Tri skvelé riešenia pergoly a prístreška pre auto
Kompletné plány na rôzne spôsoby prekrytia terasy a okolia domu, s ktorými si vychutnáte letné posedenie alebo zabezpečíte vášmu autu prístrešok.
Galéria
Samonosná pergola pri dome do 600 €
Pomerne lacným riešením na vylepšenie terasy je zastrešiť ju jednoduchou pergolou. Tá sa dá postaviť dvoma základnými spôsobmi. Prvým je konštrukcia pevne spojená s domom alebo múrikom. Druhým spôsobom je samonosná konštrukcia pergoly v tesnej blízkosti napríklad rodinného domu, ako je to v tomto prípade.
Rozmer konštrukcie: 2 500 x 4 600 mm
Výška konštrukcie: 2 950 mm
Kontrolný zoznam materiálu
Smrekové drevené hranoly – A stĺpy (4 ks, 100 × 100 × 2 700 mm), B väznice (2 ks, 100 × 100 × 5 000 mm), C strešné roštovanie (12 ks, 100 × 50 × 2 400 mm), D vzperné stĺpiky (8 ks, 50 × 100 × 450 mm), E dlažba (17 m2), spojovací materiál (samorezné skrutky do dreva, klince), náterové materiály (proti škodcom a povrchová úprava lazúrou), betón na základové pätky (1 m3), na betónovú platňu (1,7 m3), kovové kotvy (4 ks)
Pri výstavbe pergoly treba zvýšiť opatrnosť pri kopaní základov v blízkosti fasády rodinného domu. Musíte dávať pozor na jej zašpinenie a obzvlášť dôležité je vedieť, kde všade sú umiestnené rôzne rozvody a inžinierske siete. Základovú pätku je preto dobré umiestňovať aspoň 0,5 m od fasády domu. Na spájanie trámov sa donedávna najčastejšie používali výlučne tesárske spoje – napríklad vzájomné preplátovanie alebo čapovanie. Dnes je bežné, že sa hranoly uchytávajú uholníkmi v tvare L. Ide o jednoduchú montáž. Nevýhodou je, že uholníky možno z istého pohľadu vidieť, ale nie je to tragický dizajnový prešľap.
Počet krokiev
Pergola je „pospájaná“ z niekoľkých drevených prvkov. Počet krokiev si na nej môžete upraviť podľa toho, aké zatienenie chcete dosiahnuť.
Samotné drevo na pergolu je lepšie si predpripraviť ešte pred stavbou konštrukcie – morenie proti škodcom, finálny povrchový náter sa ľahšie realizujú, keď je ešte drevo na zemi.
Pergola pri plote
Premeňte nevyužitý kút pri plote na tiché oddychové zákutie. Pergola vybudovaná na hranici pozemku vám poskytne dokonalé súkromie.
Výška konštrukcie: 2 730 mm
Kontrolný zoznam materiálu
Smrekové drevené hranoly – A stĺpy (4 ks, 150 × 150 × 2 400 mm), B väznice (3 ks, 150 × 150 × 6 500 mm), C strešné roštovanie (13 ks, 180 × 50 × 4 800 mm), spojovací materiál (skrutky, klince), náterový materiál (proti škodcom a povrchová úprava lazúrou), D kovové kotvy (4 ks), betón na základové pätky (1 m3), na obrubníky (2 m3), E štrk (frakcia 4 – 8 mm), F dlažba podľa potreby
Masívny plot z debniacich tvárnic plnených betónom a vzájomne previazaných betonárskou oceľou je ideálnou základňou konštrukcie pergoly. Už pri stavbe plota môžete niektoré úseky s obyčajným drôteným pletivom na plote vymeniť za betónové tvárnice. Sú síce drahšie, ale neskôr vám uľahčia výstavbu prístreška alebo pergoly. Budú tvoriť ich opornú stenu, presne tak, ako v našom prípade.
Pri takomto riešení sa drevená konštrukcia jednoznačne prispôsobuje oploteniu, jeho tvaru a umiestneniu. Dôležité teda je, či je takéto umiestnenie plánované alebo je to len využitie situácie. Vzhľadom na to, že pri konštrukcii pergoly rátate s využitím existujúceho oplotenia, prispôsobte aj vzdialenosť základových pätiek od múrov oplotenia.
Drevený hranol
Upevnite ho pomocou závitových tyčí navrch oplotenia a podložte ho napr. asfaltovým pásom či lepenkou (izolácia proti vlhkosti), čím ochránite drevo.
Súkromie
Dve plné steny po obvode a samotné rohové umiestnenie čo najďalej od vstupu na pozemok sú veľké plus pre súkromie.
Ak chcete pergolu zastrešiť a vytvoriť si z nej prístrešok, naporúdzi je viacero technických riešení: možno použiť sklo (nevýhodou vysoká cena a komplikovaná údržba) alebo ľahký a priehľadný polykarbonát.
Prístrešok na auto
Poskytuje spoľahlivú ochranu pred dažďom, snehom a letným prehrievaním. Môžete si vybrať taký tvar strechy, aký sa najviac hodí k vášmu domu a jeho okoliu.
Rozmer konštrukcie pergoly: 3 500 × 5 500 mm
Výška pergoly: 2 860 mm
Kontrolný zoznam materiálu
Smrekové drevené hranoly – A stĺpy (6 ks, 80 × 160 × 3 500 mm), B väznice – priečne trámy (3 ks, 80 × 16 × 3 500 mm), C strešné roštovanie (11 ks, 80 × 160 × 5 500 mm), spojovací materiál (skrutky, klince), náterový materiál (proti škodcom a povrchová úprava lazúrou), D kovové kotvy (3 ks), betón na základové pätky (1 m3) ,E dlažba podľa potreby (cca na 21,4 m²)
Kotvenie o konštrukciu domu
Prístrešok či pergolu môžete ukotviť o dom pomocou väzníkov a chemickej kotvy. Ak kotvíte do zateplenej fasády, použite dlhšie tyče a vyvŕtajte hlbšie otvory. Takéto riešenie je lacnejšie než samonosné prístrešky či pergoly.
Plocha pre auto
Na betónovanie využite zmes hotového betónu, ktorú stačí zmiešať s vodou. Na pásovom základe môžete vytvoriť tenkú vyvýšenú plochu ako odkladacie miesto.
Pod stĺpy umiestnite alebo pásové základy do hĺbky aspoň 90 cm. Zabránite odlupovaniu alebo triešteniu betónu vplyvom mrazu.
Skôr ako sa pustíte do stavby prístreška
Radí Martin Čurda, záhradný architekt
Aký materiál použiť?
Základná konštrukcia pergoly alebo prístreška môže byť postavená z rôznych materiálov. Tie by mali byť dostatočne pevné, aby mali spoľahlivú nosnosť a mali by vizuálne zodpovedať štýlu záhrady. Vo veľkých záhradách môžu byť dokonca veľkorysé konštrukcie, kde sú použité kombinácie materiálov. Napríklad, piliere pergoly môžu byť postavené z kameňa alebo tehál, dokonca z pozinkovaných oceľových rúr a zastrešenie môže byť z dreva. Veľmi záleží na štýle záhrady a pergoly. Úplne najbežnejším materiálom aj na podpery pergol je drevo. Ide stále o najčastejšie využívaný materiál na celú konštrukciu, pričom väčšinový podiel má drevo nášho domáceho smreka, potom smreka severského a smrekovca. Používa sa aj drevo buka alebo Douglasovej jedle, či červeného cédra. Uplatnenie nachádzajú aj kompozitné materiály odolné proti poveternostným vplyvom. Majú vysoký podiel dreva a zvyšok tvoria odolné polyméry, takže takéto konštrukcie sú trvanlivé.
Hodí sa prístrešok aj do malej záhrady?
Pergolu si môžete prispôsobiť akejkoľvek veľkosti záhrady. Hlavne v tých malých sú pergoly samy osebe dizajnovým prvkom, a to veľmi atraktívnym. Umožnia premeniť malú záhradu na zelenú obývačku alebo poskytnú priestor na zeleň tam, kde nie je veľa miesta na rozsiahle záhony. V úzkych záhradách môžu byť pergoly použité na doplnenie vertikálnych štruktúr alebo na zdôraznenie tých existujúcich.
Ak spojíte pergolu s plodinami, ako sú stolové odrody viniča alebo kivi, vytvoríte si jedlú vertikálnu minizáhradu. Na spodnú stranu priečnikov môžete tiež pripevniť háčiky, napríklad na zavesenie kvetinových košov alebo hrantov s jahodami.
Prístrešok alebo pergolu?
Predtým ako začnete s výstavbou pergoly, mali by ste starostlivo naplánovať celý priestor. Základná otázka je, kde by mala v záhrade pergola stáť. Zvážte aj možnosť využiť existujúce steny ako súčasť konštrukcie. Predstavte si, či by mala mať pergola vzdušnú strešnú konštrukciu z drevených trámov alebo markízu. Postavíte konštrukciu a dodatočne ju zastrešíte? Má vás pergola chrániť pred slnkom či aj pred dažďom? Tieto a podobné otázky si zodpovedajte skôr, ako sa pustíte do stavby.
Čo na pergolu?
Ak chcete zastrešenie ako ochranu proti slnku, stačí, keď ju necháte porásť rastlinami. No ak očakávate aj ochranu pred vetrom či dažďom, je dobré pergolu prekryť krycím materiálom. Na výber je viacero možností. Od slamených snopov, trstinových rohoží, prútených plotových dielcov cez nepremokavé textílie až po pevné zastrešenie z polykarbonátov. Najstabilnejšiu ochranu pritom poskytujú práve plné polykarbonátové dosky podobné tabuľovému sklu. Existujú v hrúbkach od 2 do 12 mm a sú buď číre, alebo v opálovom vyhotovení. Z oboch strán majú UV filter, ktorý zabraňuje krehnutiu a starnutiu vplyvom slnka. Umožňujú pritom dobrú priepustnosť svetla a majú aj dostatočnú nosnosť.
Tri zásady stavby prístreškov
1. Ukotvenie
Najjednoduchším a najbežnejším variantom je konštrukcia pozostávajúca z pilierov ukotvených v zemi, na ktorých ložiská zvyčajne spočívajú v pozdĺžnom smere. Rámy alebo podporné lemovky sú namontované priečne, aby vytvorili vodorovnú polootvorenú strechu. Je nevyhnutné ukotviť podpery správne do zeme, aby mohli niesť váhu konštrukcie a odolávať väčším nárazom vetra. Na tento účel by mali byť kovové kotvy (železná „joklovina“) zakotvené v betónových základoch – tzv. základových bodoch.
Aby bola stabilita dostatočná, zabezpečte 30 × 30 cm veľké betónové základy, ktoré by mali siahať do nezamŕzajúcej hĺbky, teda 80 cm do zeme.
2. Dimenzovanie konštrukcie
Hrúbka každého dreva závisí od výšky a šírky konštrukcie. Musíte zvážiť aj zaťaženie krycím materiálom, vodou a snehom. Priechodná výška pergoly je minimálne 2 m, konečná výška konštrukcie od 2,20 do 2,50 m. Rozstup medzi jednotlivými stĺpikmi by mal byť 1,50 až 3 m v závislosti od pevnosti a únosnosti nosníka – priečnik nad stĺpikom. Pri výške 2,50 m by mali mať nosné stĺpiky priemer alebo dĺžku okraja 12 cm. Vzdialenosť päty podpery od podrážky v zemi by mala byť aspoň 10 cm, takže drevo je chránené pred kontinuálnou pôdnou vlhkosťou.
3. Finalizácia
V prípade pergol je dôležité tzv. zavetrenie. To môžete spraviť pomocou kovovej pásoviny alebo zavetrovacími hranolmi. V prípade, že použijete KVH hranoly, ušetríte si prácu s hobľovaním. Po ukončení stavby by ste mali celú konštrukciu natrieť lazúrou odolnou proti poveternostným vplyvom. Aby bola pergola zároveň aj priestorom na rast popínavých druhov, môžete medzi stĺpikmi nainštalovať podporné prvky. Ku klasickej drevenej pergole sa výborne hodia treláže s okami 10 × 10 cm alebo jednoduché zásteny, ktoré rastliny rýchlo obrastú. Najjednoduchším riešením sú horizontálne napínané drôty, ktoré bohato stačia druhom, ako je stolová odroda viniča, kivi či zemolez a vistéria. Všetky tieto mohutne rastúce popínavé druhy využijú postupne každú priečku tak, že už v treťom roku od zasadenia dosiahnu vrchol konštrukcie.
Text a vizualizácie: Miroslav Šteiner, Martin Čurda
Foto: istock, thinstock, shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre