Ideálne svietidlo pre domácnosť

image 51924 25 v1

Ako vybrať správne svetidlo? Otázku ktorú si pri prestavbe alebo výmene osvetlenia  v dnešnej dobe kladie veľa z nás.

Luxy, lumeny, kelviny, watty a veľa ďalších informácii sa na nás valí z reklám, obalov žiaroviek a svietidiel.

Ako sa v tomto množstve informácii a parametrov zorientovať? Čo je pre nás najlepšie?

Výskumy v posledných rokoch ukazujú že farba (chromatičnosť) a intenzita svetla má prostredníctvom nášho oka priamy podiel na tvorbe hormónov ktoré určujú ako sa cítime. A to po fyzickej ale aj psychickej stránke.

Niekoľko storočí ľudia mali ako hlavný zdroj svetla Slnko, prípadne krátkodobo nejaký druh otvoreného ohňa (sviečka, petrolejová lampa).

Ľudské telo a hlavne oko sa tak prispôsobilo pôsobeniu svetla zo Slnka a to počas dňa nesvieti v rovnakej farbe a intenzite. Ráno je to teplé svetlo s nízkou intenzitou ,počas obeda najvyššia intenzita a farba svetla studená biela a príchodom večera sa svetlo znova mení na teplé a znižuje sa jeho intenzita.

Preto ráno chvíľu trvá než sa dostanete do pracovného tempa. Plný pracovný výkon podávame približne od 10:00-15:00 hod a potom s klesajúcou intenzitou a postupnou zmenou farby svetla sa naša výkonnosť znižuje a telo sa začína pripravovať na odpočinok. Úzko to súvisí s už spomínanou tvorbou hormónov.

Hormón kortizol ,ktorý zvyšuje našu pozornosť a výkonnosť je spojený s vysokou intenzitou svetla a vysokou farebnou chromatičnosťou. Naopak kľudový hormón melatonín sa začína vylučovať so znižujúcou intenzitou a nízkou chromatičnosťou svetla.

A tu je podstatná zmena oproti našim predkom-oni trávili väčšinu času vystavení priamemu pôsobeniu Slnka a cyklus bol prirodzený. Toto sa radikálne zmenilo v dnešnej dobe kedy trávime v priestoroch s umelým osvetlením až 90% nášho času.

A práve použitím nesprávnej intenzity a farby umelého osvetlenia môžeme spôsobiť narušenie tohto prirodzeného cyklu a tým ovplyvniť našu výkonnosť ,bdelosť ,psychickú pohodu ale napríklad aj spánok v nasledujúcej noci.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAle ako dostať Slnko k nám domov?

Na našom obchodnom trhu sa čoraz častejšie objavujú svetlá s možnosťou zmeny intenzity a farby svetla.

Pozrime sa bližšie na jeden príklad z trhu.

Firma Emos má v ponuke svietidlo pod označením ZM 5164.

V domácnosti pri plnom výkone nahradí klasickú 100w žiarovku. Má možnosť meniť svetelný výkon a zároveň dokáže meniť farbu svetla od teplej bielej až po studenú bielu pomocou diaľkového ovládača. Svietidlo má časovač vypnutia a aj režim nočného svietenia, ktorý je vhodný hlavne do detských izieb. Svietidlo má priemer 41 cm a má biely rámik. Poskytovaná záručná doba je 3 roky.

Popisované funkcie vám dávajú veľa možností ako vytvoriť svetlo ,ktoré bude prinášať svetelnú pohodu nielen pre vás ,ale aj pre celú vašu rodinu.

Svietidlo, jeho bližšie špecifikácie a cenu nájdete na shop.emos.sk.

Viac výrobkov nájdete na shop.emos.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti EMOS SK, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.