image 30340 25 v1
Galéria (32)

Ako sme zrenovovali starú kúpeľňu – obnova stien a obkladu

Obnova kúpeľne nemusí so sebou priniesť obíjanie starých kachličiek, búranie opotrebovanej vane a otĺkanie dlažby. Ak siahnete po moderných náteroch, môžete priestoru prinavrátiť sviežosť v priebehu niekoľkých dní. My sme vynovili náterom steny, obklady, vaňu, okná, rúry, podlahu i radiátor!

Galéria

Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu
Obnova stien a obkladu

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: 41 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 41 €
(skutočná spotreba)

 interiérová disperzná farba
14,50€ napr. Colorlak V2519 Prointeriér Top (11,80 €/5 kg), Colorlak V2005 Prointeriér Color (8,33 €/4 kg)
• akrylát na obklad 18 €
napr. Colorlak V2045 Akrylcol Mat (21,24 €/2,5 l)
• akrylát na kov 0,50 €
napr. Colorlak V2115 Aquarex (8,10 €/0,6 l)
• technické kvapaliny 1 €
napr. Colorlak C6500 riedidlo uni (4,12 €/0,7 l)
• čistiace prostriedky 3 €
napr. Cif krém (1,45 €/250 ml), Cif rozprašovač kúpeľňa (2,89 €/500 ml), Cif Brilliance (2,55 €/1 l)

NÁRADIE A POMÔCKY

• maliarske valčeky
napr. Zebra Spokar, Zebra Vestan, Perlon Spokar
• štetec
napr. Akryl 81320 Spokar
 maliarske pásky
maskovacie, so šírkou 30 a 40 mm
• maliarska miska

        Pôvodný stav

PRACOVNÝ POSTUP

1. ŠKRABANIE
Staré uvoľnené nátery stien musia ísť preč. Tuhá stierka so zaoblenými rohmi a čepeľou bude k stene šetrná, nezanechá pri práci ryhy.

2. VLHČENIE
Vápenné i hlinkové nátery po dôkladnom navlhčení mäknú. Záhradný postrekovač naplnený vodou s niekoľkými kvapkami saponátu príde vhod.

3. ODSTROJENIE
Zo stien odmontujeme žalúzie, skrinky, poličky, vešiačiky a všetku úžitkovú výbavu. Nepotrebné rozperky, kolíčky, skrutky, klince a vešiačiky vyberieme von.

4. UMÝVANIE
Oškrabané steny na záver umyjeme handričkou. Tá z nich stiahne zvyšky náterov a pomôže zarovnať drobné nedostatky škrabania.

5. TMELENIE
Kazy na vlhkých stenách – otvory po rozperkách, nerovnosti okolo zasekanej kabeláže či opadané kúsky omietky – opravíme sadrovým tmelom.

6. HLADENIE
Tmelené miesta zarovnáme brúsnou hubkou so zrnitosťou P40. Brúsivo nám stiahne stopy po ťahoch stierky a zrovná záplatu s okolím.

7. BRÚSENIE
Brúsnym papierom vyhladíme aj všetky rúry a rozvody, ktoré na viditeľných miestach vychádzajú zo stien. Odstránime povrchové vrstvy farby. Steny ometieme.

8. RIEDENIE
Penetračný náter si nariedime do maliarskej vaničky v predpísanom pomere a pripravíme si valček s 18 mm dlhým vlasom z polyesterového plyšu Vestan.

9. PENETROVANIE
Pripravené steny a strop dôsledne napustíme penetračným náterom. Pracujeme systémom mokré do mokrého, vždy uskutočňujeme iba jeden náter.

10. PÁSKOVANIE
Obkladačky, zárubne a okenné rámy prekryjeme maliarskou páskou. Ohraničíme si tým plochu stien a stropov pred pripravovaným náterom.

11. BIELENIE
Steny a strop vybielime modernou disperznou farbou odolnou proti mokrému oteru. Nanášame ju valčekom s krátkym vlasom, vždy v dvoch vrstvách.

12. DETAILY
Kúty, rohy a detaily natierame štetcom s poddajným prírodným vlasom. Dôležité je dosiahnuť jednotný vzhľad bez znakov napájania.

13. PÁSKOVANIE
Maliarskou páskou vymedzíme hraničnú líniu. Volíme nosič s jemnou lepivou vrstvou, ktorá má zníženú priľnavosť k podkladu.

14. MIEŠANIE
Tónovanú farbu na steny dôkladne premiešame až po samé dno vedierka. S metličkou zo šľahača upnutej vo vŕtačke to ide výborne.

15. NATIERANIE
Prvé natierame obvodové línie, rohy a bezprostredné okolie vypínačov a zásuviek. Štetcom nanášame primeranú vrstvu farby.

16. PLOCHY
Plochy natierame maliarskym valčekom. Keďže moderné disperzné farby zjednocujú svoj vzhľad v ploche, hranice napájania a technika valcovania nerozhodujú.

17. DRUHÝ
Po vyzretí náteru nanášame druhú vrstvu. Tentoraz si už vystačíme iba s valčekom, ktorým natierame dostupnú plochu stien.

18. ODPÁSKOVANIE
Pásky nahrejeme fénom a zo steny ich sťahujeme ešte pri vlhkej farbe. Tým zabránime tomu, aby sa čerstvý náter z podkladu odlupoval.

19. ČISTENIE A KEFOVANIE
Škárovanie zahladíme stierkou. Nešikovné opravy bielym cementom sme opatrne strhli dolu. Kefou prebehneme škáry, aby sme z nich vybrali uvoľnený materiál.

20. TMELY
Povyrezávame aj všetky staré silikónové a akrylátové tmely, ktoré susedia s obkladačkami. Týka sa to zvyčajne vane a umývadla.

21. OPRAVY
Tam, kde pôvodná cementová škárovačka chýba, aplikujeme sadrový tmel. Ten ešte zamokra vyhladíme, aby sme ho nemuseli dobrusovať.

22. UMÝVANIE
Obkladačky dôkladne vyumývame kúpeľňovými saponátmi a prípravkami. Potrebujeme z nich stiahnuť dlhodobú, 60-ročnú patinu.

23. LÍNIE
Línie nerovno uložených obkladačiek vyrovnáme ryskami. Pri vytýčení línií si pomáhame pružnými remeselníckymi povrázkami.

24. PÁSKOVANIE
Tentoraz páskou ohraničujeme obkladačky, takže pásku lepíme priamo na nový, už vyzretý náter steny. Pásku pritláčame gumovým valčekom.

25. ODMASTENIE
Obkladačky dôkladne odmastíme. Keďže na ne použijeme akrylátový náter, podklad musí byť dokonale čistý, bez zvyškov tukov.

26. MIEŠANIE
Premiešame si farbu na obklad a pripravíme si náradie na jej nanášanie. Akryláty si rozumejú so syntetickými vláknami a plyšmi.

27. PRIMER
Na obklad nanášame prvý náter. Nemalo by nás prekvapiť, že kryť bude iba nepatrne. Jeho úlohou je vytvoriť spojovací mostík.

28. DETAILY
Detaily, škáry, nerovnosti a nedostupné miesta natierame štetcom. Nanášanie farby by malo mať rovnakú intenzitu ako na valcovaných plochách.

29. OPAKOVANIE
Po troch či štyroch vrstvách je výsledok na obkladačkách dokonalý. Vznikol nám matný súvislý film, cez ktorý jemne presvitá štruktúra podkladu.

30. RÚRY
Základným náterom ošetríme aj rúry, ktoré sme vopred obrúsili a ošetrili odhrdzovačom. Získame tak pevný únosný podklad.

31. KOLOROVANIE
Rúry natrieme krycími nátermi – pred stenou interiérovou disperznou farbou, pred obkladačkami akrylátom. Po zjednotení tónov prestanú pôsobiť rušivo.


HOTOVO

dobré rady

STARÉ NÁTERY STIEN
Staré nátery sa zvyčajne neznesú s modernými disperznými farbami. Nie sú dostatočne húževnaté, aby ustáli silné pnutie, ktorému by ich nová vrstva náteru vystavila. Preto sa odporúča odstrániť ich až na holú omietku. Hlinkové a vápenné nátery spoznáte podľa toho, že sa po navlhčení a rozotrení medzi prstami zmenia na mazľavú hmotu. Ich podstatou je zušľachtený íl prifarbený pigmentom, ktorý si zachováva svoju rozpustnosť vo vode. Ak ide o kúpeľňu, príprava musí byť dôsledná.

STROP
Strop pri škrabaní vyžaduje omnoho väčšie nasadenie a vypätie síl, ako to býva pri stenách. Navlhčite si ho vopred, a to opakovane. Na nejednom mieste sa môže stať, že stará farba sa začne olupovať i bez vášho zásahu. Aby voda lepšie prenikala do hlbších vrstiev, pomôže, ak do nej pridáte trochu saponátu alebo leštidla pre umývačky riadu. Tak prenikne aj cez mastný povlak, ktorý sa mohol na maľovke nahromadiť v priebehu rokov.

NÁTER KERAMICKÉHO OBKLADU

OBKLADAČKY
Obkladačky majú extrémne lesklý glazúrový povrch, na ktorý sa farby nedokážu upnúť tak pevne, ako na pórovité materiály, preto je príprava nesmierne dôležitá. Siahnite po osvedčených saponátoch a čistiacich prostriedkoch, ktoré sú schopné rozpustiť staré nánosy. S Cif krémom a drsnou hubkou dokážete odstrániť povlaky, na ktoré je draselné mydlo prislabé. Na škáry sa nám osvedčilo použiť rozprašovač Cif Kúpeľňa. Ak sú škáry plesnivé, treba vhodným prípravkom odstrániť aj pleseň. Takáto príprava zaručí, že obkladačky budú dokonale čisté a farebný film bez problémov unesú.

NANÁŠANIE AKRYLÁTU
Nanášanie akrylátu si vyžaduje cvik, inak budete mať pocit, že štetce a valčeky sa po hladkom podklade šmýkajú a náter je nerovnomerný. Ak chcete dosiahnuť dostatočné krytie a mať istotu, že náter bude jednotný, použite penový valček s tzv. flokovým vláknom, ktorý má konkávne frézované ukončenia. Pri ňom na stene neodhalíte ani napájanie ťahov, ani miesta, kde ste valček namáčali do farby. Pri nátere V2045 Akrylcol tónovanom do jemných pastelových farieb budú potrebné i štyri vrstvy, aby sa tmavé cementové škáry prestali líšiť od bielučkých obkladačiek. Je to však dôsledok toho, že ide o kvalitný náter s vysokým podielom disperzných farbív bez prebytku plniva. Takáto farba je trvácna, húževnatá, hoci slabšie kryje.

NAMOČENÁ AKRYLÁTOVÁ FARBA
Ak je namočená akrylátová farba vo svetlých pastelových tónoch, vždy vyjaví podstatu svojho spojiva, teda akrylátu. Hoci je syntetická živica v suchom stave priehľadná, v mokrom prostredí naberá belavé tóny. Pri natretých obkladačkách sa preto pri postriekaní vodou objavia svetlejšie škvrny, ktoré pri vyschnutí miznú. Je to podobné, ako keď sa pozriete na lepený spoj dreva, ktorý vo vlhkom prostredí získava mliečne zafarbenie. Toto správanie je prirodzené, nemá vplyv na životnosť náteru ani na jeho farebné tóny. Deje sa to aj v exteriéri, tam si to však nikdy nevšimnete, pretože natreté predmety sú vlhkosti vystavené rovnomerne.

ÚDRŽBA NATRETÉHO OBKLADU
Údržba by sa vždy mala zaobísť bez používania agresívnych rozpúšťadiel či abrazívnych čistiacich prostriedkov. Saponáty a prostriedky na čistenie kúpeľne náter nepoškodia; drôtenkám, abrazívnym hubkám či kefkám by ste sa však mali vyhnúť.

AKO TO UROBIŤ?

• penetrovanie si vyžaduje presné riedenie
Penetrovanie nie je činnosť, pri ktorej platí, že viac znamená lepšie. Prebytok penetračného náteru by na stene spôsobil „sklený efekt“. Uzavreté póry steny by neboli ochotné vytvárať väzbu s novým náterom a krytie by bolo úbohé. A to aj po niekoľkých pokusoch o pretieranie. Pri riedení sa vždy držte pokynov výrobcu a ak si s nimi neviete poradiť, vyberajte si namiesto koncentrátu náter, ktorý bol vo fabrike nariedený na okamžité použitie.

• vrstvenie farebného krycieho náteru
Na bielom podklade sa môže vrstvenie javiť ako ekonomický nezmysel. Pravdou však je, že takýto postup steny dokonale zjednotí. Platí to nielen pri maľovaní na škrabaný podklad, ale aj pri prekrývaní kontrastných vzorov jemnými pastelmi. Nie je nezvyčajné, ak remeselníci používajú dvojvrstvovú maľovku aj pri tmavých, sýtych náteroch, kde tak dosiahnu lepšie krytie ako pri použití lacnejšej podkladovej farby v tmavších tónoch.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

 1. bingo says:

  otrasne!!!!

  1. Vladka says:

   Dakujem za typ ,natrela som stare obkladacky v kuchyni a je to, super #

 2. Janko Hrasko says:

  už to bolo zverejnené v denníku Sme . Je to otras a ten chlapec s tým štetcom a valčekom je iste odborník a dokonale vykoná prácu profesionála . Nuž odborník na pravom mieste. Je to dobrý reklamný ťah a cielená reklama na určitého výrobcu farieb .Veľmi dôkladne a dobre premyslené ako zadarmo si spropagovať svoje výrobky.

  1. lukas says:

   janko hrasko ten chalan ma 12 rokov cca a drží štetec v ruke teraz je z neho lajik no keď sa tomu bude venovať môže byť z neho profesionál a na vašu adresu už keď vy nedokážete držať štetec nie to položiť dlazdicu pane premudreli a dokonalí nie každý má love na kompletnú prerabku kúpeľne a už keď cenovo 5 štvorcove metre u profesionála stoja 5000 eur ..

 3. M says:

  a co podlaha??

 4. Peter says:

  Článok mal za úlohu ukázať, že sa dajú realizovať zmeny kúpeľne s minimálnymi prostriedkami.Chalanisko spravil dobrý kus roboty. Mne sa článok ľúbi.

 5. Mara says:

  Ten návod je z ktorého roku časopisu Urob si sám? Na dnešnú dobu hrôza!

 6. evinka says:

  podla mna super,rychle za malo penazi teda skoro.no len by som chcela vediet ci sa tie obkladacky mozu umyvat a cim ci nebude tam vodny kamen hlavne pri vani inak parada

 7. Kubik says:

  Kvôli takýmto článkom kupujem a čítam časopis Urob si sám. Nie sú to naškrobené umeliny, ale realita. Presne taká, akú máme všetci doma. Držím palce, čítam vás čoraz radšej.

 8. Miko says:

  Janko Hrasko a ten bingo,čo vám vadí,o čo vám ide ? vy obidvaja ste strašne múdri jak rádio,no čo,nech si každý robí čo chce,len dali návod na čiastočné prerobenie kúpeľne, a nič iné. Inteligenti….

 9. Eva Andrišková says:

  Súúúper, ako návod, tak aj práca.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje