Drôtenka na vinič

drotenka na vinic

Zabetónovaním stĺpov drôtenky na vinič do hĺbky jedného metra zabezpečíme ich stabilitu proti poškodeniu pri obrábaní pôdy a proti poškodeniu podmrznutím. Proti nakloneniu pod váhou viniča a úrody zabezpečíme stĺpy privarením uholníka.

Postup výroby a zabetónovania stĺpikov
Otvory do zeme vyvŕtame ručným vrtákom s priemerom 300 mm . Pri vrchu priemer otvoru zmenšíme na priemer 12 mm pomocou strešnej rúry, ktorú necháme vyčnievať 20 cm nad povrch terénu. Tak chránime stĺpik v prízemnej časti pred koróziou.

Z pozinkovanej studniarskej rúry odstránime v miestach zvaru pilníkom alebo brúskou, zinok. Až potom k rúre privaríme zátku a oko. Do vyvŕtaných otvorov s priemerom 300 mm najskôr zabetónujeme stĺpy a, c, e, čiže prvý, prostredný a posledný, do hĺbky jedného metra. Po vyzretí betónu privaríme na stĺpiky zväzovací uholník 35 × 35 × 4 mm. Stĺpy b, d vsunieme do vyvŕtaných otvorov, nasunieme na ne strešnú zvodovú rúru, ktorú zaistíme. Stĺpy natlačíme pod uholník a privaríme, až potom ich zalejeme betónom. Betón najmä v oblasti s priemerom 120 mm musí byť kvalitnejší. Takto vyrobená drôtenka nám bude slúžiť dlhé roky.

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresby: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.