOVACIE TMELY
Čím drobnejšie zrno pasta tmelu má, tým tenšie škáry a nedostatky možno vytmeliť. I preto sa vyplatí siahnuť po dokončovacích tmeloch, hoci za ne zaplatíte viac ako za štandardné. Pre dokončovacie tmely je typická výborná brúsiteľnosť, pretože jemnosť povrchu má prednosť pred pevnosťou a húževnatosťou výplne.

CELÉ BALENIE
Tmely nemožno tužiť bez váženia, takže bez jednoduchej elektronickej mikrováhy sa nepohnete. Priveľa tužidla skráti 5-minútový rámec spracovania, pri malom množstve zasa tmel nestuhne. Ak si neviete poradiť s touto výzvou, najlacnejším riešením je zarobiť celé 250-gramové balenie, hoci by to znamenalo, že väčšina tmelu poputuje bez využitia do smetí.

BRÚSENIE TMELU
Tmel brúsime až po dôkladnom zatiahnutí, čo zvyčajne netrvá viac ako 30 minút. Správnosť vyzretia sa dá odpozorovať priamo na brúsnom papieri. Ak sa brúsivo zanáša pastovým tmelom, treba vyčkať ešte ďalších 10 min.

AKO SA PRACUJE S EPOXIDOVOU FARBOU?

Dvojzložková epoxidová farba je oveľa hustejšia, ako ste zvyknutí pri iných druhoch náterov. Nanášanie štetcom je nešikovné, použite preto niektorý z maliarskych valčekov s krátkym, pevne fixovaným vlasom. Na rozdiel od dvojzložkových tmelov sa nemusíte ponáhľať, pretože na nanesenie farby máte po zarobení niekoľko hodín času.

V DVOCH VRSTVÁCH
Farbu je potrebné nanášať na keramický povrch v 2 vrstvách, vždy po vyzretí predchádzajúcej. Povrch stráca lepivosť veľmi rýchlo, samotné vyzrievanie však trvá niekoľko hodín. Na povrchu budete vždy vidieť jemnú štruktúru, ktorú za sebou zanechal valček, renovačný náter preto zamaskuje aj drobné nedokonalosti podkladovej glazúry. Náter nie je možné v domácich podmienkach nanášať striekaním.

ZMENA ODTIEŇA
Je prirodzené, že žiarivý biely povrch v priebehu používania získa jemné pastelové odtiene. Ak v rovnakom čase natriete všetku sanitu, budete mať dokonalú istotu, že všetko krásne ladí. Pri čistení a umývaní sa nám osvedčili aj tradičné čistiace prášky a pasty, ktoré sú najpoužívanejšími prostriedkami na čistenie smaltu a keramiky.

VÝMENA SIFÓNU
Ak má umývadlo výrazne opotrebovaný sifón alebo kryciu ružicu odtoku, nie je na škodu pouvažovať o ich výmene, aby ladili s obnovným náterom. Neraz sa stáva, že zostanú v silnom kontraste s vynoveným umývadlom a žiadajú si neplánovanú výmenu. Keďže ide o plastové časti, náter akrylátovou farbou nie je vhodným riešením. V mokrom prostredí takéto farby mäknú a strácajú kontakt s podkladom.

Odborník radí

Ak ste nikdy nenašli dostatok odvahy na to, aby ste sa pustili do obnovy povrchu starej vane, vedzte, že pri umývadle to určite zvládnete. Za jediný deň bude opäť vyzerať ako nové.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
ja | 01.03.2017, 21:28
...náklady nie sú iba 8 eur, lacnejšie vychádza kúpiť si nové umývadlo...
Jozef14 | 01.03.2017, 21:25
Nič v zlom,ale je to tak dobré ako ozdravný plán naších nemocníc.Ešte na to vypísať výberové konanie.Zábavka za 8,-€ na celý mesiac pre udržbára.
BO | 27.02.2017, 18:27
A čo tak použiť lak, biely, na keramiku.... samozrejme, predtým urobiť prípravu podobnej ako tu, a potom už len vysprejovať....
hjk | 27.02.2017, 07:07
A čo tak ružicu odtoku najprv demontovať. Časovo jednoduchšie ako obliepanie.
suxi | 28.02.2017, 08:39
...a mozno aj cele umyvadlo dat dole by nebolo odveci.
Peter | 28.02.2017, 09:35
Je od veci-ako zafixovať umývadlo pri tmelení,brúsení a náteroch?
hjk | 02.03.2017, 11:42
Položíš si ho do lona a posediačky pracuješ. Len to myslenie niekedy bolí...
Prečítajte si
Reklama