Čo na fasádu?

co na fasadu

Fasádny náter je jedným z rozhodujúcich prvkov, ktorý ovplyvňuje celkový vzhľad stavby. Pritom ho tvorí tenučká vrstvička, ktorá chráni vrstvy omietky pod ním a musí znášať rozmary počasia, odolávať nečistotám a ďalším agresívnym produktom ľudskej činnosti a zároveň byť šetrná k samotnej stavbe a umožňovať dýchanie muriva.

Výber fasádneho náteru podlieha niekoľkým kritériám. O vhodnosti konkrétneho náteru by mal rozhodovať predovšetkým celkový stav domu – zamokrenie muriva vplyvom zlých alebo úplne chýbajúcich izolácií. Pri renováciách fasád je rozhodujúca skutočnosť, či bol na omietke už predtým vykonaný fasádny náter, a dôležité je aj to, či je použitý zatepľovací systém. Telúria Skrchov v súčasnosti vyrába štyri typy vodou riediteľnej fasádnej farby BARLET – akrylátovú, silikónovú, silikátovú a vápennú.

Všetky štyri typy spĺňajú parametre pre jednotlivé druhy fasádnych náterov, či už ide o priľnavosť k podkladu, vodotesnosť, mrazuvzdornosť, prestup vodných pár, oteruvzdornosť a v neposlednom rade absolútnu zdravotnú a hygienickú bezchybnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Hygienická neškodnosť umožňuje použitie fasádnych farieb aj do tých častí interiérov, kde sa na náter kladenú takmer rovnaké podmienky ako v exteriéroch.

Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patria akrylátové a silikónové fasádne farby. Príčin je hneď niekoľko – životnosť týchto typov farieb sa posunula aj cez hranicu 20 rokov, majú dobrú priepustnosť pre vodné pary, ľahko sa aplikujú, sú cenovo prijateľné a majú mnohostranné použitie.

Akrylátové farby

K ich prednostiam patrí veľmi ľahká aplikácia, dobrá odolnosť proti poveternostným vplyvom a, samozrejme, aj cenová výhodnosť. Sú vhodné pre všetky typy nových stavieb. BARLET akrylát je farba plnená časticami do veľkosti 0,5 mm, výsledkom čoho je jemná štruktúra povrchu podobná jemnozrnnej omietke. Na fasáde opticky zjednocuje miesta s rôznou štruktúrou povrchu. Dobrá oteruvzdornosť a umývateľnosť v spojení s jemnou štruktúrou ponúka aj použitie v interiéroch – veľmi ľahko je možné limitovať vzhľad omietky na hladkých plochách, akými sú umakartové jadrá bytov, zjednotiť vzhľad sadrokartónu a omietky.

Silikónové farby
Sú najmladšie a s najväčšou pravdepodobnosťou aj najperspektívnejšie v skupine fasádnych farieb. Z hľadiska použitých surovín sú síce drahšie ako disperzné farby, ale vyššiu cenu kompenzujú dosiahnuté parametre náteru. Vyznačujú sa extrémnou odolnosťou proti všetkým nepriaznivým vplyvom prostredia – zákazníci ocenia vysokú vodoodpudivosť a s ňou spojenú samočistiacu schopnosť náteru (dopadajúca voda steká po fasáde v podobe malých guľôčiek, ktoré zároveň na seba nabaľujú usadené čiastočky prachu). Ďalšou prednosťou je pomerne vysoká paropriepustnosť náteru. BARLET silikón sa okrem fasád používa aj v interiéroch, najmä v kúpeľniach a v sprchovacích kútoch.

Silikátové farby
Sú vyrábané na báze draselného vodného skla, k podkladu sa viažu chemicky a vytvárajú odolnú nerozpustnú vrstvu kremičitanu. Ich veľkou prednosťou je veľmi vysoká paropriepustnosť, dlhá životnosť a vzhľadom na spôsob väzby aj priľnavosť k podkladu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteČiastočnou nevýhodou môže byť vyššia nasiakavosť než ako  majú akryláty a silikóny a väčšie nároky na kvalitu podkladu a aplikáciu. Nemožno ich použiť napríklad na podklad, kde už bola predtým použitá akrylátová alebo silikónová farba. Pre svoje vlastnosti je predovšetkým vhodný na fasády historických objektov. BARLET silikát sa v Telurii vyrába viac ako 90 rokov (predchádzajúce označenie Fix Facadin, Silet-D).

Vápenná farba
Je najstaršia z fasádnych náterov, používaná už stovky rokov. V súčasnosti už nemôže stačiť parametrom farieb vyrábaných na základe nových spojív, ako je životnosť, oteruvzdornosť, nasiakavosť. Stále však je v jednej vlastnosti nedostihnuteľná, a tou je paropriepustnosť. Je vhodná na objekty so silne zamokreným murivom, kde je nevyhnutné dobré odvetrávanie muriva.

Na konečný výsledok a dlhodobú životnosť má vplyv nielen samotný náter, ale aj dodržanie odporúčaných pravidiel a postupov pri natieraní: kvalitná príprava podkladu a výber kvalitného náterového systému, napustenie fasády penetráciou a vykonanie samotnej práce za vhodných klimatických podmienok. Výrobky firmy Teluria sa vyznačujú vysokým pomerom kvality k cene a patria k tomu najlepšiemu, čo súčasný trh ponúka.

Viac informácii na www.bal.sk a www.kuzlofarieb.sk

–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.