Pracujete s reťazovou pílou správne a bezpečne?

image 33671 25 v1

Pri práci s reťazovou pílou je dodržiavanie bezpečnostných zásad veľmi dôležité, či už pracujete s pílou len príležitostne alebo každý deň. Pri práci s ňou nepodceňujte ani ochranné prostriedky a oblečenie s protiporezovou ochranou.

Správny postoj a držanie píly

Pevne uchopte obidve rukoväte píly palcom aj všetkými prstami. Palec ľavej ruky držte pod prednou rukoväťou, aby ste minimalizovali riziko poranenia pri spätnom údere. Pri pílení stojte s rozkročenými nohami. Pre udržiavanie rovnováhy by ste mali mať ľavú nohu mierne pred pravou. Ak sa potrebujete pri pílení zohnúť, radšej neohýbajte chrbticu, ale pokrčte kolená.

Keď pracujete s reťazovou pílou, vždy dbajte na bezpečnú vzdialenosť od ostatných spolupracovníkov. Zvyčajne má byť táto vzdialenosť v rozmedzí 3-5 metrov. Ak pílite vysoký strom, je potrebné dodržiavať oveľa väčšie rozostupy, spravidla sa jedná o dvojnásobok dĺžky stromu. Viac o bezpečnej práci s reťazovou pílou v online príručke na husqvarna.sk.

Bezpečná práca a vhodné oblečenie

Veľmi dôležité pri práci je kvalitné a funkčné ochranné oblečenie a príslušenstvo, ktoré vám vie prácu výrazne uľahčiť a spríjemniť. Základom výbavy každého pilčíka sú rukavice s protiporezovou ochranou a tlmičom vibrácií. Ochranná prilba by mala mať predný priezor a ochranu uší, ktorá chráni pred odletujúcimi trieskami a spätným úderom píly. Samozrejmosťou by mala byť pevná obuv s protišmykovou podrážkou a oceľovou špičkou a vhodné oblečenie s protiporezovou ochranou. Samotné ochranné oblečenie v podobe bundy a nohavíc vyberáme podľa charakteru našej práce. Ak sa píleniu dreva venujeme na dennej báze, budú vhodné drahšie no vzdušnejšie materiály, v ktorých vydržíme pracovať dlhé hodiny. Sezónna práca nevyžaduje najmodernejšie materiály, no mali by ste si dávať pozor, aby vaše nohavice boli protiporezové. V prípade nehody je toto oblečenie vytvorené z vrstiev veľmi dlhých vlákien, ktoré sa pri rozrezaní okamžite zamotajú do reťazovej píly a zastavia ju. Tento dômyselný spôsob tak dokáže zabrániť vážnemu zraneniu. Značka Husqvarna tak ponúka široký sortiment ochranného oblečenia, ktorý je určený pre všetky skupiny užívateľov. Všetko ochranné oblečenie značky Husqvarna je navrhnuté tak, aby spĺňalo všetky požadované bezpečnostné normy, a je testované v súlade s príslušnými medzinárodnými predpismi.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŠiroký výber kvalitného ochranného oblečenia nájdete na www.husqvarna.sk.

PR článok spoločnosti foto: Husqvarna Slovensko s.r.o.

Komentáre

  1. Pri rezaní dreva motorovou pílou v lese platí zopár zásad. Ako prvá je,že každý kto sa vyberie do lesa rezať drevo mal by mať už nejaké skúsenosti s rezaním motorovou pílou.Druhá zásada je pri podriezaní mať čisto pod nohami a mať zabezpečenú únikovú cestu.Tretia zásada je, dávať si obrovský pozor na padajúce ulomené haluze.Tak isto jednou zo zásad je pri tejto práci byť triezvy.Z ochranných prostriedkov by som uprednostnil pevnú obuv a ochranu hlavy.Ostatné ochranné prostriedky sú na zvážení každého jedinca.Ďalej mať stále na pamäti,že pri tejto činnosti nie je k úrazu nikdy ďaleko. K napísaniu ma primälo napísané v článku a čo ma zaujalo :,,Veľmi dôležité pri práci je kvalitné a funkčné ochranné oblečenie a príslušenstvo, ktoré vám vie prácu výrazne uľahčiť a spríjemniť,, K tomu by som iba dodal,že neuľahčí ale predražía nespríjemní ale znepríjemní.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.