image 30965 25 v1
Galéria (20)

Staviame záhradný domček – 6. časť: Ako na náter drevenej terasy

Ochranný náter zamedzí rastu húb, odradí škodcov, ale aj zjednoduší údržbu terasy. Kým sa pustíte do natierania, čaká vás niekoľko prípravných krokov. Tie zaistia, aby náter vydržal čo najdlhšie. Náterom predĺžite životnosť terasy a tým ušetríte.

Galéria

Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy
Natieranie terasy

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: 126 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 126 €
(skutočná spotreba na 18 m2)
• brusivo 2,50 €
brúsna hubka P8 (0,50 €/ks), oceľová vlna č. 1 (5,67 €/450 g)
• biocídne napúšťadlo 52 €
napr. Bondex Preserve (30,69 €/2,5 l)
• napúšťací olej 71,50 €
napr. Bondex Decking Oil (42,63 €/2,5 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 vibračná brúska
 nylonový valček
 maliarska miska
 lazúrovacie štetce
so šírkou 1 a 2 palce 

PRACOVNÝ POSTUP

1. BURINA
Prerastajúcu burinu ošetríme herbicídnym prípravkom, aby sme jej porast zničili aj s koreňom. Potrvá niekoľko dní, kým zožltne a zoschne. 

2. ZAMETANIE
Z terasy poodmetáme všetky nečistoty. Počas montáže a krátkeho používania sa na nej nahromadili aj kamienky, hlina, piesok.

3. BRÚSENIE
Hrubou brúsnou hubkou odstránime blato, vtáčí trus a znečistenia, ktoré sa pevne uchopili dreva. Zrnitosť P80 je ideálna. 

4. VLNA
Hrubou oceľovou vlnou prebehneme celú drevenú plochu. Vďaka nej z povrchu stiahneme všetky rozstrapkané vlákna, ktoré by sa náterom stužili. 

5. DOTIAHNUTIE
Skrutky, ktoré sa zdajú byť po montáži nedotiahnuté, pritiahneme tak, aby lícovali s povrchom dosiek. Väčšina z nich má TORX drážku.

6. HRANY
Vibračnou brúskou skosíme ostré hrany. Tým vytvoríme zaoblenú plochu, ktorá nám unesie ochranný náter omnoho lepšie a trvácnejšie.

7. NAPÚŠŤANIE
Nylonovým valčekom štedro nanesieme biocídne napúšťadlo. Postupujeme v smere vláken, tam kde sa vsiakne, nanášame ihneď opakovane. 

8. ŠKÁRY
Do škár medzi doskami nanášame štetcom napúšťadlo. Prírodná štetina je najvhodnejšia, pojme väčšie množstvo ako umelý vlas. 

9. ČELÁ
Valčekom napúšťame aj čelá terasoviek. Na nich končia drevené vlákna s veľkou nasiakavosťou. Napúšťame ich do úplného nasýtenia. 

10. RÁM
Osobitnú pozornosť venujeme bočnému rámu. Ten bude pri každom daždi znečisťovaný odstrekujúcou zeminou, práve tam je riziko húb vyššie.

11. ROZMIEŠANIE
Terasový olej dôkladne premiešame. Nie je výnimočné, ak pigmenty pri skladovaní klesnú ku dnu. Vytvoríme homogénnu emulziu. 

12. NATIERANIE
Lazúrovacím štetcom nanášame olej na terasovky. Plochu nadpájame štýlom mokré do mokrého, chladnejšie počasie je prednosťou.

13. ŠKÁRY
Užším štetcom nanášame olej do škár. Dôsledné nakrytie žiada trpezlivosť a pomalé tempo, výsledok je však pri troche snahy dokonalý.

14. ČIELKA
Aby mali čielka terasoviek rovnaký odtieň ako ich plocha, môžeme ich vopred napustiť bezfarebným napúšťacím olejom. To zníži nasiakavosť. 

15. RÁM
Olej napúšťame aj do nosných rámov. Tam, kde sa očakáva celodenný tieň, dávkujeme štedrejšie množstvo už pri prvom nátere. 

16. STIERANIE
Po niekoľkých desiatkach minút prebytok oleja stiahneme handrou. Tým zabránime vzniku lesklých šmúh a fľakov na menej nasiakavej ploche.

17. VYZRIEVANIE
Olej necháme vyzrieť do druhého dňa. Nočná rosa mu neuškodí, v priebehu zretia stratí svoju lepivosť i mastný charakter. Povrch sa zmení na suchý, pochôdzny. 

18. PREKRYTIE
Na vyzretý náter nanesieme druhú vrstvu. Tá uvedie terasu v prvom roku do prevádzky a vytvorí stabilný základ pre obnovu v nasledujúcich rokoch.

19. ODPUDIVOSŤ
Čerstvý povrch sa vyznačuje vysokou odpudivosťou vody, ktorá sa časom vytráca. Správne naolejovaný povrch sa správa, akoby bol voskovaný. 

dobré rady

TERASA
Je vystavená extrémnej záťaži poveternostných podmienok. Ustáť musí nielen stojace kaluže vody a nádielku snehu, ale aj neustálu záťaž podrážok topánok a intenzívnu slnečnú páľavu. Preto musí byť ošetrená náterom, ktorý nebráni prestupu pár z dreva smerom von. Znamená to, že ak sa povrch opo­trebuje a voda začne do drevených vláken vstupovať, bude mať vždy cestu na ich opustenie. To urýchli presychanie a zhorší podmienky pre vývoj plesní. Nie je nezvyčajné, ak sa v priebehu sezóny mení hrúbka 30 mm nášľapných dosiek v rozsahu 2 mm.

BIOCÍDY
Sú pri našich mäkkých domácich drevinách najdôležitejším prvkom ochrany a prepožičiavajú drevu vyššiu odolnosť proti hubám a hmyzu. Pri napúšťaní môžu prenikať niekoľko milimetrov pod povrch, kde sa viažu na drevené vlákna. Ak zabránime ich vyplavovaniu, vytvoria nehostinné prostredie pre rast húb, plesní a rias, pričom vo vlhkejších častiach roka úspešne zlikvidujú aj hmyz, ktorý sa pokúša do dreva preniknúť. Keďže najlepšiu nasiakavosť má suché rezivo, ktoré nebolo žiadnym spôsobom ošetrené, zameškané napúšťanie nie je možné v budúcnosti dobehnúť. Brúsené dosky majú vyššiu nasiakavosť ako dosky hobľované.

OLEJ
Takmer vždy s prídavkom živice preniká do štruktúry dreva a poskytuje ochranu jednotlivým vláknam masívu. Namiesto toho, aby tvoril súvislý film, stáva sa vnútornou súčasťou podpovrchových štruktúr. Znamená to, že pri každom prasknutí, zošúchaní či poškodení dreva sa opätovne otvára prístup k hlbším vrstvám, kým zvyšok plochy zostáva chránený. Olej prepúšťa pary, odpudzuje vodu a pôsobí aktívne proti praskaniu dreveného povrchu na slnku. Vyžaduje však pravidelnú disciplínu obnovy, ktorá má zvyčajne polčas jedného roka. Každý obnovovací náter však znásobuje účinok predchádzajúcich.

Text, foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje