Kachľová pec

Kachľová pec

V súčasnosti, keď je tepelná energia veľmi drahá, sa rozmáha vykurovanie drevom. Teplo sálajúce z kachľovej pece je veľmi príjemné a vzduch v miestnosti nie je taký suchý ako pri ústrednom kúrení z radiátorov. Takéto vykurovanie však má aj jednu nevýhodu – prach na nábytku, kobercoch, ale najmä to, že nedokáže vykúriť viac miestností súčasne. Ako riešiť tento problém?

Postup
Do priečky medzi dvoma izbami vybúrame dieru asi o 6 cm väčšiu, ako je veľkosť pece. Predtým sa však poradíme so statikom.

Dieru zadebníme tak, aby mal jej vrch tvar klenby. Urobíme armatúru z roxoru, aby klenba slúžila ako preklad.

Klenbu zabetónujeme a po stvrdnutí betónu ju oddebníme. Bočné steny vyrovnáme omietkou a očistíme.

Objednáme si odborníka, ktorý nám zo strany jednej miestnosti postaví kachľovú pec s dvierkami otočenými do otvoru v stene.

Celú klenbu obložíme vhodným keramickým obkladom. Takto postavená pec potom dokáže vykúriť dve miestnosti naraz.

Prach, ktorý sadá okolo dvierok pece, ľahšie očistíme z dlažby ako z koberca či nábytku. Takéto riešenie je aj bezpečnostné – žeravý uhlík z pece vypadne na dlažbu, a nie na koberec.

Text a foto: Michal Homola
Kresba: Marian Varga
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. totalna kravina

 2. Dajte si zelozobeton a popraska vam stena!!!

  1. Dzairo77 says:

   co tam teda treba dat , aby stena nepopraskala? dajte lepsi navod.

 3. Nuz cena energii je vysoka, kurime vsetkym moznym.
  Keby existovala priemyselna vyroba, tak by sme nemali take vysoke ceny energii.
  V dobrych americkych kachliach na koks, alebo antracit, pripadne vo velkej kachlovej peci na uhlie sa kurilo jedna radost.
  Vykuroval sa cely byt, dom, z jedneho miesta.
  Dnes ale vieme o tom figu borovu a na miesto toho, aby zili ako 21storoci, si z bytov a domov vyrabame zas kotolne.
  A to je podla mna tragedia.
  Od doby co vymysleli kotle dakon, atmos a podobne drobne kotle na spalovanie od dreva po koks, ktore maju ucinnost spalovania okolo 89% v regulovanom rezime, tak navraty do stredoveku a romantizmus nema moc dovod tlacit nas do „efektneho“ krbu v byte, lebo chtiac, nechtiac z daneho priestoru vznika kotolna.
  Daleko lepsie a vyhodnejsie je mat kotol v jednej miestnosti, nazvyme ju kotolna, kde sa nachadza prirucna zasoba dreva, kotol na pevne palivo, kotol na plyn, ak mame, tak viac valntny zasobnik na solarny ohrev TUV a podobne veci, ako ventily rozvodov apod.
  Taka technicka miestnost nas vyjde daleko menej, a je praktickejsia, ako krb, pec, alebo kachlove pece v obytnych priestoroch, nehovoriac o viac ako 60% uspore paliva, oproti roznym drobnym krbom a krbovym vlozkam, ktore z principu nemozu dosiahnut taku ucinnost, ako regulovane kotle na pevne paliva.
  Ja viem ze romatika z horiaceho dreva je uzasna, najma v obyvacke, ale teply radiator, alebo vykurovana podlaha a ziadna spina a bordel v byte z kurenia je k nezaplateniu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.