lepenie odpadovych rurok z pvc
Galéria (7)

Lepenie odpadových rúrok z PVC

S lepením rúrok z PVC sa stretneme často pri montáži drezov, umývadiel, WC mís alebo iných zariaďovacích predmetov v kúpeľniach. Tvrdý PVC (Novodur) patrí medzi najčastejšie používané polyméry s tepelnou odolnosťou približne do 100 °C. Vyrábajú sa z neho aj dosky a výlisky. Dá sa lepiť roztokovými lepidlami na báze chlórovaného PVC, alebo akrylátovými lepidlami.

Galéria

04 stanoboturpvc big image
05 stanoboturpvc big image
lepenie plastov v domacnosti 4 big image
03 stanoboturpvc big image
02 stanoboturpvc big image
Lepidlá si môžeme pripraviť aj svojpomocne – ako roztok chlórovaného PVC v metylénchloride, roztok polymetylmetakrylátu v chloroforme alebo metylcyklohexanóne. Kvalitné lepidlo získame aj rozpustením PVC v tetrahydrofuráne alebo v zmesi tetrahydrofuránu s dimetylformamidom (chemikálie sa dajú kúpiť v špecializovaných predajniach). Súčiastky malých rozmerov alebo také, ktoré sa málo namáhajú, môžeme lepiť použitím cyklohexanónu alebo tetrahydrofuránu (vždy však pod pomerne veľkým tlakom).

1. Hrdlo rúrky z PVC sformujeme pomocou teplovzdušnej pištole, prípadne nad plynovým horákom s otvoreným plameňom. Tvarovku ohrejeme tak, aby bola na konci mäkká.
2. Hrdlo vytvarujeme koncom ďalšej rúrky alebo redukciou (na fotografii). Teraz môžeme vytvoriť pevný spoj pomocou lepidla.
3. Pred lepením hladkú plochu zdrsníme – napríklad listom pílky na železo.
4. a 5. Za studena spájame rúrky z PVC lepidlom.

Rúrky pred lepením formujeme nahrievaním tak, aby sa jedna zasúvala do druhej. Tú, ktorá bude vnútri, najprv na jednom konci zvonka zbrúsime pod uhlom asi 20°. Druhú (vonkajšiu) rúrku zasa na vonkajšej strane zaoblíme, aby sa obe časti do seba ľahko zasúvali. Potom ju ohrievame teplovzdušnou pištoľou alebo nad elektrickým varičom, až kým dostatočne nezmäkne. Do jej nahriateho konca zasunieme skrutkovitým pohybom vnútornú nenahriatu rúrku tak hlboko, ako to zmäknutá hmota PVC dovolí. Hĺbku zasunutia označíme, spoj rozoberieme a až po značku koniec vnútornej rúrky obrúsime. Odmastíme, nanesieme naň lepidlo a rúrky opäť spojíme. Lepidlo necháme schnúť 8 až 12 hodín pri bežnej teplote. Konečnú pevnosť však spoj získa až po 24 hodinách. S roztokovým lepidlom na tvrdé PVC treba pracovať v suchej a dobre vetranej miestnosti.

Vonkajšiu rúrku môžeme vyformovať nahrievaním aj pomocou špeciálneho valcovitého prípravku s kužeľovitým zakončením. Núdzovou náhradou za kovový tŕň môže byť aj fľaša vhodnej veľkosti a tvaru. Častou požiadavkou je tesné spojenie muriva a odpadových rúrok z PVC. Riešenie je jednoduché – na potrubie nanesieme vrstvu lepidla a zasypeme ju pieskom. Lepidlo necháme stvrdnúť. Na tento účel sa dajú použiť aj polysterové lepidlá. Týmto postupom dosiahneme dôkladné spojenie odpadových PVC rúrok s okolitým murivom.

Text: Ing. Igor Novák, PhD.
Foto: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje