Prečo nezabudnúť na kontrolu kotla
Galéria (4)

Prečo nezabudnúť na kontrolu kotla

Pred začiatkom vykurovacej sezóny treba mať vždy na pamäti, že plynový kotol, tepelné čerpadlo a slnečné kolektory by sa mali správne pripraviť. Je dôležité vykonať servisnú prehliadku kotla a skontrolovať jeho bezpečnosť.

Galéria

Závesný plynový kondenzačný kotol
Závesný plynový kondenzačný kotol

Zanedbaná údržba

Následkom zanedbanej údržby sa skôr či neskôr určite nevyhnete. O príjemne vykúrenom dome a horúcom kúpeli počas chladných či mrazivých dní budete môcť len snívať. Riešenie je pritom úplne jednoduché. Aj keď väčšina odborníkov odporúča uskutočniť prehliadku kotla po skončení vykurovacieho obdobia, na kontrolu nie je nikdy neskoro, hoci aj tesne pred sezónou.

Prečo nezabudnúť na servis kotla

Ak zabudnete na servisnú prehliadku, vaša spotreba plynu sa môže zvýšiť až o 25 % a riskujete výpadok prevádzky. Z technického hľadiska je zvýšená spotreba pri plynových kotloch spôsobená predovšetkým usadeninami na tepelnom výmenníku a pri tradičných kotloch aj zmenou zmiešavacieho pomeru plyn/vzduch. Kotol sa počas používania zanesie a potom nepracuje tak, ako by mal.


Závesný plynový kondenzačný kotol, cena servisnej prehliadky od 90 €

Ročná revízia

Servisná prehliadka zaberie poctivému technikovi viac ako 1 hodinu. Preto, ak trvala kratšie, je to určite podozrivé. Prehliadka by mala zahŕňať:
identifikáciu kotla
• kontrolu dokumentácie
• vizuálnu kontrolu kotla
pričom by mal technik zhodnotiť, či nedochádza k úniku paliva, skontrolovať kvalitu teplonosnej látky, zhodnotiť vonkajší stav kotla – najmä tepelnú izoláciu, oplechovanie a netesnosti spalinovodu, čistotu okolia, funkčnosť meracích prístrojov
zhodnotenie doterajšej údržby
test funkčnosti kotla
(kontrola ovládacích prvkov a regulácie). Skúška sa vykonáva s cieľom zistiť, či kotol plní všetky funkcie v prevádzke podľa návodu dodávateľa. Funkčnosť kotla sa vykonáva počas prevádzky, keď je zabezpečený dostatočný odber tepla počas celého trvania skúšky. Servisný technik by vám mal vyčistiť výmenník, vnútro kotla od prachu a nastaviť plynové dýzy
určenie účinnosti kotla
(obsah kyslíka, CO, CO2, teplotu spalín, účinnosť spaľovania a komínovú stratu). Hodnoty sa porovnávajú s vyhláškou č. 584/2008 Z. z.
správu z kontroly

Prínos pravidelného servisu

Ak je kotol vyčistený a správne nastavený, spotreba paliva sa bude pohybovať na minimálnych hodnotách určených pre daný model. Bude pracovať ekonomickejšie a jeho životnosť predĺžite o niekoľko ďalších rokov.

Kedy je najvhodnejší čas

Počas vykurovacej sezóny majú servisní technici plné ruky práce. Preto kontrolu kotla netreba odkladať. Keď ho budete najviac potrebovať, nemusí mať práve čas. Počas letných mesiacov, keď je tak povediac uhorková sezóna, ponúkajú servisní technici dokonca zľavu z ceny revízie.

Baumax radí
Najlepšie vám poradí ten technik, ktorý kotol od daného výrobcu pozná a má s jeho prevádzkou a údržbou praktické skúsenosti.

Text: Andrea Dingová
Foto: Protherm

  1. jozinek says:

    Za hodinu práce cca 100 euro …………………pekná hodinová sadzba , to nemá ani lekár !!!

  2. hecht says:

    ako mozem potvrdit,ten co mi chodi spravovat kotol,tak sem tam nieco porobi vymeni a stovecka je hned prec..a cakacia doba je niekedy aj mesiac,hlavne pred sezonou..vsetkym nezamestnanym co doma lamentuju a vysedavaju,dajte sa na opravu kotlov a ste v baliku..sice musite si co to aj nastudovat,ale potom to bude stat zato..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje