Výber z nového čísla
Galéria (4)

Výber z nového čísla

V novom Špeciáli časopisu ASB 2013 sme sa pozreli z rôznych uhlov na úspornú výstavbu. Už niekoľko rokov sa množstvo odborných periodík pravidelne tejto téme venuje, známe sú európske smernice a ich ciele, existuje veľa technológií, ktoré prispievajú k úspornej prevádzke, ale na Slovensku stále pretrváva akási váhavosť, či už na strane investorov, alebo na strane projektantov.

Galéria

087-museum-of-the-history-o
jjjjjjjj
tlačové metódy vytvárajúce

Ukážeme vám však, že stavby môžu byť úsporné svojou veľkosťou ako byt v SoHo v New Yorku, kde sa na plochu väčšej garsónky zmestí celý osemizbový byt…
Pdf 1
… alebo sú úsporné tým, že ich môžete presťahovať a zmeniť ich využitie z kancelárií napríklad na bývanie ako S-Box v Pezinku.
Pdf 2
Možno stačí využiť existujúce stavby, ako to robí Jonathan Falkingham, charizmatický architekt a developer v jednom. Životné prostredie šetrí najmä tým, že nebúra, nezahlcuje skládky odpadu, nespotrebuje veľa nového stavebného materiálu, a predsa má za sebou rad úspešných projektov, ktoré prinášajú novú energiu nielen budovám, ale aj ľuďom.
Pdf 3
A z Francúzska prinášame centrálu spoločnosti Rossignol, ktorej úspešné začlenenie do krajiny už preveril čas.
Pdf 4
Zistili sme aj to, či ešte vôbec treba vyrábať architektonické modely, a po ďalších príkladoch úsporných stavieb sme sa poobzerali v Rakúskom Kremse, Kittsee aj Niedersultze.
Pdf 5

stavebný inžinier-altAko by vyzerali slovenské sídliská, keby poznali ich tvorcovia grafický betón? Dá sa aplikovať na fasády, chodníky, oporné steny. Veľmi sa mi páči aj myšlienka stropu s kreatívnym povrchom. Nápad vznikol vo Fínsku. Technológia sa vo forme membrán postupne dostáva z Fínska do sveta. Svitlo na lepšie časy všetkým kreatívnym architektom, fanúšikom betónu aj investorom, ktorí sa chcú odlíšiť práve inovačnou technológiou.

Patentovanú technológiu Graphic Concrete™ vynašiel fínsky interiérový architekt Samuli Naamanka (http://www.samulinaamanka.com).

Na konci deväťdesiatych rokov Samuli začal rozvíjať technológiu retardérov a tlačové metódy vytvárajúce kresby a vzory na betónové povrchy. Cieľom bolo vytvoriť skutočný veľkorozmerový priemyselný výrobok, čo by dovolilo architektom väčšiu vizuálnu kreativitu pri použití betónu. Tradičné metódy vytvárania vzorovaných betónov boli založené hlavne na remeselnej výrobe a zastúpené malými umeleckými dielami.

Spoločnosť Graphic Concrete Ltd sa zrodila v roku 2002. Veli-Pekka Rydenfelt, stavebný inžinier, prevzal komercializáciu spoločnosti a stal sa jej prvým generálnym riaditeľom. Firma ponúka architektom a projektantom nový spôsob navrhovania a využitia betónových plôch. Spoločnosť vytvorila kolekcie vzorovaných betónových povrchov, ale vzor si môžete navrhnúť i sami. Štýlové, dokonca aj unikátne betónové povrchy sa dajú efektívnym spôsobom vyrobiť ako prefabrikáty.

Graphic Concrete™ je technológia založená na použití povrchových retardérov na špeciálnej membráne, ktorá tvorí dno formy. Do formy sa vlieva betón a tak vznikajú jednotlivé prefabrikáty – elementy.

Vzor na betóne je výsledkom kontrastu exponovaných drobných častí kameniva na povrchu.
Cement môže byť pigmentovaný, čo dovoľuje vytvoriť elementy reálnej farby. Možno použiť aj kamenivo rôznej farby, čo sa prejaví na exponovaných miestach. Hĺbka expozície je 0,5 až 1,5 mm.

Foto: Graphic Concrete Ltd. - alt

Maximálna výška membrány je 3 300 mm, z toho potlačiteľná výška je 3 220 mm.

Z cenového hľadiska je najefektívnejšie použiť rovnaké vzory na čo najväčšie plochy a nevytvárať nové vzory.

Architekti majú v rukách veľmi jednoduché nástroje, ako sú veľkostná a farebná rôznorodosť použitého kameniva, pigment betónu, miera expozície a hlavne vzor. Kombináciami sa dajú vytvoriť veľmi odlišné povrchy, čo dáva priestor na veľkú kreativitu.

Interiérový architekt Samuli Naamanka (1969) je známy ako všestranný návrhár, ktorého práca spája kreativitu s technickými inováciami. Naamanka sa zaoberá dizajnom výrobkov, interierovým dizajnom, špecializuje sa na životné prostredie v dizajne a je priekopníkom vo vývoji betónových výrobkov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje