Ako vymeniť rozbitú dlaždicu

image 25537 25 v1

Čosi spadne na zem a dlaždica praskne alebo sa poškodí. Situácia je zachránená, ak ste si odložili pôvodnú dlažbu. Stačí trocha trpezlivosti a zručnosti na to, aby po osadení náhradnej nezostala žiadna viditeľná stopa. Akoby sa vôbec nič nestalo!

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 1 hodina
náklady: 0,15 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,15 €
(skutočná spotreba)
• stavebné lepidlo 0,05 €
napr. Ceresit Classic (6,49 €/25 kg)
 škárovacia hmota 0,10 €
napr. Ceresit CE33 (2,90 €/2 kg)

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNÁRADIE A POMÔCKY
 oscilačné multináradie
 kladivo
 sekáč
 metlička
 zubové hladidlo
• obkladačské hladidlo 

PRACOVNÝ POSTUP 

1. ODDELENIE
Segmentovým kotúčom s nánosom tvrdokovu vyškrabeme škárovaciu hmotu. S novodobou to pôjde rýchlo, stará cementová si vyžiada čas.

2. VYSEKANIE
V strede dlaždice vysekáme otvor. Odštipujeme krehkú keramiku dovtedy, kým sa neprebijeme k lepiacej malte. Vytvoríme tak priestor na pohyb dlaždice. 

3. ODSTRÁNENIE
Postupne vysekáme prvý segment von a ostatné odlamujeme kus po kuse. Teraz už môžu bezpečne odskakovať bez ohrozenia okolia.

4. VYHLADENIE
Tvrdokovovou rašpľou zrovnáme odhalenú maltu. V rohoch postupujeme opatrne, aby sme nepoškodili susediace dlaždice. 

5. ZAMETANIE
Metličkou vymetieme všetky čriepky a zrná piesku, ktoré sa nám podarilo uvoľniť. Získame tak bezprašný základ na ukotvenie náhrady. 

6. NAVLHČENIE
Podklad navlhčíme, na zlepšenie priľnavosti môžeme namiesto vody použiť nariedenú penetráciu. Použijeme rozprašovač alebo štetec. foto: Milan Gigel

7. MIEŠANIE
Namiešame si stavebné lepidlo vhodné na lepenie obkladov. Vodu primiešavame do suchej zmesi, aby sme nezarobili viac, ako potrebujeme. 

8. NANESENIE
Z lepidla vytvoríme lôžko, ktoré stiahneme hrebeňovým hladidlom. Môžeme si z plastu vyrobiť svoje vlastné, ktoré budeme používať pri malých formátoch. 

9. OSADENIE
Dlaždicu osadíme do lôžka a zrovnáme ju s okolitou plochou. Môžeme si pomôcť latou alebo plochou krátkej vodováhy. 

10. ŠKÁROVANIE
Pomocou gumovej stierky zaplníme škáru výplňovou hmotou. To prepojí dlaždicu s okolím a zjednotí podlahu do jednoliateho celku. 

11. UMÝVANIE
Zavädnutú škárovaciu hmotu zmyjeme pomocou obkladačského hladidla. Dávame pri tom pozor, aby sme ju nevymyli do väčšej hĺbky, ako je v okolí.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Janko Hraško says:

  Musím trocha opraviť Váš výpočet pán Grigel, keďže v obchode mi nepredajú ani 10 dkg lepidla, ani 10 dkg špárovacej hmoty:

  Stavebné lepidlo Ceresit Classic . 6,49 €
  škárovacia hmota 2,90 €
  oscilačné multináradie ?100 €
  suma summárum 109,39 €
  … a to som ešte nerátal tú dlaždicu…

  Tak prosím prestaňte písať bludy ! 😉

  1. Jozef Dobrovsky says:

   Skutocna spotreba je uvadzana prave koli ludom ako ty. Je viac ako jasne, ze ti nepredaju lyzicu spary ani jednu kachlicku. Ale o tom inokedy…

 2. Peter MARKO says:

  Musím poopraviť, že pri lepení dlažby sa vždy nanáša lepidlo aj na miesto lepenia, aj na dlažbu. Pri nedodržaní tohto postupu hrozí, že sa dlažba neskoršou chôdzou môže uvoľniť. Pri lepení obkladu na stenu sa tento postup nerobí, stačí nanášať lepidlo na podklad, čiže stenu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.