Najčastejšie kladené otázky ku kovovým komínom časť 1.
Kovové komínové systémy získali v poslednej dobe srdcia nielen staviteľov novostavieb ale tiež užívateľov, ktorí robia rekonštrukciu staršieho domu. Prečo? Lebo sa dá rýchlejšie postaviť, nepotrebuje základ a pod.
Najčastejšie kladené otázky ku kovovým komínovým systémom od našich zákazníkov spolu s odpoveďami uvádzame v našom prvom článku s najčastejšie kladenými otázkami.
Aký je rozdiel medzi systémom ICS a Permeter?
V prvom rade vo vzhľade. Schiedel ICS je lesklý, Schiedel PERMETER naproti tomu môže byť čierny, šedý alebo biely. Potom je rozdiel v plášti. ICS má vonkajšie opláštenie z nehrdzavejúcej ocele. PERMETER má plášť z galvanicky upravenej ocele s následnou práškovou farebnou úpravou.
Aká je povrchová teplota kovových komínových systémov?
Závisí od teploty spalín, či sa jedná o prevádzkový stav ako spotrebiča, tak komína. Teda pri plynnom palive dnes je teplota komínového plášťa pod 40 °C (napr. pri odvode spalín od plynovej krbovej vložky, alebo plynového kondenzačného kotla). Pri spotrebiči na tuhé palivá (krb, kachle) pri 25 mm izolácii môže mať povrch komina od 70 do 100 °C. Pri vyhorení sadzí je povrchová teplota cez 300 °C preto je tak potrebné hľadieť na správnu realizáciu prechodu stropnou, alebo strešnou konštrukciou, z horľavých materiálov.
Montáž komína si môžem realizovať aj sám, alebo len certifikovaná firma?
Stavbu komína odporúčame dať realizovať montážnemu partnerovi. Ak ste však priemerne zručný, tak s montážnymi návodmi na papieri formátu A0, v pdf na webe, na youtube kanáli Schiedel Slovensko to zvládnete. Na konci, pred zakúrením, by mala stavbu komína skontrolovať osoba odborne spôsobilá – kominár/revízny technik
Môžem okolo komína použiť fúkanú celulózovú alebo drevovláknitú izoláciu?
V prípade, že sa jedná o horľavý materiál, tak musíte dodržať bezpečnú odstupovú vzdialenosť. Dané info nájdete pri každom z našich produktov. Veľmi sa táto vzdialenosť môže odlišovať v závislosti od hrúbky danej izolačnej vrstvy.
Aká musí byť výška komína nad strechou?
Výšku komína nad strechou určuje STN EN 15287-1. Závisí od typu paliva/prevádzky. Možno však uviesť 2 pravidlá pre tuhé palivá (keďže sa aktuálne oveľa viac aplikujú) – výška vyústenia nad hrebeň strechy min. 40 cm alebo tiež kolmica voči streche z ústia komína s dĺžkou min. 1 m. Pri plochých strechách (do 20° sklonu) musí ísť komín 1,0 m nad najvyšší bod strechy. Presnejší nákres nájdete tu, v odpovedi na otázku č. 4.
Ako mám realizovať napojenie do komína cez stenu?
Tesne, bezpečne, z overených prvkov prostredníctvom prechodky ako na strane spotrebiča, tak na strane komína. Máme niekoľko typov prechodiek zaručujúcich zodpovedajúcu tesnosť a dilatáciu. Na prechod stenou z horľavých materiálov máme k dispozícii Schiedel IGNIS Protect a WDS, Pre prechod stenou z nehorľavých materiálov stačí vytvoriť dostatočný otvor pre montáž, vyplniť ho následne minerálnou vlnou a omietnuť. Spoj dymovodu a omietky odporúčame prekryť rozetou.
Uvedené najčastejšie kladené otázky sú len malou časťou z počtu kladených otázok našim odborným poradcom. Schiedel Slovensko okrem telefonického poradenstva, osobného poradenstva v každom z regiónov Slovenska, poskytuje ako jediný online chat na webovej stránke s pracovníkmi technického poradenstva.
Iné otázky a samozrejme odpovede nájdete na našej stránke tu.
Viac o produktoch Schiedel nájdete na www.schiedel.sk.
Zdroj: PR článok Schiedel Slovensko s.r.o.
Komentáre