image 35652 25 v1
Galéria (33)

Mladý pár zmenil zarastený pozemok na oddychovú zónu svojpomocne!

„Dobrý deň, volám sa Elena, som bytová dizajnérka a pre našu dcérku sme zhotovili detský domček s viacerými prvkami na hranie. Taktiež sme postavili altánok z malých kameňov so zabudovaným kozubom a urobili sme aj celkovú rekonštrukciu záhrady.“ Takto sa začala naša komunikácia o rekonštrukcii záhrady zameraná najmä na deti.

Galéria

Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj - 036_ElenaKucerova_DomcekDetsky
Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj
Premena záhrady na detský raj

Keď sme sa vybrali spolu s Mirom, naším fotografom, na návštevu, zhodli sme sa na tom, že ak by sme boli deťmi, takúto záhradku by sme brali všetkými desiatimi. Je v nej všetko, čo môže náročný detský užívateľ očakávať od kompletne vybaveného detského ihriska spojeného s bazénom.

Pri prechádzke po tomto detskom areáli si nemožno nevšimnúť rôzne detaily, ktoré robia túto stavbu takou príťažlivou pre deti. Kotva nad modrou hladinou „mora“, šplhacie lano, závesné či vahadlové hojdačky, kormidlové koleso, lampy, trampolína, smerovník, pekné kvety, písmenká na plote, plno hračiek, bicykel… Všetko dýcha človečinou. Ani dospelí návštevníci by sa tu nenudili. Ako to všetko vzniklo?

Nuž, bola raz jedna rodinka, ktorá sa usadila na vidieku neďaleko Bratislavy. Otec Juraj, mama Elena a dcéra Veronika. Ocino bol veľmi šikovný a dom, ktorý zdedili, začal prerábať a prerába ho doteraz. Za domom bola veľká podlhovastá záhrada, teda skôr zarastený pozemok, ktorý sa tiahol až 80 m smerom od ulice dovnútra bloku. Čo s ním?

UROB SI SÁM

náročnosť: ++++
čas: pol roka
náklady: 4 330 €
ľudia: 2 až 3
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 4 330 €

• detský domček 280 €
náklady na smrekové drevo a nátery na domček, pirátsku loď, balkónik (ochodzu) a závesné hojdačky

• bazénik 1 000 €
výkopové práce, cena bazéna, filtrácia, slnečné kolektory, plošina pri bazéne

• kamenný domček 2 650 €
kameň, drevo, okná, dvere, betón, spojovací materiál, strešná krytina, odkvapy, kozub, komín, vnútorné vybavenie, WC, sprcha

• doplnky 400 €
vahadlové hojdačky, trampolína, slnečníky, vonkajšie sedenie, dekorácie…

JUŽNÝ POHĽAD

Pri pohľade z juhozápadnej strany vidno nedávno dokončené rozšírenia areálu – bazén a 12-metrový balkónik – ochodzu. V budúcnosti ju doplní šmýkačka do bazéna.

SEVERNÝ POHĽAD

Pohľad z opačnej severovýchodnej strany ukazuje „suchú“ časť záhrady s pieskoviskom šmýkačkou a hojdačkami. Vľavo za nami je malý úžitkový záhon a trampolína.

STAROSTLIVÍ RODIČIA
Juraj a Elena postavili svojej Veronike veľmi peknú detskú záhradu, v ktorej

sa rada hráva nielen ona, ale aj jej kamaráti. A veľakrát aj ich rodičia.

PRACOVNÝ POSTUP

1. PO BETÓNOVANÍ
Stavba sa začína zhotovením tesárskych konštrukcií. Základom je „brána“ z 2 zvislých stĺpikov a vodorovnej lyžiny. Nosné hranoly majú profil 100 × 150 mm.

2. SCHODISKO
Po upevnení, vyrovnaní a stužení „brán“ uhlopriečnymi latami zhotovíme vodorovné spojky, podlahy a schodisko. Stupne schodiska sú z 5-centimetrových fošní.

3. VODOROVNÉ TRÁMY
„Brány“ z vrchnej strany spojíme „pomúrnicami“ (v tomto prípade chýbajú nosné múry) a osedláme ich krokvami. Krokvy spárujeme a stužíme hambálkami. Pribijeme laty.

4. ZÁBRADLIA
Po obvode aj na schodoch zhotovíme ochranné zábradlia. Vodorovné prvky a rukoväte zábradlí merajú v priereze 60 × 24 mm, plotovky majú tiež hrúbku 24 mm.

5. POKRYTIE
Pálená strešná krytina z búračky poslúži na detskom domčeku ešte mnoho rokov. Na štítových stranách, pri hrebeni a pri odkvape ju musíme pripevniť.

6. PRI PLOTE
Predĺžená konštrukcia domčeka poslúži ako pohyblivá paluba „lode“. Na vzdialenejšej strane budú visieť závesné hojdačky.

7. PALUBA
Je zavesená, z hranolov 60 × 50 mm, vyvoláva dojem hojdajúcej sa lode. Hranoly sú zavesené na polypropylénovom lane s nosnosťou 1 450 kg (∅ 10 mm).

8. SIEŤ
Najvhodnejšie ochranné siete proti pádu z „paluby“ majú veľkosť oka 10 až 15 cm. Vyberajme tzv. strojovú sieťovinu z poly­amidu alebo polypropylénu.

9. STENY
Môžeme ich obiť tatranským profilom, ako je to na obrázku, alebo inými vhodnými doskami s poldrážkou, prípadne s neupravenými hranami.

10. DVERE, OKNÁ
Pri obkladaní, samozrejme, nesmieme zabudnúť na okenné a dverové otvory. Tieto dvierka pozostávajú z dreveného rámu a uhlopriečne pribitého dreveného obkladu.

11. V PRÍRODNEJ FARBE
Pohľad na základnú časť dreveného domčeka. Vzhľad ešte nie je konečný, dosky sú naimpregnované lazúrou, ale čakajú na vrchný krycí náter.

12. OSB DOSKA
Na dotvorenie motívu pirátskej lode ešte môžeme vyrezať z dosky OSB siluetu trupu.

13. VLAJKA VEJE
Pirátska loď už kotví v prístave pripravená privítať detskú posádku.

14. NÁTER
Finálnou úpravou domčeka je náter v pestrých farbách, ktoré sa páčia deťom, a dopracovanie detailov, napríklad zácloniek v okne.

15. NATRETÉ PODLAHY
Svietia novotou. Nátery urobíme s ohľadom na vysoké zaťaženie, podľa možnosti ešte dôkladnejšie, ako je minimum odporúčané výrobcom.

16. KORMIDLO
Na prednej časti lode pribudlo kormidlo, ku ktorému sa dieťa dostane až po prekonaní prekážky v podobe zavesenej labilnej paluby.

17. DOPLNKY
Po dokončení náterov pripevníme šmýkačku a zavesíme hojdačky, šplhacie lano a ďalšie potrebné doplnky.

18. ŠMÝKAČKA
Ústi v malom pieskovisku. Hornú časť urobíme z dobre ohobľovaných lát 60 × 50 mm. Sú upevnené na priečnych hranoloch a tie sú ukotvené v betóne.

19. ZARIADENIA
Na ihrisku je plno ďalších hračiek, na ktorých sa môžu deti vyblázniť. Pre vysokú cenu (250 €!) odporúčame zhotoviť najmä strunovú hojdačku svojpomocne.

20. BALKÓN – OCHODZA
Detský domček dostal nedávno prístavbu. Stavala sa súčasne s bazénom podobne ako domček – najprv je potrebné zhotoviť základy a stĺpiky (profil 150 × 150 mm).

21. PODLAHY
Na „brány“ ukotvíme vodorovné lyžiny a zhotovíme podlahy. Po zhotovení hlavných stĺpov zábradlia na vzdialenejšiu stranu zavesíme ochrannú sieť.

22. ZÁBRADLIE
Na stranu obrátenú k bazénu pripevníme plotové laty a natrieme ich ochranným náterom vo viacerých vrstvách.

23. STRIHACIA PLOŠINA
Drevená ochodza nielen zväčšuje priestor na hranie, ale najmä umožňuje ľahšiu údržbu živého plota.

24. SCHODY K OCHODZI
Majú inú konštrukciu ako schody k domčeku. Stupne stabilne uložíme na drevené hranoly a upevníme ich dlhými skrutkami až do šikmých nosníkov.

25. ZÁKLADY BAZÉNA
Na bazén s priemerom 5,49 m treba vykopať jamu tak, aby popri okrajoch ostalo aspoň 20 cm. K hĺbke bazéna 1,32 m prirátame 20 cm na podkladový betón s kari sieťou.

26. MONTÁŽ
Po vykopaní krátkych výkopov na potrubia uložíme ochrannú fóliu na vodorovný, hlad­ký a vyzretý betón. Postupne montujeme stĺpikovú konštrukciu s bazénovou fóliou.

27. NAPÚŠŤANIE
Hneď vyrovnávame bazénovú fóliu. Prácu uľahčí menšie množstvo vody, ktoré zatiaľ napúšťame hadicou. Postupne pripojíme čerpadlo s filtráciou a skimer.

28. ČERPADLO
Zo skimera voda vteká do čerpadla s pieskovou filtráciou. V nej sa zachytávajú aj drobné nečistoty. Samotné zloženie bazéna a pripojenie zaberie asi 2 hodiny.

29. OHREV
Čerpadlo ženie vodu do spodného napúšťacieho ventilu slnečných kolektorov na streche detského domčeka. Voda sa tu ohrieva, pričom stúpa nahor.

30. DO BAZÉNA
Hadicou na opačnom konci vteká prečistená a ohriata voda do bazéna. Jeden pás so šírkou 33 cm a dĺžkou 3 m vyjde asi na 27 €.

31. ZAKRÝVACIA PLACHTA
Spomaľuje ochladzovanie bazénovej vody a ochraňuje ju pred znečistením od napadaného lístia, prachu a hmyzu. Spolu s kolektormi pomáha predĺžiť kúpaciu sezónu.

32. MALÁ TERASA
Mäkké smrekové drevo treba pomerne často ošetrovať náterom. Terasové dosky sú priskrutkované k nosným hranolom. Položené sú na riečnych okruhliakoch.

HOTOVO

AKO SME UROBILI DETSKÉ IHRISKO

Nápady na papieri
Keďže mamina je dizajnérka a nie je o nič menej šikovná ako ocino, vymyslela si, čo kde v záhrade umiestniť, aby mali zo záhrady osoh deti i dospelí. A tak na prázdnej ploche, ktorá bola prázdna iba na papieri (v skutočnosti bola poriadne zarastená všakovakými kríkmi a burinami), začal (najskôr na tom prázdnom papieri) vznikať detský domček v podobe pirátskej lode a pevnosti, bazén, balkón – hradby s ochodzou –, trampolína, pieskovisko so šmýkačkou a kamenný domček vybavený na letné varenie a grilovanie, ba aj nocovanie. Budovanie však nešlo tak rýchlo ako kreslenie. Všetko sa muselo stíhať – aj práce na rodinnom dome či v záhrade (odpočinkovej obývačke vonku za domom).

Základy
Najprv vznikla základová doska pre kamenný domček (tzv. chľaststánok, ako ho nazvali dospelí), dočisťoval a zarovnával sa pozemok, vysieval trávnik, búral sa starý skleník. Po skleníku ostali betónové základy, a tak sa rozhodlo, že drevená pirátska pevnosť so zaparkovanou loďou bude práve tam. Na robotu spočiatku stačila hlava rodiny, no neskôr mu pomáhali kamaráti. Do základov treba najprv zapustiť oceľové pätky. Roxory sú vo vyvŕtaných dierach upevnené cementovou maltou. Niektoré pätky sú uložené v novom betóne, pretože domček trocha presahuje pôvodný z bývalého skleníka.

Trámy
Do pätiek potom treba uložiť rámy, resp. brány, a prepojiť ich zavetrovacími trámami, aby vznikli nárožia domčeka. Samozrejme, že musia byť uložené zvislo, rámy musia byť pravouhlé, lebo aj drobné nepresnosti v tomto smere na malej stavbe postavenej na rovine ihneď vidieť. Ďalším krokom bolo namontovanie vodorovných trámov v takej výške, aby sa na podlahu dal pripojiť vrch plastovej šmýkačky. Po namontovaní vodorovných trámov bola na rade drevená podlaha pevnosti, teda strop domčeka.

Takto sme stavali

Schodisko
Hneď vedľa podobným spôsobom vznikla plošina na 4 stĺpoch ako vstup do lode. Nástup na plošinu zabezpečujú masívne drevené schody. Majiteľ ich zhotovil z 2 silných drevených trámov opretých v uhle asi 50° vzhľadom na zem. Do trámov vyrezal šikmé zárezy na schodiskové stupne zo silných 5-centimetrových fošní. Plošina, balkón (ochodza) a schody sú také pevné, že udržia 5 dospelých (teda stavba je otestovaná asi na 400 kg).

Strecha
Na „brány“ z hrubých trámov, ktoré slúžia aj ako väzníkové trámy strechy, sa potom vyložili väzníky – trámy rovnobežné s odkvapovou hranou budúcej strechy –, na ne krokvy, ktoré sa pri hrebeni navzájom spárovali a vznikol krov strechy – prostá krokvová sústava. Na odvodnenie strechy je potrebné natĺcť latovanie a strechu pokryť – v našom prípade pochádza pálená krytina zo starej strechy rodinného domu.

Pohľadové dosky
Prízemie je vhodné nielen ako detský domček, ale vďaka zastrešeniu sa v ňom dajú uložiť hračky či detský bicykel. Bolo potrebné obiť latkami všetky 4 steny domčeka tak, aby ostal otvor na masívne drevené dvierka a okienka.
Dôležitá je tu bezpečnosť detí, preto starostliví rodičia vytvorili všade na poschodí zábradlia s nahusto osadenými latkami, aby cez ne malé dieťa neprepadlo. „Podlahu“ lode tvorí visutý most z trámikov. Kým sa dieťa dostane ku kormidlu, musí prejaviť trocha šikovnosti a zručnosti, aby po pohyblivej trase prišlo do cieľa. Po stranách je zábrana, tentoraz zhotovená zo siete.

Balkón – ochodza
Táto časť bola zhotovená až neskôr, keď domáci pán potreboval rebrík na strihanie tují pri plote. Vymyslel ochodzu, ktorá umožňuje dostať sa do pevnosti aj z inej strany. Udrží opäť viacerých dospelých a husté tuje sa z nej oveľa ľahšie strihajú. Takto je paluba lode či poschodie pevnosti (záleží na tom, čo si dieťa vo svojej fantázii práve

dobré rady

Pieskovisko
Má svoju históriu. Najprv ako miesto dopadu zo šmýkačky poslúžil matrac, neskôr obdĺžniková jama naplnená pieskom a až nakoniec zhotovil Juraj steny pieskoviska z betónových tvárnic a hornú plochu na sedenie z ohobľovaných drevených hranolov. Mimochodom, všetky drevené povrchy, s ktorými príde dieťa do kontaktu, by mali byť ohobľované, resp. dokonale obrúsené. Na nich si Veronika uložila formičky a pieskoviskové potreby.

Nátery
Všetky nátery sú robené s veľkou spokojnosťou malej majiteľky ihriska, pretože všetky farby sú veľmi svieže a výrazné. Nátery tvoria moderné vodouriediteľné náterové hmoty na drevo.

Čo by to bola za pirátsku loď, ktorá by sa neplavila na mori? A tak vznikol pod ochodzou malý okrúhly bazén, ktorý bohato postačí na letné vyčľapkanie sa detí i dospelých. Umiestený je pod pirátskou loďou a balkónikom. Deti môžu pod dohľadom dospelých skákať z „lode“ priamo do „mora“!

Ohrievanie
Aby sa voda rýchlejšie prehriala, kúpil majiteľ slnečné kolektory, rozhodil ich po streche (ktorú špeciálne z tohto dôvodu musel rozšíriť), takže voda prúdi z bazéna cez skimer do filtra s čerpadlom a ďalej do kolektorov. Ohriata a vyčistená sa vracia naspäť do bazéna.

Voda je zadarmo
Na Žitnom ostrove stačí zakopať oceľovú dierovanú rúru do zeme, pripojiť ju na čerpadlo a máte čistú vodu na kúpanie či polievanie záhrady.

Stavba bazéna
Stavba bazéna sa prelínala so stavbou domčeka. Bolo treba vykopať zeminu. Tú rozhodili po záhrade a vyplnili preliačiny, takže ušetrili peniaze za odvoz na skládku. Nasledovalo vybetónovanie dna 20 cm betónu, jeho vyrovnanie a vyhladenie, aby sa neprederavila fólia.

Potrubia
Prácna montáž vypúšťacích armatúr, potrubí k dýzam a iným zariadeniam, ktoré poznáme z výstavby náročnejších bazénov, je tu nenáročná. Jediné potrubie, ktoré je uložené v zemi, vedie od skimera k čerpadlu s filtrom a naspäť k bazénu (spolu asi 2 až 3 m). Nie je potrebné betónovať šachtu na bazénovú technológiu. Na zimu vyprázdnite potrubia a čerpadlo prenesiete do garáže.

Montáž konštrukcie
Na hladkom vyzretom betóne stačí rozložiť spodnú podložku (fóliu), postaviť konštrukciu, pripnúť bazénovú fóliu a môže sa začať s napúšťaním vody. Zruční bazenári to zvládnu iba za hodinu.

Terasa
Malú plošinu treba zhotoviť svojpomocne. Veľmi jednoducho odkopaním zeminy do hĺbky asi 20 cm a vyplnením štrkom z väčších okruhliakov. Aby sa nedostali až bazénovej fólii, sú na okraji väčšie kamene. Na štrku sú uložené hranoly a k nim sú priskrutkované dosky.

Text: Stanislav Botur
Foto: autor, Elena Kučerová, Miro Pochyba
Realizácia: Juraj Oujezdský
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016

  1. peto166 says:

    4330 euro… unas mesto dalo postavit decke ihrisko s jednou smikackou preliezkou a hojdackou s cenou 12000 euro a este sa hrdili, ake to bolo lacne… 😀
    a tu maju i bazen 😀

  2. peter says:

    @peto166 treba k tomu priratat aj naklady na pracu montaz, dovoz a hned si na sume minimalne 10tisic ak nehladas najlacnejsie materialy, nepouzivas stare drevo…. takze 12 tisic nieje vela.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.