image 51560 25 v1
Galéria (10)

Decentralizované systémy riadeného vetrania s rekuperáciou

V snahe ušetriť za vykurovanie balíme naše byty a domy do stále tesnejšieho obalu. Vysokoúčinné tepelné izolácie a stále dokonalejšie viacvrstvové okná bránia únikom tepla. Zároveň ale zhoršujú cirkuláciu vzduchu a podieľajú sa na znižovaní kvality vnútornej klímy budov.

Galéria

Decentralizované systémy - ZDE_Reportage_Gronau_9599_cmyk
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Accessory_Enthalpy_exchanger_ComfoAir_70_Print_27439
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoAir_70_function_explosion_Print_28348
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoAir_70_function_wall_duct_Print_28349
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoAir_70_milieu_ondemand_Print_32449
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoAir_70_synthetic_ondemand_Print_49234
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoSpot_cover_synthetic_Print_28489
Decentralizované systémy - Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_decentralised_ComfoSpot_explosion_Print_28237

Existuje niekoľko spôsobov, ako zaistiť výmenu vzduchu v budove. Typickým riešením je nárazové vetranie oknami (projektanti najčastejšie riešia normové hygienické požiadavky na kvalitu vzduchu v budovách práve týmto spôsobom), ktoré má ale značné nevýhody: pripomeňme napríklad únik tepla, zvýšenú hlučnosť alebo skutočnosť, že kvalita a množstvo vymeneného vzduchu sú veľmi ťažko regulovateľné.

O niečo sofistikovanejší spôsob predstavuje mechanický prívod čerstvého vzduchu do interiéru a jeho prirodzený odvod oknami. To ale nerieši vlhkosť privádzaného vzduchu či jeho rovnomernú distribúciu. Opačný postup (prirodzený prívod vzduchu oknami a mechanický odvod vzduchu) zase vykazuje veľké tepelné straty vetraním a nemožno pritom ovplyvniť kvalitu vzduchu privádzaného do interiéru. Preto sa stále častejšie využívajú systémy riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, ktoré dokážu nevýhody vyššie opísaných systémov eliminovať: zaisťujú pravidelnú výmenu vzduchu s minimálnou stratou energie. Jedine vďaka kombinácii kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne neškodných rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania očakávané prednosti, ako je trvalý prívod čerstvého vzduchu, úspora nákladov na vykurovanie 30 – 50 %, odstránenie vlhkosti, plesní aj prievanu a zníženie prašnosti, rovnako aj pretrvávajúce zvyšováanie hodnoty stavby.

Schéma decentralizovaného vetrania. zdroj Zehnder 

Ako to funguje

Vetracie jednotky dodávajú do miestnosti čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný odvádzajú von – takže už netreba riešiť výmenu vzduchu otváraním okien, pričom dochádza k veľkým energetickým stratám. Čerstvý vzduch je pre vnútornú klímu budov zásadný: posilňuje schopnosť koncentrácie a výkonnosť, ale zlepšuje i spánok. Pri využití vetracích jednotiek prebieha výmena vzduchu bez prievanu: nevíri sa pri nej prach a celkovo prospieva zdraviu. Predovšetkým alergici ocenia výkonné filtre v jednotkách, ktoré zachytávajú jemný prach a peľ. Redukciou vyššej vlhkosti sa zabraňuje tvorbe plesní, vznikajúcich pri nedostatočnom vetraní. „Vďaka spätnému získavaniu tepla z odvádzaného vzduchu a jeho odovzdávaniu privádzanému vzduchu (rekuperácii) sa znižuje spotreba energie, pretože sa žiadna tepelná energia nestráca vetraním cez okná. Ušetria sa tak náklady na vykurovanie,“ vysvetľuje šéf zastúpenia spoločnosti Zehnder pre Českú a Slovenskú republiku Jiří Štekr.

Ide to aj decentralizovane

Zatiaľ čo jednotky s tzv. centrálnym riadením sú dnes už štandardom (hlavne vo „výbave“ pasívnych rodinných a bytových domov), spoločnosť Zehnder, špičkový výrobca radiátorov a systémov riadeného vetrania s rekuperáciou, vyvinula i jednoduchšie a účinné decentralizované systémy. Hodia sa hlavne do menších bytov a ako dodatočné riešenie do bytov aj rodinných domov, kde sa napríklad pri prestavbe zmenili pôvodné parametre (zateplenie, výmena okien, ale i prístavba, ktorá komplikuje výmenu vzduchu v pôvodnej časti budovy).

Decentralizované jednotky zaisťujú nepretržitú výmenu vzduchu v miestnosti bez použitia centrálneho systému rozvodov vzduchu. Moderná vetracia jednotka čerstvý vzduch nasáva a vydýchaný odvádza iba jedným otvorom v stene. Odpadajú tak zložité a priestorovo náročné rozvody – výmena vzduchu za čerstvý, navyše predhriaty či ochladený na požadovanú teplotu (v závislosti od ročného obdobia, vonkajšej teploty alebo preferencií užívateľa), je okamžitá. Vďaka súčasnému prívodu čerstvého a odvodu znečisteného vzduchu, ako aj integrovanému entalpickému výmenníku (!dôležitá súčasť originálnych systémov Zehnder!) si možno vychutnávať výhody riadeného vetrania s rekuperáciou aj bez inštalácie rozvodov vzduchu, vyžadujúcej väčšie stavebné úpravy a investície. Decentralizované jednotky užívateľovi zabezpečujú optimálnu výmenu vzduchu, rekuperáciu tepla i vlhkosti.

Entalpický výmenník zabraňuje tvorbe kondenzátu a ľahko sa čistí. zdroj Zehnder 

Entalpický výmenník: čistý vzduch bez kondenzácie

Entalpický výmenník zaisťuje optimálnu rekuperáciu tepla a vlhkosti. Na rozdiel od konkurenčných decentralizovaných jednotiek bez entalpie tak výmenník zabraňuje nadmernému vysušovaniu vzduchu v zimnom období, spoľahlivo odvádza nadbytočnú vlhkosť z miestností, navyše, pri jeho využití nehrozí tvorba kondenzátu, čo zjednodušuje technické riešenie a ušetrí čas pri montáži.

Špeciálne membrány entalpického výmenníka zabraňujú prenosu plesní a množeniu baktérií, možno ich ľahko vyčistiť prepláchnutím výmenníka vodou, a tak zabezpečiť vysokú účinnosť rekuperácie i po mnohých rokoch. Vetracie jednotky s entalpickým výmenníkom pracujú bez obmedzení až do –5 °C. V rozpätí teplôt –5 °C až –15 °C sa automaticky aktivuje protimrazová ochrana jednotiek, zabraňujúca ich zamrznutiu.

Jednotka na fasáde môže mať voliteľne aj antikorovú mriežku (štandardne má mriežka bielu farbu). zdroj Zehnder 

Jednoduchá inštalácia

Decentralizované vetracie jednotky s rekuperáciou tepla Zehnder ComfoAir 70 a Zehnder ComfoSpot 50 možno nainštalovať veľmi jednoducho bez potrubných rozvodov: stačí iba vyvŕtanie otvoru do obvodovej steny a elektrická prípojka na 230 V. Už spomínaný entalpický výmenník zaisťuje, že nie je nutné riešiť prípadný odvod kondenzátu a jeho spádovanie cez fasádu domu. Decentralizované jednotky Zehnder ComfoAir 70 sú koncipované na pripojenie druhej miestnosti: umožňujú tak vetrať i dve miestnosti naraz. Napríklad, vetracia jednotka sa nainštaluje v kuchyni (na WC, v kúpeľni), odkiaľ odvádza znečistený teplý vzduch, ktorým v zime temperuje vonkajší čerstvý čistý vzduch privádzaný do obývačky (detskej izby, spálne). A to bez prievanu, vonkajších nečistôt či peľu a s pridanou hodnotou zníženia hlukovej záťaže v miestnosti.

„Tieto jednotky predstavujú ideálne riešenie do malých bytových priestorov, kde je účelom prevetranie, alebo dokonca i vyriešenie problémov s plesňami v jednotlivých vlhkých miestnostiach,“ hovorí Jiří Štekr. „Hodia sa nielen do rekonštruovaných budov, ale možno ich veľmi flexibilne navrhnúť i do novostavieb. Vo veľkých bytoch môžeme využiť niekoľko jednotiek.“

Zehnder ComfoSpot 50. zdroj Zehnder

Zehnder ComfoSpot 50

Decentralizovaná vetracia jednotka Zehnder ComfoSpot 50 na vetranie jednotlivých miestností alebo malých bytov potrebuje na inštaláciu iba otvor s priemerom 340 mm vyvŕtaný v stene a el. prívod 230 V. Do vyvŕtaného otvoru sa vloží montážna rúrka, ktorá sa dá ľubovoľne skrátiť pre hrúbky stien od 350 do 600 mm. Do nej sa napevno zasunie teleso jednotky z EPP, v ktorom je umiestnená všetka technika vrátane entalpického výmenníka. Na fasáde, ako aj v obytnom priestore vidieť iba nenápadný krycí panel s rozmermi 376 × 380 × 50 mm, ktorý sa dá nalakovať, a tým sa opticky prispôsobí prostrediu. Vo vnútornom krycom paneli je integrované ovládanie jednotky, pomocou ktorého možno vyberať zo štyroch rýchlostí vetrania alebo jednotku vypnúť. Navyše, na zvýšenie komfortu i účinnosti vetrania možno využiť doplnkové funkcie ovládania pomocou snímačov vlhkosti, VOC a CO2. Displej upozorňuje na potrebu výmeny filtrov, užívateľ bytu si ich môže jednoducho bez náradia vymeniť sám. Iná údržba nie je nutná. Zabudovaný entalpický výmenník je v oblasti decentralizovaných jednotiek výnimočný a umožňuje spätné získanie až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.

Zostava Zehnder ComfoSpot 50. zdroj Zehnder 

Zehnder ComfoSpot 50 môže za hodinu vymeniť až 55 m3 vzduchu a hodí sa do priestorov s plochou do cca 45 m2. Pritom pracuje extrémne potichu: v trojmetrovej vzdialenosti predstavuje hladina hluku jednotky pri dodávanom objeme vzduchu 30 m³/h iba cca 25 dB(A), takže úroveň hluku vetracej jednotky je pod hodnotou všeobecnej počuteľnosti. Vetracia jednotka má nízke prevádzkové náklady: príkon cca 5 W pri 2. rýchlosti vetraní, t. j. náklady na spotrebu el. energie sú nižšie než 300 Kč/11 € za rok.

Zehnder ComfoAir 70. zdroj Zehnder 

Zehnder ComfoAir 70

Prvotriedna decentralizovaná vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperáciou tepla a vlhkosti trvalo zabezpečuje prísun čerstvého čistého vzduchu pre jednu miestnosť alebo malý dvojizbový byt. Otvor v stene má priemer 280 mm a hrúbku 280 – 600 mm, na prevádzku je potrebný elektrický prívod 230 V. ComfoAir 70 umožňuje napojenie druhej miestnosti. Plochým potrubím Zehnder flat51 s výškou 51 mm, integrovaným do steny, sa prepojí s kuchyňou, odkiaľ sa nasáva vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventiláciou bez prievanu a vírenia prachu sa prevetrajú obe miestnosti.

Zehnder ComfoAir 70. zdroj Zehnder 

Jednotka Zehnder ComfoAir 70 má elegantný dizajn a nízku hlučnosť – pri objeme vzduchu 40 m³/h iba cca 23 dB(A). Ľahko sa obsluhuje pomocou LED displeja. Štyri voliteľné úrovne vetrania a funkcia vypnutia zaisťujú ideálnu výmenu vzduchu. Komfortné doplnkové snímače (vlhkostné, VOC či CO2) už aj tak ľahké ovládanie ešte zjednodušujú a automatizujú.

Displej upozorňuje na potrebu výmeny filtrov. Veľkoryso dimenzovaný entalpický výmenník zaisťuje využitie až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odvádzaného vzduchu. Zehnder ComfoAir 70 môže za hodinu vymeniť až 65 m³/h vzduchu a hodí sa do priestorov s plochou do cca 65 m2. Má rozmery 660 × 440 ×145 mm.

Ak máte záujem o bližšie informácie kontaktujte: M 731 414 443 • info@zehnder.cz • www.zehnder.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje