Dubová šatníková skriňa s policami

image 25348 25 v1

Masívna, stabilná, dlhoveká – tak by sa dala charakterizovať táto polica z hrubých dosák. Pre pevnosť a tvrdosť dubového dreva by ste mali mať kvalitné náradie. Po namontovaní dverí z nej môže byť praktická skriňa. Ideálna do predsiene. Vďaka veľkému objemu v nej uskladníte množstvo vecí.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: do 5OO €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                           496 €
na policu 1 700 × 2 000 × 370 mm a policu na topánky 1 300 × 700 × 370 mm s hrúbkou steny 40 mm
• dubové fošne                   400 €
omietané, suché, vlhkosť max. 10 %, 100 × 50 × 2 000 mm, 44 ks (9,10 €/ks)
 dubové hranolčeky           10 €
hobľované, 30 × 30 × 360 mm, 5 ks (2 €/ks)
• spojovací materiál            53 €
pozinkované skrutky 8 × 140 mm, pohon TX40, 60 ks (0,83 €/ks), antikorové skrutky tr. C1/C2, 4 × 50 mm, pohon TX15, 15 ks (0,2 €/ks)
• voskový náter                   21 €
napr. Blanchon s včelím voskom (30 €/1 l)
• polyuretánové lepidlo      12 €
napr. Rhenocoll (12 €/0,7 l)

NÁRADIE
 pokosová (kapovacia) píla
 zrovnávacia hobľovačka
s pracovnou šírkou 400 mm (400 mm hrúbkovačka)
 ručná fréza
so stopkovou frézou 3 mm, vnútorne pologuľatá
 pásová brúska
 ručná okružná píla
 akumulátorový skrutkovač
dvojrýchlostný, min. krútiaci moment 60 Nm
 vrtáky
Forstnerov (Ø 25 mm), obyčajný vrták (Ø 6 mm), dĺžka aspoň 100 mm
 štetec
 bity TX40, TX15  

PRACOVNÝ POSTUP

1. VÝROBA LATOVKY
Všetky fošne nahrúbkujeme na 95 mm. Budú rovnako široké po celej dĺžke. S použitím lepidla ich silno zovrieme každých 50 cm na 24 hod. 

2. SKRACOVANIE
Zlepené kusy obrúsime pásovou brúskou a po dĺžke zrežeme ručnou okružnou pílou na rovnakú šírku 370 mm. Obe strany musia byť absolútne rovnobežné. 

3. HRÚBKOVANIE
Dosky obojstranne nahrúbkujeme na hrúbku 40 mm. Pozor, pracovný stôl musí byť úplne čistý a namazaný, aby pri styku železa s dubom nevznikli čierne škvrny! 

4. PRESNÉ REZANIE
Pomocou veľkého uholníka si naznačíme presné čiary a okružnou pílou si všetky diely skrátime na potrebné rozmery. 

5. ÚPRAVA HRÁN
Všetky pozdĺžne hrany zrazíme ručnou frézou tak, aby vznikli oblé rohy, nerovnosti dohladíme ručne šmirgľom, no vždy iba v smere vlákien. 

6. VOSKOVÝ NÁTER
Na všetky diely použijeme transparentný náter na zvýraznenie štruktúry dreva a jeho prirodzenej farby. Zabezpečí aj jeho ochranu a ľahšiu údržbu. 

7. NOHY
Na spodné strany pripevníme spodné nohy, na ktorých bude nábytok stáť. Antikorové skrutky zapustíme aspoň 2-3 mm do dreva aj s hlavičkou. 

8. ŠIROKÉ DIERY
Na všetkých miestach budúcich spojov (asi 50 mm od kraja dosky) Forstnerovým vrtákom vyvŕtame diery na zapustenie skrutkových hláv do hĺbky asi 5 mm. 

9. K SPODNEJ DOSKE
Všetky široké diery prevŕtame dlhým vrtákom (Ø 6 mm). Dbáme na kolmosť vŕtania. K spodnému dielu skrutkami pripevníme zvislé steny. 

10. VRCHNÁ DOSKA
Rám postavíme a dosku priskrutkujeme zvrchu. Skrutky doťahujeme pevne, lebo vďaka svojej mohutnosti plnia dve úlohy – pevne spájajú a zároveň tzv. zavetrujú. 

11. UPEVNENIE POLÍC
V stredoch širokých dier opäť vrtákom (Ø 6 mm) prevŕtame diery cez oba spájané materiály – preto, aby nám mohutné skrutky (8 × 140 mm) neroztrhli materiál. 

12. OCHRANNÉ ZOVRETIE
Napriek predvŕtaniu treba doťahovanú policu stlačiť stolárskou zvierkou, ide o prevenciu prasknutia materiálu. 

13. ODDIELY A POLICE
Postupne domontujeme všetky priehradky a police, každý diel je spojený 4 skrutkami 8 × 140 mm. Ich rozmiestnenie je vecou našej predstavy. 

14. ULOŽENIE TYČE
Diel na uloženie vešiakovej tyče je z jedného kusa dreva prevŕtaného vykružovacím vrtákom a rozrezaného v polovici. Nie je namontovaný v strede steny. 

15. VEŠIAKOVÁ TYČ
Odrežeme si vešiakovú tyč. Otvor, do ktorého vchádza, má byť o 3 až 5 mm väčší ako jej priemer. Nemusíme ju pripevniť, lebo sa v priehlbine udrží vlastnou váhou. 

16. SKRINKA NA TOPÁNKY
Najskôr vyrobíme vnútro, potom pripevníme jej spodok a boky. Zvislé priehradky umiestnime nepravidelne, aby sme ich mohli pohodlne priskrutkovať. 

17. HOTOVO
Skrinky môžeme vzájomne spojiť skrutkami. Prípadné ošúchané miesta pri montáži môžeme opätovne pretrieť voskovým náterom a handričkou zahladiť dostratena. foto: Richard Bielek

skriňa s policami
      HOTOVO

DOBRÉ RADY

BEZPEČNOSŤ
Hotovú otvorenú policu podložte do roviny a pripevnite aspoň dvoma uholníkmi na vrchu k stene budovy! Uvedomte si, že váha uvedeného celku bez vecí presahuje 250 kg!

SPRÁVNA VLHKOSŤ DREVA
Všetky fošne musia mať pred lepením najvyššiu prípustnú jadrovú vlhkosť 10 %, ideálne do 8 %, keďže dub je veľmi krásna, no svojská drevina a pri sušení sa uvoľňujú obrovské napätia, ktoré môžu zapríčiniť dodatočné praskanie materiálu aj v lepenom spoji!

OLEJE DO INTERIÉRU!
Na povrchový náter nepoužívajte exteriérové oleje, obsahujú rozpúšťadlá a dlhodobo ich uvoľňujú v interiéri. Dnešný trend zo západnej Európy prináša vynechanie lakov, čím sa zabezpečí čo najprirodzenejší vzhľad a difúzne otvorený povrch.

DÔLEŽITÝ JE SILNÝ SKRUTKOVAČ
Používajte ozaj silný, výlučne 18-voltový dvojrýchlostný uťahovací skrutkovač, lebo dub kladie pri skrutkovaní veľký odpor. Doťahujte skrutky na doraz, ale s citom a hlavne držte náradie pevne v oboch rukách, aby vám ich nevykrútilo! Uťahovací moment môže prekročiť 60 Nm, čo je sila viac ako 200 N na rukoväti skrutkovača!!!

SPOJE RADŠEJ BEZ LEPIDLA
V mieste skrutkových spojov jednotlivých dielov už nepoužívajte žiadne lepidlo, bolo by to zbytočné – k použitému voskovému náteru lepidlo nepriľne. Skrutky zabezpečia nerozbitnosť a pevnosť police lepšie, než má historicky známy dubový stôl z druhej svetovej vojny z Vlčieho brlohu.

PRESNÉ SKRACOVANIE DOSÁK
Nastavte si ručnú okružnú pílu na presný pravouhlý rez a veďte ju s presnosťou +/-0,5 mm. Zabezpečíte tým pevné a bezproblémové spájanie a pravouhlosť skrine, keďže použité skrutky vyvíjajú veľkú prítlačnú silu a spoj kopíruje všetky nepresnosti. Alebo si jednotlivé kusy dajte skrátiť u stolára na formátovacej píle.

Text, foto a realizácia: Richard Bielek, WCUT

PR článok 

Komentáre

  1. za 500e urob si sám???!!!autor je srandista si robí kozy z normálnych ľudí….

    1. môžeš si ju kúpiť cca do 200 éčok v Jysku alebo v Ikey. Ale nečakaj, že si do nej budeš môcť uložiť rovnaké množstvo – váhu uskladnených vecí…Po pár rokoch – možno aj hneď keď ju zaplníš sa Ti začne logať – polský materiál je riedky a drevo je len drevo… Takže radšej si vyrob alebo kúp z poriadneho dubového dreva a skriňa Ťa prežije…

  2. 500 eur a tyzden v prdeli, pritom tie police a takisto skrinka na topanky mozu byt z obycajnych lat a nie drahych fosni, fosne by som dal iba ako obvod a tie dlhe priecky a razom to vyjde o polovice menej…nie sme milionari

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.