Ako na stolársky kolíkový spoj

stolarsky spoj
Zdroj: Marian Drobnica

Naučte sa vytvoriť pevné stolárske spoje aj bez dlhoročnej praxe. Či už potrebujete opraviť starú skrinku, alebo prerobiť novú, poradíme vám, ako sa dá pomocou kolíkovačky urobiť kvalitný spoj.

Metódou kolíkových spojov môžete spájať drevotrieskové a laminované dosky, škárovky a materiál na báze dreva s hrúbkou od 10 mm do 30 mm.

Kolíkovačka

Na kolíkové spoje si bude treba zaobstarať tzv. kolíkovačku. Štartovacia súprava vás nebude stáť viac ako 30 €, pri kúpe samotnej kolíkovačky to bude aj oveľa menej. Kolíkovačka je vyrobená z tvrdého plastu a vŕtacie otvory sú vybavené kalenými kovovými puzdrami zalisovanými do plastového tela, a to v troch veľkostiach – s priemerom 6 mm, 8 mm a 10 mm.

Ďalšie potrebné náradie

Na vytvorenie kolíkových spojov budete okrem kolíkovačky potrebovať aj spojovacie drevené kolíky, ktoré sú drážkované, aby udržali v otvoroch lepidlo. Na vymeranie a prekreslenie rozstupov kolíkov budete potrebovať ostrú ceruzku, uholník a meter, ďalej vŕtačku alebo akumulátorovú vŕtačku, vrták s hĺbkovým dorazom na nastavenie hĺbky otvoru. Na dokončenie kolíkového spoja budete potrebovať stolárske zvierky na zafixovanie zlepovaných dosiek a lepidlo určené na drevo.

Výhody spoja

Automatické zarovnanie v oboch smeroch,

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



Otvory spojov môžu byť kdekoľvek a nebudú viditeľné.

Redakcia radí

Pri použití 35 mm dlhých kolíkov a hrúbke dosky 20 mm vyvŕtajte do plochy dosky 15 – 17 mm hlboký otvor a do hrany dosky otvor do hĺbky 22 mm. Z toho 1 – 2 mm sú rezerva na lepidlo.

Návod, ako vyrobiť kolíkový spoj

stolarsky spoj
Zakreslenie otvorov. Obe dosky si položte na seba a zalícujte prednú stranu. Na ploche spodnej dosky si rozmerajte stredy kolíkov v ľubovoľnej vzdialenosti. Stredy kolíkov si zaznačte aj na druhú dosku, a to na jej hranu. Pomôžte si uholníkom, aby ste sa trafili do stredu otvorov. | Zdroj: Marian Drobnica
stolarsky spoj
Nastavenie hĺbky vŕtania a dorazu. Potom si zmerajte dĺžku kolíka a podľa toho si rozvrhnite hĺbku vŕtania do plochy dosky i hrany dosky. Vezmite si potom kolíkovačku, položte ju na časť dosky a do puzdra kolíkovačky vložte vrták, až kým sa neoprie o plochu dosky. | Zdroj: Marian Drobnica
stolarsky spoj
Zafixovanie hĺbky dorazu a vŕtanie. Hĺbku dorazu si nastavte na vrtáku pomocou objímky. Hĺbka vŕtania sa rovná vzdialenosti hĺbkového dorazu od prípravku. Pomocou centrovacích tŕňov na kolíkovačke a otočením rukoväti správnym smerom nastavíte presný stred. Vsaďte vrták do puzdra a urobte otvor. | Zdroj: Marian Drobnica
stolarsky spoj
Lepenie kolíkov. Keď už máte vyvŕtané všetky otvory, naneste do každého disperzné lepidlo na interiérové použitie. Najskôr nalepte kolíky do hrany dosky, potom naneste lepidlo do otvorov na ploche a založte dosky do seba. Dosky následne zafixujte dostatočne pevne stolárskymi zvierkami. | Zdroj: Marian Drobnica

Text: Jana Komadelová
Foto: Marian Drobnica
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.