image 28259 25 v1
Galéria (16)

Kúpeľňa svojpomocne – 6. Dokončovacie práce

Finálne úpravy sú v porovnaní s obkladovým a začisťovacím či osadzovacím trápením veľkou radosťou. Kúpeľňa naberá konečný vzhľad a vy zisťujete, že všetko to odhodlanie, ale aj prekonávanie samého seba stálo za to.

Galéria

Dokončenie kúpeľne - 02_DanoVeselsky_UmyvadloHoChi_MG_0373
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne
Dokončenie kúpeľne

Kompletné zariadenie kúpeľne a WC

1. Príprava na obklad
2. Montáž vykurovacej rohože
3. Obklad pred osadením vane 
4. Osadenie vane
5. Obklad po osadení vane
6. Dokončenie kúpeľne
7. Montáž toalety 

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 3 dni
náklady: 23O €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

Montáž držiaka na ručnú sprchu


1. VYBERIEME MIESTO

Odmeriame vzdialenosť potrubí od budúceho držiaka a vyvŕtame do obkladu diery.


2. SILIKÓN
Do vyvŕtaných dier napustíme biely sanitárny silikón, aby sme zamedzili úniku vlhkosti a vody pod obklad. 


3. ROZPERKY
Po zasilikónovaní dier do nich vložíme rozperky a pobúchame ich gumeným kladivom, aby sa dostali do vnútra dier.


4. DRŽIAK
Skrutkovačom namontujeme držiak na ručnú sprchu. 


5. SPRCHA
Na držiak zavesíme ručnú sprchu. 


6. HOTOVO
Pohľad na dokončený sprchovací kút v priestore nad vaňou.

ZÁSUVKY A VYPÍNAČE
Po ukončení všetkých tzv. špinavých a prašných prác v kúpeľni sme namontovali vypínače a zásuvky. Zbavili sme sa tak aj nedorobených drobností, ktoré kazili celkový dojem z kúpeľne.

BATÉRIE A ODTOKY
Viditeľné časti batérií, vaňový odtok, ako aj ručnú sprchu, sprchovaciu hadicu a držiak na sprchu sme namontovali hneď po založení vane. Nielenže sme sa nevedeli dočkať, ale vaňu bolo potrebné pred obmurovaním vyskúšať – skontrolovať, či netečie sifón. Po zapojení sme ju napustili a počkali jeden deň, či odtok neprepúšťa vodu. Až potom sme vaňu obmurovali. Umývadlová batéria si musela chvíľu počkať. Skrinka sa vyrábala, umývadlo sa lepilo a až potom mohla prísť na rad batéria. Zasadili sme ju priamo do skrinky a sifón skryli za dvierkami.

S PRÁČKOU PREČ
Aj keď sme mali prichystaný odpad a prívod vody na zapojenie práčky, rozhodli sme sa ju premiestniť do kuchyne. Zostalo nám tak viac priestoru na odkladanie vecí potrebných na hygienu, upratovacích prostriedkov, vedier. A hlavne: práčka nekazí celkový dojem z kúpeľne.

SKRÝVAČKA S TRÁMOM
Nerovnosti v obklade a zvyšky lepiacej malty, ktoré zostali pri strope ako pozostatok lepenia, sme sa rozhodli vyriešiť prekrytím. Drevené hranoly sme obrúsili kefovacou brúskou a naolejovali ich farbeným olejom v sivo-hnedej farbe. Takto opracované sme ich prevŕtali a priskrutkovali k stene skrutkami s veľkými hlavičkami.AJ DREVENÁ SKRINKA TO PREŽIJE

Okrem obkladačských a natieračských prác sa domáci pán naplno vyžil aj ako stolár. Do kúpeľne vytvoril drevenú skrinku, ktorá skryje všetko, čo netreba vidieť, a zároveň slúži ako podstavec pod umývadlo. Takéto, len tak stojace a s batériou vychádzajúcou priamo zo skrinky, bolo naším snom. Skrinka je dostatočne ošetrená proti pôsobeniu vlhkosti, ale aj vody a po roku v našej kúpeľni na nej nebadať ani drobné zmeny. Aby bola aj praktická, na pravej stene má vytvorený otvor, ktorým sa dostaneme až k montážnemu otvoru na sifón na vani. Všetko je tak prístupné aj v prípade menších porúch.

INDUSTRIÁLNE LAMPY
Nástenná lampa nad zrkadlom má charakter vonkajšej lampy. My sme ju však použili v interiéri. Odolá akejkoľvek vlhkosti. Je vyrobená z kvalitných materiálov, ktoré jej dodávajú industriálny luxus, dotvára priamy pohľad na kúpeľňu. Ak by sme potrebovali viac svetla, na strope je umiestnená klasickejšia kúpeľňová lampa, ktorá celú miestnosť presvieti, ako má.

ZÁVES A TYČ
Ak sa môžete vyhnúť vŕtaniu, spravte to. Na sprchovací záves sme si kúpili tyč, ktorú stačí len roztiahnuť na šírku stien a ona sa už sama prisaje k obkladu. Na ľahučký kúpeľňový záves nie je potrebná priskrutkovaná tyč. Táto drží, čo má držať.

VEŠIAKY
Vešiaky na uteráky boli pre nás povinnou jazdou. Len tak pohodené na radiátore nespĺňali naše vizuálne kritériá. Výber bol jednoduchý. Drevené vešiaky v tvare sovy síce trochu pijú Peťovi krv, ja sa z nich ale teším a to je hlavné.

DEKORÁCIE
Môžete sa s nimi vyhrať alebo aj nie. Všetko závisí od vašich preferencií. My sme týmto drobným zbytočnostiam dali šancu a kúpeľňu sme nimi zútulnili. Nie je ich tam priveľa, aby nebili do očí. Aromatická sviečka prevonia celý priestor počas kúpania.

ZLAŇOVANIE ZRKADLA
Zrkadlo sme nevešali, len sme ho zavesili na háčiky. Aj keď má iný geometrický tvar ako vzory na obklade, priestor kúpeľne neruší. Vďaka svojmu čiernemu rámu a lanu, na ktorom visí, nezaniká, ale ani sa neprebíja príliš dopredu. Všetko je presne tak, ako má byť – v harmónii.

PODLOŽKY NA ZEM
Aby sme mali pohodlie aj po vylezení z vane, na dlažbu sme položili pár drevených štvorcov. Keď na ne stúpite bosou nohou, pocítite, že sú teplejšie ako dlažba. Zdajú sa praktickejšie ako kúpeľňové rohože. Drevené rošty stačí jednoducho zdvihnúť, posunúť a máte voľný priestor na upratovanie.

KUPUJEME OBKLAD

VÝPOČET MNOŽSTVA
Najprv vypočítajte potrebné množstvo obkladu podľa plochy. Reálnu spotrebu však navýšte aspoň o ďalších 10 až 15 %. Nemôže sa vám tak stať, že pri väčšom odpade, prípadne pri nehodách, keď sa vám obkladačka rozbije, vám bude obklad chýbať a  budete musieť čakať na jeho dodanie.

ROVNAKÝ OBKLAD
V prípade, že kombinujete rôzne vzory a farby, ideálne bude, ak si vyberiete obklady z jednej kolekcie alebo aspoň rozmerovo rovnaké. Nebudete sa tak trápiť s nerovnosťami, ktoré by vám pri nedodržaní tejto zásady mohli vzniknúť. Vizuálne by to nevyzeralo pekne, a ak by ste sa rozhodli obklady zrezávať, narobili by ste si zbytočne prácu navyše.

Text: Foto: Lucia Pristachová Hô-Chí, Peter Pristach
Foto: autorka
Realizácia: autor
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. aa says:

    Pracka a kuchyna mi nejako nejdu dokopy.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.