image 51924 25 v1
Galéria (5)

Ideálne svietidlo pre domácnosť

Ako vybrať správne svetidlo? Otázku ktorú si pri prestavbe alebo výmene osvetlenia  v dnešnej dobe kladie veľa z nás.

Galéria

Ako vybrať správne svetidlo? - 1539084000_E01-ZM5164
Ako vybrať správne svetidlo? - 1539084000_E04-ZM5164
Ako vybrať správne svetidlo? - 1539084000_E17-ZM5164
Ako vybrať správne svetidlo? - 1539084000_E21-ZM5164

Luxy, lumeny, kelviny, watty a veľa ďalších informácii sa na nás valí z reklám, obalov žiaroviek a svietidiel.

Ako sa v tomto množstve informácii a parametrov zorientovať? Čo je pre nás najlepšie?

Výskumy v posledných rokoch ukazujú že farba (chromatičnosť) a intenzita svetla má prostredníctvom nášho oka priamy podiel na tvorbe hormónov ktoré určujú ako sa cítime. A to po fyzickej ale aj psychickej stránke.

Niekoľko storočí ľudia mali ako hlavný zdroj svetla Slnko, prípadne krátkodobo nejaký druh otvoreného ohňa (sviečka, petrolejová lampa).

Ľudské telo a hlavne oko sa tak prispôsobilo pôsobeniu svetla zo Slnka a to počas dňa nesvieti v rovnakej farbe a intenzite. Ráno je to teplé svetlo s nízkou intenzitou ,počas obeda najvyššia intenzita a farba svetla studená biela a príchodom večera sa svetlo znova mení na teplé a znižuje sa jeho intenzita.

Preto ráno chvíľu trvá než sa dostanete do pracovného tempa. Plný pracovný výkon podávame približne od 10:00-15:00 hod a potom s klesajúcou intenzitou a postupnou zmenou farby svetla sa naša výkonnosť znižuje a telo sa začína pripravovať na odpočinok. Úzko to súvisí s už spomínanou tvorbou hormónov.

Hormón kortizol ,ktorý zvyšuje našu pozornosť a výkonnosť je spojený s vysokou intenzitou svetla a vysokou farebnou chromatičnosťou. Naopak kľudový hormón melatonín sa začína vylučovať so znižujúcou intenzitou a nízkou chromatičnosťou svetla.

A tu je podstatná zmena oproti našim predkom-oni trávili väčšinu času vystavení priamemu pôsobeniu Slnka a cyklus bol prirodzený. Toto sa radikálne zmenilo v dnešnej dobe kedy trávime v priestoroch s umelým osvetlením až 90% nášho času.

A práve použitím nesprávnej intenzity a farby umelého osvetlenia môžeme spôsobiť narušenie tohto prirodzeného cyklu a tým ovplyvniť našu výkonnosť ,bdelosť ,psychickú pohodu ale napríklad aj spánok v nasledujúcej noci.

Ale ako dostať Slnko k nám domov?

Na našom obchodnom trhu sa čoraz častejšie objavujú svetlá s možnosťou zmeny intenzity a farby svetla.

Pozrime sa bližšie na jeden príklad z trhu.

Firma Emos má v ponuke svietidlo pod označením ZM 5164.

V domácnosti pri plnom výkone nahradí klasickú 100w žiarovku. Má možnosť meniť svetelný výkon a zároveň dokáže meniť farbu svetla od teplej bielej až po studenú bielu pomocou diaľkového ovládača. Svietidlo má časovač vypnutia a aj režim nočného svietenia, ktorý je vhodný hlavne do detských izieb. Svietidlo má priemer 41 cm a má biely rámik. Poskytovaná záručná doba je 3 roky.

Popisované funkcie vám dávajú veľa možností ako vytvoriť svetlo ,ktoré bude prinášať svetelnú pohodu nielen pre vás ,ale aj pre celú vašu rodinu.

Svietidlo, jeho bližšie špecifikácie a cenu nájdete na shop.emos.sk.

Viac výrobkov nájdete na shop.emos.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti EMOS SK, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.