omietanie fasady po zatepleni
Galéria (12)

Omietanie fasády po zateplení

Novú omietku je najlepšie dať na starý dom spolu s novým zateplením. Efektívnejšie využijete lešenie, pomocníkov a voľný čas na prácu alebo jej kontrolu. Cena zatepľovacieho systému nie je pri rekonštrukcii rozhodujúca.

Galéria

OMIETANIE FASÁDY po zateplení
lepidlo
lepidlo
Pestovanie zeleniny v chladných mesiacoch
OMIETANIE FASÁDY po zateplení
OMIETANIE FASÁDY po zateplení
OMIETANIE FASÁDY po zateplení
OMIETANIE FASÁDY po zateplení
UROB SI SÁM
náročnosť: ****
čas: 10 dní
náklady: od 12 800 €  za 300 m2
ľudia: 5
obdobie: jar, jeseň

Kontrolný zoznam

MATERIÁL so zateplením a prácou  
40 – 60 €/m2
•  lepiaca malta
napr. Ceresit CT 190
 • dosky z minerálnej vlny
v zhode s ETA-09/0026 a EN 13162
•  rozperné kotvy
v zhode s ETA-09/0014 a ETAG 014
•  výstužná malta
napr. Ceresit CT 190
•  podklad vrchnej omietky
napr. Ceresit CT 16
•  vrchná omietka
minerálne alebo silikátové, silikónové či silikátovo-silikónové omietky, napr. CT 35, CT 72, CT 74, CT 174
•  fasádne farby
napr. silikátová Ceresit CT 54
•  rohové omietniky

NÁRADIE

•  lešenie
•  elektrické miešadlo
•  murárske náradie
•  antikorové hladidlá
•  štetce a valčeky

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZÁKLADNÁ VRSTVA
Omietame pri teplotách od 6 do 25 °C. Výstužovú, tzv. základnú vrstvu omietky nanesieme na dvakrát. V prvej fáze nanesieme na celú plochu vrstvu malty.

2. MRIEŽKA
V druhej fáze po zaschnutí vtláčame do malty výstužovú sklotextilnú sieť (mriežku). Maltu nad ňou uhladíme. Tri dni čakáme, kým nevyschne.

3. ZÁKLADNÝ NÁTER
Potom môžeme pristúpiť k nanášaniu základného náteru. Zlepší prídržnosť a farebný tón vrchnej vrstvy omietky.

4. VRCHNÁ OMIETKA
Tenkovrstvová omietka je úsporná vďaka malej hrúbke. Stačí ju nanášať v hrúbke zrna. Prebytočný materiál odstránime a povrch urovnáme.

5. DRSNÝ POVRCH
Ak treba, šúchaním hladidlom môžeme dať omietke aj drsnejšiu štruktúru. Šúchame, až keď omietka trochu zvädne (stvrdne).

6. FARBA
Hotovú omietku môžeme kedykoľvek oživiť fasádnou farbou. Pri kombinovaných farebných úpravách ju nanášame na zaschnutú novú omietku.

7. SOKEL
Pri daždi hrozí naspodku omietanej plochy znečistenie omietky odstrekujúcou vodou. Preto sokel omietame mozaikovou omietkou.

Môže sa zísť

VIACÚČELOVÉ LEPIDLO DBK-FAS
Viacúčelové lepidlo so zvýšenou pružnosťou je zároveň aj stierka na zatepľovacie systémy kvalitatívnej triedy C2 T. Lepiaca stierka na zatepľovacie systémy je určená tak na lepenie, ako aj na stierkovanie zatepľovacích systémov. Môžete ju využiť na vnútorné aj vonkajšie lepenie obkladov, dlažieb a mozaiky. Po zamiešaní ju nechajte postáť 5 minút. Zvyčajná spotreba je 3,5 kg/m2 (závisí od veľkosti zubov na stierke a konkrétnych podmienok), sivá farba.
CENA 5,30 €/25 kg, www.quick-mix.sk

TENKOVRSTVOVÉ LEPIDLO STL – SPECIAL
Minerálne cementové lepidlo je určené na vnútorné aj vonkajšie lepenie obkladov a dlažieb do tenkého maltového lôžka na steny, ale aj na podlahu na tenkovrstvové lepenie. Hrúbka lepidla po uložení prvkov je 3 až 8 mm. Vhodné je aj na lepenie polystyrénu. Stavebné tenkovrstvové lepidlo kvalitatívnej triedy C1 T, spracovateľnosť asi 2 hodiny, sivá farba.
CENA 3,80 €/25 kg, www.quick-mix.sk

7 RÁD PRI VÝBERE FASÁDNYCH materiálov

1 VYBERTE SI SPRÁVNU OMIETKU
Druh fasádnej omietky či náteru treba prispôsobiť buď domu samotnému, vlhkostným pomerom v jeho okolí, alebo stupňu znečistenia. Nevyberajte vždy tú najlacnejšiu omietku, lebo nemusí byť na váš dom vhodná. Škrabané a ryhované omietky sú náročnejšie ako hladené omietky.

2 ROZHODNITE SA PRE PEKNÚ FARBU
Farba fasády by mala ladiť s farbou strechy, okien, plota aj okolitej zástavby. Pri domoch v pamiatkovej zóne predloží miestny pamiatkový úrad zoznam odtieňov na výber. Niektorí predajcovia ponúkajú vizualizáciu fasády v cene materiálu – ak sa neviete rozhodnúť pre farebný odtieň, využite to.

3 POZOR NA TMAVÉ ODTIENE
Treba si uvedomiť, že pri farbách ide aj o stavebnú fyziku – fasáda je veľká plocha, na ktorú dlhodobo svieti slnko. Príliš tmavé odtiene môžu spôsobovať prehrievanie povrchu v lete a jeho rýchlejšiu deštrukciu.

4 PRE OMIETANÍM ZATEPLITE
Ak ide o nezateplený dom, investícia do zatepľovania sa vráti na kúrení do 7 až 10 rokov. V súčasnosti sa odporúča zatepľovať minimálne 10 cm expandovaného polystyrénu (EPS), optimálne je 15 cm a viac.

5 ZATEPLENIE polystyrénom
Polystyrén vystužený armovacou sieťkou si pýta akrylátovú alebo silikátovú omietku. Akrylátová je síce lacnejšia a dobre spracovateľná, ale neaplikujte ju v miestach so silným znečistením ovzdušia alebo vlhkosťou. Silikónová je drahšia, zato veľmi kvalitná. Odpadajú starosti so znečistením omietky a je vhodná aj do ťažkých podmienok.

6 TEPELNOIZOLAČNé tehly a NOVOSTAVBA

Ak ju neplánujete zatepľovať, fasádu príjemne vylepší tepelnoizolačná omietka. Ale pozor, neznáša odstrekovanú vodu.

7 HISTORICKÉ BUDOVY

Domy, ktoré sa nebudú zatepľovať, môžu mať fasádu z klasickej vápenno-cementovej omietky. Stále obľúbená je ušľachtilá minerálna omietka, je však pomerne háklivá. Ak je dom ohrozovaný vlhkosťou, použite vysoko paropriepustnú silikátovú omietku, ktorá je mimoriadne vhodná na rekonštrukcie a sanácie objektov. Ak je však podklad pod ňou z viacerých materiálov s rôznou nasiakavosťou, môžu sa objaviť vápenné výkvety.

Text: Ing. arch. Jana Macinská
Foto: Henkel, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. jozef says:

  na omietke sa objavuje zelená riasa, čo s ňou

  1. robo says:

   1, Aká omietka – druh, od akého výrobcu – treba zistiť či má prísady proti hubám ploesňam a riasam – ak mala mať tieto prísady reklamovať! V podstate všetci výrobcovia deklarujú odolnosť voči pliesňam, riasam.2. Ak nemá prísady – očistiť vodou, potom nejakým prípravkom proti pliesňam napr. Capatox – nový fasádny náter – nie disprezný/akrylátový ale minimálne silikát a lepšie silikónovou farbou. 3. A do budúcna Nepoužívať dsperzné/akrylátové omietky!

 2. Adam says:

  na krytine Bramag sa mi začal objavovat zeleny povlak (plieseň alebo mach) čo s tým ???

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.