Kozub, gril či ohnisko? Inšpirujte sa!
Galéria (12)

Kozub, gril či ohnisko? Inšpirujte sa!

Vyberte si z našich inšpirácií v podobe kozubov, grilov a ohnísk z celého sveta. Sú medzi nimi veľké aj malé, cenovo dostupné, ale i poriadne drahé. Pomôžu vám pri výbere. Možno je medzi nimi aj ten, ktorý hľadáte, len ste o tom ešte nevedeli.

Galéria

Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie
Kozub - inšpirácie

MODERNÁ ZADNÁ TERASA S KOZUBOM

Kanadský rodinný dom s typickým rozľahlým pozemkom zaručuje majiteľom súkromie, aj keď si vychutnávajú posedenie vonku. Moderná architektonicky čisto riešená terasa so súčasným nábytkom je čiastočne chránená pred dažďom. Kozub, ktorý vyzerá ako zapustený televízor, je obojstranný, takže ho možno pozorovať a obsluhovať aj zvnútra domu. Komfort dopĺňa osvetlenie a audio zostava s reproduktormi na počúvanie hudby. 

MODERNÁ LETNÁ KUCHYŇA

Takto vyzerá priestor na varenie v kontakte s prírodou v jednom zo satelitov Los Angeles v Kalifornii. Úplný „open space“ to nie je, lebo kuchyňa je dobre chránená pred slnkom aj dažďom širokou strechou. Samozrejmosťou je i veľký otvorený kozub s grilom. Podlahu tvoria odlievané platne z brúseného betónu, pracovná doska je z mramoru. Kuchyňa je vybavená všetkými spotrebičmi z kvalitnej ocele, aké by ste očakávali v bežnej kuchyni, ako aj osvetlením a drezom s tečúcou vodou. 

BETÓNOVÝ GRIL

Absolútna klasika na slovenskom vidieku. Kúpite ho lacno, poskladáte rýchlo a vydrží vám desaťročia. Na grilovanie v kruhu menšej rodiny bohato postačí. 

TERASA S PLECHOVÝM KOZUBOM

Washingtonské horské jazero Chelan s hĺbkou až 435 m je 26. najhlbším jazerom sveta a aj cieľom mnohých turistov. Keďže tepla pri ňom nikdy nie je dosť, pri pobyte na terase príjemne padne teplo z rozkúreného prenosného kozuba. Takéto kozuby sú nenáročné a vhodné na chatu i k rodinnému domu, dokonca aj v našich horských oblastiach. 

VONKAJŠÍ GRILOVACÍ KÚT

Nechránená kuchyňa nájde uplatnenie v suchých oblastiach Mexika. Z dôvodu horúčav, ktoré tam vládnu cez deň, sa používa najmä neskoro večer a v noci, keď sa vonku ochladí. Za zmienku stojí dokonalá ochrana všetkých povrchov a miest pred vodou z občasných dažďov – tá by totiž mohla zariadenie tejto „kuchynskej linky“ pod holým nebom poškodiť.

ÚTULNÁ TERASA S PERGOLOU A KOZUBOM

Ani tí, čo majú terasu či balkón na úrovni prvého poschodia, nemusia byť ukrátení o zážitok z grilu či kozuba. Veľký oceľový kozub je pri nepoužívaní zatvorený. Veľmi sympaticky pôsobí kvetinová výzdoba a pohodlné sedenie. Samozrejme, takýto aranžmán si vyžaduje veľkú terasu – ako pri tomto dome v USA. 

„PÁRTY KOTOL“ S TROJNOŽKOU

Ako štýlová, a pritom úžitková pomôcka na varenie gulášu poslúži aj takáto oceľová trojnožka s kotlíkom na reťazi. Veľkosť si stanovíte podľa toho, s koľkými hosťami rátate. Čierna farba, táborák, kotol, reťaz, hák a oceľ môžu dodať záhrade dnes taký populárny retro štýl. Za zmienku stojí aj veľmi jednoduché ohnisko zo zakrúženého hrubšieho plechu. 

OHNISKO PRI PAPRADÍ

Ak nevyužívate kozub často alebo naň nemáte peniaze, na občasné opekanie či posedenie bohato postačí ohnisko. Keď ho urobíte trocha hlbšie a zabezpečíte prívod vzduchu aj zospodu, môžete na ňom pomocou roštu i grilovať. 

CELÉ JAHŇA NA RAŽNI

Pri pohľade na pečienku sa môžu zbiehať slinky nielen gurmánom, ale aj technickým labužníkom. Zariadenie na otáčanie ražňa pracuje bez elektriny, lebo ho poháňa vodné koleso zásobované vodou z blízkeho potôčika. Dobre riešený kamenný kozub môže teda slúžiť aj ako gril. Fotografia pochádza z oslavy v hornatom vnútrozemí slnečného Bulharska. 

LUXUSNÁ SPÁLŇA POD HOLÝM NEBOM

Ak by ste sa niekedy rekreovali v tropickom mexickom letovisku Puerto Vallarta na pobreží Tichého oceánu, čakal by na vás možno práve tento apartmán s výhľadom na more. Otvorený kozub zodpovedajúci španielskej kultúre tu slúži skôr na okrasu, pretože teploty sú počas celého roka veľmi príjemné, s príjemným vetríkom, ale je plne funkčný, a tak pri romantickom večere nebude chýbať ani blkotajúci ohník. 

VONKAJŠIA KUCHYŇA S GRILOM

Presuňme sa do Stredomoria. Takto má zariadené vonkajšie priestory (na varenie a opekanie) nejeden majiteľ vidieckeho rodinného domu v Taliansku. Gril je upravený tak, že pri osadení dvierok v ňom možno piecť aj pizzu. Široký pracovný priestor s drezom poskytuje dostatok miesta na uloženie pracovných pomôcok, ale aj rôznych ozdobných predmetov. Výhodná je aj uzamykateľná skrinka na pomôcky a veľká zásobáreň dreva. 

Text: Stanislav Botur
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Béla says:

  Betónový gril, podľa možnosti každý diel inej farby, sádrový trpaslík, pneumatika z traktora natretá syntetickou žltou ako kvetinový záhon – vrchol gýčovej kultúry.

  1. Joe Buck says:

   Čo je to gýč? Niečo, čo definuje väčšina tvojho okolia ako nevkus? Na to sa ja osobne môžem vykašľať. Ak niečo robí radosť mne a môjmu najbližšiemu okoliu, tak mi je názor druhých ukradnutý. Osloboď sa a nebudeš musieť nikomu nič dokazovať. Nebudeš súťažiť s ostatnými o najaktuálnejšie, najmodernejšie, najkrajšie, najtrendovejšie, naj… …a slovo gýč vypadne z tvojho slovníka.

   1. Dušan says:

    Absolútne súhlasím, gýč je imaginárna vec, čo je pre niekoho gýč, pre iného je to úplne cool.

 2. Anonym says:

  Tak v Kanade vykurujú trávniky kozubom… hmm.. keby to boli amíci aj by som tomu veril. O Kanaďanoch som mal lepšiu mienku. Ale toto nie je referenčná vzorka bežného Kanaďana. Toto skôr ustrelená skutočnosť.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje