Kozub, krb alebo gril? Ste si istí, čo vlastne potrebujete?
Rozdiely medzi kozubom, krbom a grilom nie sú veľmi jasné ani v odbornej, nieto ešte širokej laickej verejnosti. Okrem diskusií o názvosloví vznikajú aj problémy pri praktickom používaní grilov a kozubov a nezriedka dochádza k reklamáciám.
Obchody sú plné rozličných grilov, kozubov, udiarní, prenosných kotlov a stolov s ohniskom alebo plechových opekadiel. Nebudeme sa zaoberať otázkou, prečo ich dizajnérsky vývoj ustrnul. Reklamácie sú často neuznané či sporné, lebo výrobcovia neuvádzajú presné podmienky používania, užívatelia zasa nemajú potuchy, ako výrobok rozumne používať. Pokúsime sa niektoré pojmy vysvetliť. Užívateľ i tvorca či zákazník bude v obraze, čo na aký účel využívať. Dobrý kozub s grilom si môžeme vyhotoviť sami a vôbec sa nemusí podobať na kúpené alebo firmami na objednávku stavané zariadenia. Ak dielo realizujeme svojpomocou, treba si dať pozor na technológie i materiály.
Záhradný kozub
Ak pripravujeme na ohnisku jedlo a zároveň ho využívame na spaľovanie dreva s veľkým výdajom tepla, adekvátny je výraz záhradný kozub. Stavba naozaj dobrého záhradného kozuba či pece je už najvyšší „level“ kachliarskych a špeciálnych murárskych prác so zvláštnym zameraním. Pri navrhovaní sa zamerajme na praktickosť, orientáciu a základné ergonomické i architektonické pravidlá. Z tvarového hľadiska je potrebné vniesť živosť do zaužívaných ťažkých a masívnych stavieb.
Palivo
Pre dobré grilovanie či opekanie nie je nutné kupovať uhlie. V záhrade je vždy dostatok rozličných halúzok a drievok, ktoré možno spáliť v kozube. Ak spálime vysušený záhradný odpad, nikomu tým neublížime. Okrem toho je niekedy spálenie záhradného odpadu hygienicky nevyhnutné. Škodcami napadnuté rastliny nie vždy možno kompostovať, lebo škodcovia sa rozutekajú a nepočkajú, kým budú skompostovaní. Pri takomto spaľovaní jednoducho založíme v kozube oheň a po chvíli sú uhlíky na grilovanie hotové. Alebo oheň horí permanentne a vznikajúce uhlíky presúvame do grilovacej časti. Na záver opäť všetko zosypeme a posedávame pri ohni.
Postavený kozub je riadny spotrebič s komínom, ktorého používanie zatiaľ zákon neupravuje, neobmedzuje. Neurčuje ani druhy paliva. Samozrejme, je potrebné dodržať isté spoločenské pravidlá. Nespaľujeme mokré lístie alebo plasty.
Roštové spaľovanie
Je vhodné aj do kozuba. Možno tu spaľovať kôru z rôznych druhov stromov, odrezky, suché lístie. Rošt umožní dostatočný prívod vzduchu a horením nevzniká onen štipľavý dym, ktorý sa na jeseň ťahá zo záhrad. Ak kúrime dreveným uhlím, na rošt uložíme krytku zo šamotu alebo hrubého plechu.
Udržiavanie čistoty
Všeobecnou nevýhodou šamotových i kamenných povrchov je, že ich povrch sa ľahko zašpiní. Priam s radosťou si „pochutia“ na omastku aj popole. Po niekoľkých použitiach už nevyzerajú kozuby pekne, novo, čisto. Kvalitné nátery či penetrácie proti omastku nie sú dostupné. V architektonickom riešení by sme sa mali zaoberať aj tým, ako bude dielo vyzerať po dlhšom používaní. Praktické sú prenosné drevené alebo plastové dosky, ktoré sa po použití odložia. Pracovná plocha z kameňa či tehál je síce dekoratívna, vonku vydrží, ale chlieb sa na nej odkrojiť nedá. Mnohé „estetizované“ riešenia sú nepraktické. Naopak, iné riešenia počítajú aj so zamasteným a zadymeným povrchom. Všetko závisí od našich požiadaviek.
Komín
Notorickou chybou kúpených i nevhodne postavených kozubov sú nízke a neraz aj úzke komíny. Pri grilovaní nevzniká dostatočne horúci dym, ktorý by ľahko stúpal vyššie. Hneď ako vyjde z komína, sa obvykle plazí nazad na zem. Pomôžeme mu vyšším komínom. Mal by mať aspoň 270 cm, teda byť vyšší ako okolostojaci, aby sa stihol aspoň čiastočne rozplynúť. Pri nízkych a tenučkých komínikoch si po grilovačke obyčajne musíme „zašportovať“ skokom do sprchy a hodom šatstva do práčky.
Povrchová úprava
Šamotové tehly sú odolné proti mrazu, lebo majú minimálnu nasiakavosť, môžu sa teda použiť aj ako povrchová úprava. Telesá murované z iných – nasiakavých materiálov, tehál, pórobetónu spravidla ochraňujeme obvykle omietkami. Pri použití farebných omietok na krbové diela používame len najkvalitnejšie výrobky. Vplyvom rozdielnych teplôt sú povrchy extrémne namáhané, môžu sa trhať, vniká do nich voda a už o 2 roky môžu byť ošumelé, zvetrané, ošúpané, predčasne zostarnuté. Preto odporúčame vonku stojace kozuby na zimu zakryť fóliou. Aj kvalitné omietky treba ochrániť nátermi proti poveternostným vplyvom.
Každé teleso omietame až po úplnom vysušení a po 15 hodinách plnej prevádzky. Murivá usadnú, vypraskajú sa, ako je potrebné, a stabilizujú sa. Ako podklad sa osvedčilo mrazuvzdorné lepidlo na obklady, v ňom vložená sieťka pod omietky a ďalšia vrstva lepidla zatiahnutá zubovou stierkou č. 6. Na takýto podklad nanášame omietky od ušľachtilých syntetických až po klasické vápenné. Vápenné omietky penetrujeme prípravkami proti vlhkosti. Hlinené omietky na šikmé povrchy v exteriéri neodporúčame, lebo navlhnú a opadnú z nich. Nepomôže ani chémia.
Aj plné tehly dobre vypálené z hliny môžu byť použité ako priznané, teda viditeľné, a tak sú súčasťou povrchovej úpravy kozuba. Štandardné plné pálené tehly nemajú zaručenú rovnakú farebnosť a nasiakavosť každého kusa. Pekný estetický dojem môže narúšať nerovnaký farebný tón tehál. Plné pálené tehly so štandardnou farebnosťou sú síce dostupné, ale drahé. Jav možno čiastočne odstrániť náterom zriedenou fermežou. Možno tak urobiť, ale najskôr štyri mesiace po postavení – po úplnom vyzretí omietok i spojovacích mált a dokonalom vysušení diela, teda po niekoľkých teplých a suchých dňoch. Pozor, nie vždy sa to vydarí a možno dosiahnuť celkom iný výsledok, než je ten želaný.
Uloženie pomôcok
Dymom smrdiace a mastné kusy riadov nie je vhodné skladovať spolu s ostanými riadmi v byte, ale radšej pod krbom či pri ňom vonku. Prečo? Umytie riadu do domácky čistého stavu je problematické. Ide to ťažko, zašpiní sa aj umývadlo. Zároveň sa stratí vôňa, ktorá robí grilovanie grilovaním. Kotol sa dá zbežne umyť zvnútra, ale zadymenie zvonku je zmyť ťažšie. Nie je to ani nevyhnutné. Uložíme ho, podobne ako iné pomôcky, radšej mimo obytný priestor. Na to sú práve vhodné priestory pod policami či varnou plochou. Sklad pomôcok je preto buď v blízkosti – napr. v záhradnom domčeku, alebo priamo v telese kozuba.
Gril, krb či kozub
Odborníci by vedeli definovať viaceré rozdiely medzi krbom a kozubom (niekde „kochom“) takto:
Gril
Gril je jednoduché zariadenie na prípravu jedál pomocou tepla. Pokrmy sú v priamom styku so zdrojom tepla. Pre našincov sú prijateľné skôr grily na drevené uhlie ako plynové či elektrické. Obvykle v grile nezakladáme priamy oheň. Zakúpené drevené uhlie sa zapáli drobnými drievkami, častejšie podpaľačom. Výrobok s názvom gril teda spravidla neslúži na založenie ohňa zo suchého dreva horiaceho veľkým plameňom.
Krb
Z odborného hľadiska je to vykurovacie zariadenie, kde je zdrojom tepla otvorené ohnisko (výňatok starej normy ČSN). Dnes krb slúži na vytvorenie psychickej pohody vznikajúcej priamym kontaktom s plameňom. Je bez sklených dvierok a iných zábran. V krbe môže horieť drevo veľkým plameňom bez poškodenia jeho konštrukcie. Pri krbe sa môžeme ohrievať, dnes skôr len relaxovať pozeraním do ohníka.
Kozub
Ide o zariadenie na prípravu jedál, vykurovanie, svietenie. Kozub bol predchodca sporáka, obvykle mal ohnisko položené vyššie. Kozub postupne vytlačila pec, sporák. Na území Slovenska zanikol asi v 20-tych rokoch minulého storočia. Dnes ho nájdeme iba v skanzenoch ľudovej kultúry.
Text a kresby: Ing. arch. Vladimír Institoris
Foto: Krbex, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Je uzasne, co sa v sterilnej zahrade, anglickom travniku sa vsetko za velke penaze vymysliet.
Najma susedov potesi v horizontalnych panelakoch, drevobudach americkeho typu a podobnych obyvatelnych nemovitostiach (do 20 minut od BA medzi 2:00 a 4:00 AM) ked sused podkuri „roznymi haluzkami“ a stvrdnutymi psimi fekaliami + detskymi pamperskami, a PET flasami v sobotu podvecer, aby usetril za odvoz odpadu..
Obycajny sporak na pevne palivo v letnej kuchyni to riesi aj z dlhym kominom nad barak rovnako.
Len to postrada tu estetiku.