Sneh a mráz znižujú výkon fotovoltiky až o 85 percent
Fotovoltické panely sa začínajú objavovať na viacerých strechách rodinných domov už aj na Slovensku. Počas zimných mesiacov sú vystavené rôznym nepriaznivým poveternostným vplyvom. Ako zabezpečiť, aby ich výkon ostal čo najväčší?
Akú starostlivosť si vyžadujú fotovoltické panely pred a počas zimy?
Panely sú takmer bezúdržbové. Ich povrch je zabezpečený na sklz snehu, no počas zimy, ak sneh sám neopadne, odporúčame ho opatrne odhrnúť z panelov. V súčasnosti existuje perzistentný keramický povlak, ktorý zabezpečuje zvýšenú ochranu pred znečistením a vonkajšími vplyvmi. V letnom období sa prostredníctvom tepla konštrukcia roztiahne a počas zimy stiahne. Samozrejme, odporúčame zabezpečiť pravidelnú kontrolu systému.
Ako sa dá predchádzať usádzaniu snehu alebo vytváraniu námrazy na paneloch?
Na usádzanie snehu na paneloch má významný vplyv uhol strechy a umiestnenie panelov. Pri rovných strechách by sa mali fotovoltické panely montovať pod uhlom 15°, ktorý je štandardne certifikovaný výrobcom. Pri šikmých strechách je to individuálne v závislosti od sklonu strechy. Na ochranu panelov pred usádzaním snehu a tvorbou námrazy je určený aj nanokryštalický sprej.
Do akej miery ovplyvňuje výkon fotovoltických panelov sneh alebo námraza, ktoré sa môžu na paneloch v zimných mesiacoch nachádzať?
Monokryštalické panely dokážu pracovať s rozptýleným svetlom, samozrejme, najlepšie pracujú, keď na ne dopadajú priamo slnečné lúče. Námraza alebo sneh na povrchu môžu ich účinnosť znížiť.
V zimnom období, ak je veľký mráz a veľa snehu, fotovoltika vyrobí štandardne 10 až 15 % energie.
V zimnom období je výkon panelov vždy nižší, ale, ako som povedal, závisí od orientácie strechy. Ideálna orientácia je východ – západ, keďže slnko svieti na panely už skoro ráno a na západnej strane zapadá až neskoro večer. Dopad svetla je pri tejto orientácii rovnomerný. Ideálne je pri tejto orientácii na každú stranu umiestniť viac panelov. Ak nie je iná možnosť, môžu sa fotovoltické panely umiestniť aj na južnú stranu. Pri tejto orientácii stačí namontovať menší počet panelov. Slnko na ne bude svietiť väčšinu dňa.
Odkiaľ môžu vlastníci v zimných mesiacoch čerpať energiu, resp. pokrývať energetickú potrebu domu?
V zimnom období, ak je veľký mráz a veľa snehu, fotovoltika vyrobí štandardne 10 až 15 % energie. V súčasnosti, keď zimy už nie sú až také tuhé, môže byť toto číslo aj o čosi vyššie. Zvyšnú energiu môžu majitelia rodinných domov čerpať z virtuálneho úložiska alebo z fyzickej batérie či zo siete. V súčasnosti sa dostáva do popredia možnosť zdieľania energie, keď sa vyrobená elektrická energia fotovoltickými panelmi rozdelí medzi dva či viaceré domy.
Virtuálna batéria funguje na princípe ukladania nespotrebovanej elektrickej energie. Fotovoltika na dome dokáže štandardne pokryť spotrebu domu a nespotrebovanú energiu uložiť do batérie alebo do virtuálneho úložiska. Túto nespotrebovanú energiu možno potom použiť na pokrytie energetickej potreby domu v čase, keď má fotovoltika menšiu účinnosť.
Aké negatívne dôsledky môže mať nepriaznivé počasie na fotovoltické panely?
Panely majú vo všeobecnosti dlhú životnosť a sú navrhnuté tak, aby odolali nízkym či vysokým teplotám a vetru. Treba však dávať pozor, aby sa nepoškodili mechanicky, napr. silným krupobitím, ale aj nesprávnou manipuláciou či montážou. Najčastejšie dochádza k prasknutiu panelov a neželanému zatekaniu vody cez tieto praskliny.
Ako sa prejavujú poruchy, ktoré na paneloch môžu vzniknúť?
Malé chyby sa môžu prejavovať znížením výkonu fotovoltického systému, ktorú vieme fyzicky skontrolovať na mieste montáže. Po identifikácii chýb, ktoré zapríčiňujú zníženie výkonu, vieme tieto chyby odstrániť. Ak napríklad dôjde k zatečeniu konektorov panela alebo inému poškodeniu, možno vidieť poruchu okamžite a operatívne ju aj odstrániť.
Aké opravy je možné na fotovoltických paneloch realizovať a kedy je potrebné panely už úplne vymeniť?
Možná je iba výmena MC4 konektorov. Po prasknutí, zatečení vody a degradácii panelu je potrebná výmena samotného panelu. Ak je systém vybavený panelmi s optimalizérmi, systém bude fungovať aj s poškodeným panelom, ale so zníženým výkonom fotovoltiky, a to až do odstránenia poruchy.
Bežnú údržbu môžu vykonávať vlastníci alebo je potrebné osloviť odborníkov?
Každý zásah do systému je potrebné konzultovať s odborníkom z certifikovanej firmy. V rámci údržby je potrebné vykonať vizuálnu kontrolu, dotiahnuť spoje na paneloch, konektory v elektroinštalácii, ďalej skontrolovať správnosť údajov v mobilnej aplikácii. Rovnako dôležitá je aj revízia systému, ktorá sa vykonáva pri inštalácii a následne jedenkrát za tri roky. Každú vykonanú zásadnú zmenu treba zaznamenať v revíznej správe.
Ak je potrebné niektorý z panelov vymeniť, odpojí sa systém ako celok alebo dokáže fungovať aj bez chýbajúceho panelu?
Pri výmene porušeného panela sa z dôvodu bezpečnosti vypína dočasne celý fotovoltický systém. Po odstránení poruchy môžeme systém opätovne zapnúť. Pre vlastníkov to znamená, že keď má systém napr. 20 panelov a odpojí sa jeden, celkový výkon sa zníži o danú hodnotu výkonu odpojeného panela, ak sa panel následne nevymení. Tento úkon výmeny panela za panel nie je inštalačne náročný.
Malé chyby sa môžu prejavovať znížením výkonu fotovoltického systému.
Text: Andrea Dingová
Foto: Martel Trade, Miro Pochyba
Zdroj: PR článok Martel Trade, s.r.o.
Komentáre