Kachľová pec
Galéria (4)

Kachľová pec

V súčasnosti, keď je tepelná energia veľmi drahá, sa rozmáha vykurovanie drevom. Teplo sálajúce z kachľovej pece je veľmi príjemné a vzduch v miestnosti nie je taký suchý ako pri ústrednom kúrení z radiátorov. Takéto vykurovanie však má aj jednu nevýhodu – prach na nábytku, kobercoch, ale najmä to, že nedokáže vykúriť viac miestností súčasne. Ako riešiť tento problém?

Galéria

Postup
Do priečky medzi dvoma izbami vybúrame dieru asi o 6 cm väčšiu, ako je veľkosť pece. Predtým sa však poradíme so statikom.

Dieru zadebníme tak, aby mal jej vrch tvar klenby. Urobíme armatúru z roxoru, aby klenba slúžila ako preklad.

Klenbu zabetónujeme a po stvrdnutí betónu ju oddebníme. Bočné steny vyrovnáme omietkou a očistíme.

Objednáme si odborníka, ktorý nám zo strany jednej miestnosti postaví kachľovú pec s dvierkami otočenými do otvoru v stene.

Celú klenbu obložíme vhodným keramickým obkladom. Takto postavená pec potom dokáže vykúriť dve miestnosti naraz.

Prach, ktorý sadá okolo dvierok pece, ľahšie očistíme z dlažby ako z koberca či nábytku. Takéto riešenie je aj bezpečnostné – žeravý uhlík z pece vypadne na dlažbu, a nie na koberec.

Text a foto: Michal Homola
Kresba: Marian Varga
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Lala says:

    totalna kravina

    1. jma says:
  2. padros says:

    Dajte si zelozobeton a popraska vam stena!!!

    1. Dzairo77 says:

      co tam teda treba dat , aby stena nepopraskala? dajte lepsi navod.

  3. Merlin00 says:

    Nuz cena energii je vysoka, kurime vsetkym moznym.
    Keby existovala priemyselna vyroba, tak by sme nemali take vysoke ceny energii.
    V dobrych americkych kachliach na koks, alebo antracit, pripadne vo velkej kachlovej peci na uhlie sa kurilo jedna radost.
    Vykuroval sa cely byt, dom, z jedneho miesta.
    Dnes ale vieme o tom figu borovu a na miesto toho, aby zili ako 21storoci, si z bytov a domov vyrabame zas kotolne.
    A to je podla mna tragedia.
    Od doby co vymysleli kotle dakon, atmos a podobne drobne kotle na spalovanie od dreva po koks, ktore maju ucinnost spalovania okolo 89% v regulovanom rezime, tak navraty do stredoveku a romantizmus nema moc dovod tlacit nas do „efektneho“ krbu v byte, lebo chtiac, nechtiac z daneho priestoru vznika kotolna.
    Daleko lepsie a vyhodnejsie je mat kotol v jednej miestnosti, nazvyme ju kotolna, kde sa nachadza prirucna zasoba dreva, kotol na pevne palivo, kotol na plyn, ak mame, tak viac valntny zasobnik na solarny ohrev TUV a podobne veci, ako ventily rozvodov apod.
    Taka technicka miestnost nas vyjde daleko menej, a je praktickejsia, ako krb, pec, alebo kachlove pece v obytnych priestoroch, nehovoriac o viac ako 60% uspore paliva, oproti roznym drobnym krbom a krbovym vlozkam, ktore z principu nemozu dosiahnut taku ucinnost, ako regulovane kotle na pevne paliva.
    Ja viem ze romatika z horiaceho dreva je uzasna, najma v obyvacke, ale teply radiator, alebo vykurovana podlaha a ziadna spina a bordel v byte z kurenia je k nezaplateniu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje