Údržba a brúsenie frézok
Galéria (10)

Údržba a brúsenie frézok

Lacné stopkové frézky na obrábanie dreva nemusia byť jednorázovým nástrojom, ktorý po otupení prestane slúžiť. Treba iba venovať trochu času ich priebežnej údržbe a jemnému pribrusovaniu. Vystačíme si s úplne obyčajnou výbavou.

Galéria

Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky
Starostlivosť o frézky

SIGNÁL NA ZÁSAH

Žiadna frézka pri práci neunikne prachu a živici, ktoré na jej povrchu zanechajú tenší či hrubší film. Prehrieva sa a na opracovávanom materiáli je čoraz viac spálených miest. Máme pocit, že frézka je zo dňa na deň tupšia a potrebujeme novú. Je to signál, že sme čosi zanedbali. Frézky vyžadujú údržbu, ktorá nezaberie mnoho času. Vďaka včasnému zásahu je možné predĺžiť ich životnosť až desaťnásobne.

PREČ S NÁNOSOM

Stará zubná kefka je tým najpovolanejším nástrojom na odstránenie povlaku. Aj keď je jej účinnosť obmedzená, z tela frézky, jej nožov a stopky dokáže odstrániť jemný prach bez toho, aby poškodila kovové časti. Frézku by sme mali vyčistiť po každom použití. Očistený povrch nám odhalí, v akom stave frézka je. Na ostrom svetle skontrolujeme stav ostria, odhadnúť možno aj zanesenie ložiska. Ak sa stav vymyká normálu, odložíme ju bokom na ďalšiu údržbu. Keď sa frézok nazbiera viac, zrenovujeme ich.

ODMONTUJEME LOŽISKO

Vodiace ložisko musí pred údržbou z frézky preč. Zavadzalo by pri brúsení a rozpúšťadlá by ho mohli poškodiť. Zvyčajne je k frézke upevnené drobnou imbusovou skrutkou a z jednej či dvoch strán prekryté tenkou kovovou podložkou.

DO PÔVODNÉHO STAVU

Frézku i ložisko vyutierame bavlnenou handričkou a opäť zložíme do pôvodného stavu. Skrutku dôkladne pritiahneme, aby sa pri vysokých otáčkach ložisko neuvoľnilo. Nestriekajme frézku mazivom, aj keď ju tak chceme ochrániť pred koróziou. Oleje, zvlášť silikónové, by na opracovávanom dreve zanechali stopy, ktoré by spôsobili problémy s povrchovou úpravou. Niet väčšieho sklamania ako odhaliť chybu pri morení alebo lakovaní.

ČISTÍME AJ KLIEŠTINU

Pri čistení frézok by sme nemali zabúdať ani na klieštinu hornej ručnej frézy. Ak sa vnútri nahromadia živice či lepidlá z kufríkových sadov frézok, stopka frézky môže dnu uviaznuť. Na čistenie možno použiť handričku, osvedčili sa však aj okrúhle kefky či hygienické vatové paličky. Po dôkladnom vyčistení môžeme vnútro premazať voskom. Frézky by sme mali skladovať v škatuľkách či skrinkách, ktoré ich ochránia pred prachom a vzájomným otupením.

1. KEFKOU
Zubnou kefkou odstránime prach aj z tých najskrytejších zákutí.

2. KĽÚČOM
Ložisko by pri brúsení zavadzalo, preto ho spolu s podložkami odmontujeme imbusovým kľúčom.

3. ROZOBRATIE
Rozobratá frézka s dvomi podložkami, skrutkou a ložiskom.

4. OČISTENIE
Živicu rozpustíme rozpúšťadlom. V mnohých prípadoch postačí aj technický lieh.

5. PREMAZANIE
Mazivá s extrémnym hĺbkovým prenikaním dokážu zaistiť bezporuchový chod ložiska.

6. BRÚSENIE
Diamantové brúsne doštičky si poradia aj s karbidovým ostrím drevoobrábacích frézok.

7. DOŠTIČKY
Najprv brúsime na hrubej (žltá, hrubosť 180), potom na strednej (červená, 260) a nakoniec na jemnej (zelená, 360).

8. UPÍNANIE
Aj klieština vyžaduje pravidelné čistenie, aby frézka spolu s nečistotami neuviazala v jej zovretí.

9. HOTOVO
Vyčistená a nabrúsená frézka má ľahší chod a neopaľuje drevo.

UŽITOČNÉ POMÔCKY

ŽIVICU TREBA ROZPUSTIŤ

Živicu, ktorá sa nalepila pri obrábaní masívu z ihličnanov na horúcu frézku, možno odstrániť iba chemickou cestou, pomocou rozpúšťadiel. Postupujeme podobne ako pri údržbe pílových kotúčov či iných rotačných nástrojov. Pri drahších frézkach so špeciálnou povrchovou úpravou sa vyhýbame experimentom.

MAZANIE

Zapuzdrené ložiská prijímajú mazivo iba neochotne, a ak raz prestanú fungovať, oprava sa zdá nemožná. Na ich údržbu však možno použiť mazivá, ktoré dokážu prenikať aj cez extrémne úzke štrbiny.

ŠPECIÁLNE MAZIVÁ

Ide zväčša o prípravky na uvoľňovanie zaseknutých skrutiek, ktoré sa dodávajú na trh vo forme sprejov. Používajme ich na mazanie ložísk pri každej údržbe, aby sme predĺžili ich životnosť. Ich cena sa pohybuje od 5 eur.

BRÚSIME DIAMANTOM

Väčšina frézok je vyrobená tak, aby ich bolo možné brúsiť aj ručne, bez špeciálnej brúsky. Využijeme na to diamantové brúsne doštičky ponúkané na brúsenie kuchynských nožov. Pracujeme s nimi namokro, od najhrubšej zrnitosti po najjemnejšiu.

BRÚSNY PAPIER

Spoľahlivou alternatívou je aj brúsny papier na mokré brúsenie podložený tabuľkou skla. Keďže pri brúsení drobných frézok nezachádzame ďalej ako 2 cm od okraja, podkladovú tabuľku si odrežeme úzku.

DOBRÁ RADA
Na odkladanie ložísk poslúži plastová miska, ktorá zabráni rozkotúľaniu drobných súčiastok po stole. Vyplatí sa poznačiť si priemery ložísk jednotlivých frézok. Mnohé sa odlišujú iba málo, ich výmenou však dosiahnete pri obrábaní zreteľné rozdiely.

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME :: Foto: autor, Marek Pavlík, Kofix :: Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

  1. Milan EM says:

    Super rady! Používať špeciálne mazivá s cenou nad 5 €, ktoré dokážu prenikať aj cez extrémne úzke štrbiny. Toto si kupovať v obchode kde teraz sú takmer len podávači, ktorí si prinajmenšom s nechápavým pohľadom dokážu spomenúť na nejaké mazadlo v spreji. Autor by mohol aspoň špecifikovať skupinu produktov, ktoré sú na toto vhodné.

    1. Peter says:

      Presne takéto frézky mám aj ja a taká aká je na obrázku tak tú používam asi najčastejšie ložisko sa mi rozpadlo ,možno na druhý krát a odvtedy ho tam nemám a ani mi to nevadí podľa mňa je to tam zbytočné a aby sa frézky vydržali ostré tak treba prispôsobiť otáčky,potial frézku spálite vysokými otáčkami to znamená že ju prehrejete tak žiadne brúsenie nepomôže môžte ju tak iba vyhodiť,takže prispôsobiť otáčky a posuv frézy ja to takto robím už viac rokov a mám po probléme.

  2. Brano says:

    Pan Gigel.. Frezka je stroj a freza je nastroj..cize Vy ste robili udrzbu frezy (nastroja) a nie frezky (stroja)

  3. Peter says:

    Odjakžiava je fréza nástroj a frézka stroj

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje