Ľahké i razantné kladivo vhodné do dielne
Galéria (18)

Ľahké i razantné kladivo vhodné do dielne

Posunie okenný rám pri jeho osádzaní do stavebného otvoru, pomôže zlícovať drevené dielce pri lepení, svojou razantnosťou však vie aj rozobrať starý drevotrieskový korpus. Také je drevené kladivo do dielne a na montáž nábytku.

Galéria

Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo
Ľahké i razantné kladivo

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: **
ČAS: 1 DEŇ
NÁKLADY: 8,50 €
ĽUDIA: 1
OBDOBIE: CELOROČNE

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 8,50 €
masív 2,20 €
smrekové dosky hrubé 25 mm (240 €/m3),
bukové dosky hrubé 25 mm (320 €/m3)
koža 4 €
tzv. hovädzia hladenica, 3 mm (1 €/dm2)
závažie 1,50 €
oceľové guľôčky, 4,5 mm BB (4,50 €/1 500 ks)
spájanie a povrchová úprava 0,80 €
Duvilax D3 Rapid (3,85 €/1 kg),
Colorlak Teakový Olej O1011 10 (10,73 €/0,5 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
píla
hoblík
zvierky

PRACOVNÝ POSTUP

1. STREDY
S 2-úkosom si narežeme stredové dielce kladív. Je dôležité, aby vlákna prebiehali vodorovne a zrkadlovo obrátené úkosy tvorili stredový klin.

2. OTVORY
V prípade odľahčených, alebo, naopak, zaťažené kladivá vyvŕtame Forstnerovým vrtákom otvor s priemerom 40 mm. Stredy na vŕtanie určíme uhlopriečkami. 

3. LEPENIE
Stredové dielce lepíme na jednu z bočníc kladiva. Aby sa nám pod zvierkami nešmýkali, do lepidlového lôžka vsypeme zopár zrniečok soli.

4. VÝPLŇ
Hmotnosť kladiva môžeme zvýšiť olovenými alebo oceľovými guľôčkami. Dutiny vyplníme celé, spätný ráz dosiahneme polovičnou výplňou. 

5.ZAPUZDRENIE
Hlavy kladív dôkladne zlepíme a stužíme zvierkami. Pri zostavovaní sa snažíme lícovať bočné strany s čo najväčšou presnosťou. 

6. ZAROVNÁVANIE
Po dôkladnom vyzretí spojov vyrovnáme geometriu hláv. Je dôležité, aby boli všetky strany na seba kolmé a plochy rovné.

7. SKOSENIE
Vyznačíme si stredové línie, pokosníkom prenesieme 15-stupňový sklon na oboch stranách a hoblíkom vytvoríme symetrické skosenia.

8. ROZMERANIE
Materiál na rukoväti si rozmeriame tak, aby svojím prierezom o 2 mm prevyšoval rozmery menšej strany stredového otvoru. 

9. ČAPY
Na rukovätiach narežeme čapy, ktoré nám zaistia pohodlné osadenie. Mali by byť čo najtesnejšie, aby bolo spojenie vo finále pevné. 

10. ZAOBLENIE
Rukoväti zaoblíme na pohodlný úchop. Ak však máme chuť, môžeme ich vytvarovať po vzore tradičných kladív tak, aby sedeli v ruke. 

11. ZÁREZ
V čapoch vytvoríme v takmer plnej dĺžke zárez. Musí byť otočený tak, aby po zasunutí do hlavy rozdeľoval oba jej pracovné konce. 

12. LEPENIE
Rukoväť budeme vlepovať do hlavy kladív. Stolársku disperziu nanášame na všetky 4 strany i do rezu so štedrým prebytkom. 

13. ZAKLINOVANIE
Do zárezu vtlčieme klinok z tvrdého dreva. Keď lepidlo zaschne, čelo zapílime a dôkladne zahladíme hoblíkom alebo brúsnym papierom. 

14. KOŽA
Na bicie plochy hlavy nalepíme hovädziu useň. Použijeme disperzné lepidlo na drevo, všetko zazvierkujeme a po zaschnutí orežeme. 

15. OŠETRENIE
Masív i kožu dôsledne ošetríme zmesou vysychavých olejov alebo voskom, aby sme zabránili zosychaniu a napučiavaniu pri zmene vlhkosti. foto: Milan Gigel

DOBRÉ RADY

HMOTNOSŤ
Smrekové kladivo s plnou výplňou váži približne 430 g, pri plnom bukovom kladive môžete počítať so 490 g a vďaka oceľovým guľôčkam sa zvýši hmotnosť bukového kladiva na 640 g. Ak sa však rozhodnete pracovať s inými drevinami a výplňami, podarí sa vám dosiahnuť širší rozptyl hmotností na rôzne druhy prác. Na najjemnejšie práce nie je chybou vymeniť bukovú rukoväť za smrekovú z hustejšie rasteného dreva.

TLMENIE
Hovädzia koža je výborným materiálom nielen na ochranu dreva, ale aj na stlmenie spätného rázu. S výbornými výsledkami pri ľahkých kladivách využijete korok, ale i plsť či kobercovinu. Naopak, na zvýšenie húževnatosti vám poslúži tenký náglejok dubového alebo agátového dreva či hustej baltickej preglejky. Tam, kde sa žiada povrch, ktorý za sebou nezanechá žiadne stopy, možno použiť svetlú PVC krytinu.

VŠESTRANNOSŤ
Drevené kladivá majú geometriu, ktorá je vyladená na stolárske a hrubšie montážne práce. Ak sa chystáte na položenie palubovky, rýchlo nájdete uplatnenie, pri ktorom sa ukážu v tom najlepšom svetle. Pri jemnejších prácach sa nám osvedčilo stenčiť bočné dielce tak, aby si zo svojho plného profilu v okrajových častiach zachovali 2 mm hrúbky.

AUTOR RADÍ
Drevené kladivo možno už pri výrobe prispôsobiť akejkoľvek práci. Ak si spravíte svoju vlastnú pracovnú súpravu, bude vám slúžiť celé desaťročia práve tak, ako si to naplánujete.

ROZPIS DIELOV

bočnica
14,5 × 6 × 2 cm 2 ks
stred
6 × 6 × 2 cm 2 ks
násada
29,5 × 2,4 × 2,7 cm 1 ks
klinok
0,6 × 2 × 6 cm 1 ks

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje