Ako vytvoriť odkladací priestor nad bytovým jadrom

ako vytvorit odkladaci priestor nad bytovym jadrom

V byte je obyčajne málo miesta na odkladanie vecí tak, aby nám neprekážali. Preto môžeme využiť priestor nad bytovým jadrom prestavbou jeho horného priestoru. Potrebujeme na to vŕtačku, brúsku, kotúčovú pílku, skrutkovač, spojovací materiál, meradlá, kladivo a zváračku.

Úprava bytového jadra (BJ)
1. Demontáž zárubne a dverí v kuchyni
2. Úprava steny jadra v kuchyni
3. Úprava bočnej steny v chodbe
4. Úprava stropu v kúpeľni a WC
5. Zhotovenie úložného priestoru 

Pri úprave postupuje tak, že vypneme v BJ elektrický prúd, demontujeme zárubne v kuchyni, horné dosky, ktoré zakrývajú priestor nad BJ a stropom (obr. 1), ďalej stenu na chodbe, kuchynskú linku a steny BJ v kuchyni, svietidlo z chodby, dosky nad dverami kúpeľne a WC. Pôvodný rozmer dosky bol 440 × 2 600 mm a upravíme ho na rozmer 320 × 2 600 mm. 

Postup demontáže stropu v kúpeľni a WC:
– odskrutkujeme skrutky zo stropu a odpojíme svietidlá,
– odskrutkujeme skrutky zo steny tak, aby jedna na okraji profilu držala,
– nadvihneme a preložíme dosky a, c na dosku b (obr. 2),
– odskrutkujeme všetky L-profily po obvode kúpeľne a WC,
– zložíme stropné dosky a, b, c, d dolu,
– demontujeme T-profil v kúpeľni.

Opis úpravy úložného priestoru BJ

1. Vypneme elektrickú energiu a demontujeme svietidlo z chodby.
2. Demontujeme horné dosky a prednú dosku nad dverami kúpeľne a WC (obr. 1).
3. Premeriame BJ, narežeme a natrieme výstuže.
4. Namontujeme výstuž úložného priestoru (spoje môžeme zhotoviť zváraním, nitovaním alebo skrutkovaním). 
5. Dosku upravíme na potrebný rozmer a uložíme ju na výstuž úložného priestoru (ÚP). 
6. Dosku upravíme aj nad dverami kúpeľne a WC (po spodný okraj ÚP, obr. 5).
7. Zhotovíme a zmontujeme otváracie dvierka aj pevnú časť.
8. Namontujeme horné dosky na pôvodné miesto.
9. Bytové jadro natrieme podľa vlastného vkusu.

Postup pri úprave bytového jadra
Úpravu BJ začneme výstužou úložného priestoru (ÚP). Výstuž zhotovíme z plechu hrubého 2 až 3 mm. Plech zohneme do tvaru U na rozmer 45 × 25 mm (každý podľa BJ) s dĺžkou podľa obr. 3.

Do pozície č. 3 navŕtame otvor podľa elektrických vodičov. Pozície výstuže ÚP pozvárame alebo ich iným spôsobom pospájame na pôvodnú konštrukciu BJ. Stojky upevníme zváraním podľa obr. 4. Slúžia na priskrutkovanie pevnej časti steny BJ a dvierok. Zvary očistíme, obrúsime a celú železnú výstuž natrieme náterom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePo vyschnutí náteru upevníme stropné dosky v kúpeľni a WC do pôvodného stavu. Pri ich upevňovaní na T- a L-profily odporúčame použiť silikónový tmel, ktorý zamedzí prenikaniu pár z kúpeľne. Na výstuž umiestnime dosku (drevotriesku, preglejku) s rozmermi 870 × 1 990 mm, 880 × 1 990 mm, 880 × 1 345 mm, hrubú 12 alebo 16 mm. Môže sa použiť aj doska z jedného kusa. Pri nej nemusíme zhotoviť celú výstuž ÚP, ale stačí, ak dosku umiestnime na niekoľko oporných bodov po obvode BJ. Oporné body musia byť vyvýšené nad pôvodnú konštrukciu tak, aby vznikol priestor na elektrické vedenie. 

Zhotovenie otváracích dvierok a naskrutkovanie pevnej časti je znázornené na obr. 5. Bočnú stenu na chodbe nadvihneme až po strop a označíme a vyvŕtame nové otvory. Staré zatmelíme tmelom na drevo. Na spodnú časť nadložíme a upevníme celú bočnú stenu, tak isto postupujeme aj v kuchyni. Nezabudnime na upevnenie rohových líšt do pôvodného stavu. Steny natrieme bielou základnou syntetickou farbou. Nakoniec všetko natrieme bezfarebným lakom. Po jeho uschnutí upevníme na spoje dosiek drevené lišty, ktorými zakryjeme vzniknutú medzeru.

Ľubomír Gaľa
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.