Tipy, ako udržiavať kosačku na trávu
Galéria (6)

Tipy, ako udržiavať kosačku na trávu

Ak chcete, aby vám vaša kosačka na trávu dobre a dlhú dobu slúžila, mali by ste sa o ňu pred, počas aj po sezóne taktiež dobre postarať. Aby ste mali trávnik ako z katalógu, tak pre vás máme zopár najdôležitejších tipov.

Galéria

Záhradné kosačky
Záhradné kosačky
Záhradné kosačky
Záhradné kosačky
Záhradné kosačky

Elektrické kosačky

V mnohých garážach alebo záhradných domčekoch na náradie sú zaparkované elektrické kosačky. V porovnaní s benzínovými kosačkami alebo záhradnými traktormi sú ľahké, tiché, ekologické, ľahko sa ovládajú a nemusíte ich štartovať lankom. Nevýhodou je, v porovnaní s benzínovými kosačkami, ich menší výkon. Elektrické kosačky sú tiež nepraktické na veľkých záhradách, kde rastie veľa stromov, kríkov a kvetín hlavne preto, že musíte neustále zápasiť s káblom. Elektrickú kosačku často a dôkladne zbavujte zvyškov trávy prilepených na schránke. Zvyšky trávy by na výfuku mohli spôsobiť nepríjemnú nehodu. Na vnútornú stranu schránky používajte údržbový sprej, podstatne si tým uľahčíte prácu. Hneď na začiatku sezóny nechajte nabrúsiť nože. Pri častom používaní kosačky by ste to mali robiť vždy po cca 25 hodinách prevádzky.

Aku kosačky

Starosti so šnúrou od kosačky nemusíte riešiť v prípade, ak si zaobstaráte aku kosačku. Rovnako ako tá elektrická je aku kosačka ľahká, tichá, ekologicky šetrná a dobre sa ovláda. Mínusom je ale jej slabší výkon, cena a potreba mať vždy nabitú batériu. Niektorí výrobcovia ale ponúkajú sady, kedy jednu batériu môžete použiť do rôznych typov záhradných pomocníkov. Aku kosačky na trávu sú takmer bezúdržbové. Okrem brúsenia noža nie je nutné vykonávať žiadne ďalšie servisné práce.

Benzínové kosačky

Ak pre vás elektrická ani aku kosačka nie je to pravé orechové, poobzerajte sa po kosačke benzínovej. Kosačky s týmto pohonom sú veľmi výkonné a hodia sa na veľké trávnikové plochy. Vďaka vysokému počtu otáčok s nimi ušetríte veľa času. Na druhej strane si trochu viac zamakáte, pretože benzínovky sú ťažšie a hlučnejšie. Ak si ale vyberiete benzínovú kosačku s pojazdom, nebudete ju musieť tlačiť pred sebou. Vy budete riadiť, kosačka pôjde sama. Po sezóne je z benzínovej kosačky potrebné vyprázdniť zvyšky z nádrže, aby v nej nezamrzla kvapalina.

Robotické kosačky

Nepôjde ale tak úplne sama, ako jazdí a kosí robotická kosačka na trávu. Vďaka zabudovanej mulčovacej funkcii vám odpadne aj starosť o posekaný materiál. Stačí ohraničiť trávnik vymedzovacím káblom, nastaviť program, zapnúť a ísť hrať napríklad badminton. Robotické kosačky sa zaobídu bez benzínu, oleja a splodín a vďaka tichej prevádzke budete počuť aj rásť trávu. Častejšie však kontrolujte nože, pretože je dosť možné, že ich budete musieť vymeniť.

Vymedzovacie káble možno nechať cez zimu v zemi. Vyčnievajúce konce by sa mali odizolovať, aby boli chránené pred zoxidovaním. Naštudujte si, ako mimo sezónu skladovať batériu. V závislosti na type batérie sa akumulátor napríklad úplne nabije a potom sa uskladní na oddelenom mieste od kosačky. Iné robotické kosačky zasa majú prístroj na trvalé nabitie, ku ktorému sa pripoja na dobu trvania zimnej prestávky. Aj pre nabíjaciu stanicu platí, že by sa mala demontovať a uskladniť na suchom mieste.

Kam s kosačkou?

Pokyny k údržbe a ako správne kosačky uskladniť, nájdete vždy v príslušnom návode na použitie. Kosačky by mali byť uskladnené na suchom mieste, prikryté kvôli prachu a v zime rozhodne tak, aby kosačku nepoškodil mráz. Taký záhradný domček je pre nich úplne ideálny.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje