Rekonštrukcia šikmej strechy
Galéria (8) Zdroj: Wienerberger

Rekonštrukcia strechy s pálenou krytinou

Rozhodli ste sa vymeniť starú strechu za novú? Výborne. Rekonštrukcia strechy je skvelá príležitosť, ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.

Galéria

Rekonštrukcia šikmej strechy
Krytina na chate
Dom s pálenou krytinou
Michal Surovčík radí krytina
Pred výmenou krytiny
Masarykov dvor strecha po výmene
akcia múdra ponuka

Bez ohľadu na to, či sa chystáte vymeniť dosluhujúcu krytinu alebo plánujete priestor pod strechou zobytniť a využívať, prvým krokom k novej streche by mala byť vždy návšteva odborníka. Skúsený projektant alebo pokrývač pomôže s odborným zhodnotením stavu strechy, správnym návrhom skladby aj s jej zhotovením. Spoločnosť Wienerberger ponúka bezplatné profesionálne poradenstvo v podobe služby špecialistu na strechy Tondach. Špecialista vás navštívi priamo u vás doma, zhodnotí stav strechy a zadarmo ponúkne nadštandardné služby, akými sú výpočet spotreby materiálu či vizualizácia strechy.

Aká krytina je vhodná na rekonštrukciu?

Keramická pálená škridla má v našom regióne dlhoročnú tradíciu, ktorú naďalej úspešne rozvíja. Za jej obľúbenosťou stoja nielen jej výnimočná odolnosť proti vonkajším vplyvom a vysoká mechanická pevnosť, ale aj neustále sa rozširujúca ponuka tvarov, farieb a povrchových úprav.

Overená životnosť keramickej strešnej krytiny Tondach od spoločnosti Wienerberger je až 100 rokov. Správne zhotovená strecha s pálenou krytinou vydrží celé generácie. V porovnaní s ostatnými krytinami ponúka výhodu stálofarebnosti počas celej doby životnosti. Keramická škridla nikdy nevybledne.

Pri výbere treba vždy zvážiť aj záruky, ktoré výrobca poskytuje na svoj materiál. Záruka na funkčné vlastnosti keramickej krytiny Tondach je až 33 rokov. Ak by v čase trvania záruky došlo k chybe materiálu, výrobca zabezpečí bezplatnú výmenu krytiny.

Krytina na chate
Keramický Šindel, ako náhrada dreveného šindľa, zachováva štýlovosť stavby, avšak s mnohonásobne dlhšou životnosťou a bezúdržbovosťou. Škridla je vhodná aj na murované domy, historické stavby, chalupy, altánky či drevené prístrešky. | Zdroj: Wienerberger

Ako je to s hmotnosťou krytiny pri rekonštrukcii?

Pri rekonštrukcii strechy treba brať ohľad na jestvujúcu konštrukciu strechy. Nosnosť konštrukcie najjednoduchšie zistíte privolaním statika, ktorý určí maximálne možné zaťaženie múrov a krovu. Samotná strešná krytina predstavuje len časť celkovej váhy strechy. Strešná konštrukcia musí byť navrhnutá tak, aby uniesla hmotnosť celého strešného plášťa, snehu a zaťaženie vetrom s dostatočnou rezervou únosnosti. Hmotnosť samotnej strešnej krytiny nijako významne nezaťažuje konštrukciu krovu“, hovorí Michal Dobrovodský, produktový špecialista pre značku Tondach. 

Ak bola pôvodná krytina keramická, jej hmotnosť bola cca 55 kg/m2, takže môžete bez obáv zvoliť novú pálenú strešnú krytinu. Po zhodnotení statiky krovu odborníkom sa nemusíte obávať použiť pálenú krytinu, aj keď pôvodne bol na streche položený iný materiál. Pálená keramická krytina je vhodná do akýchkoľvek klimatických podmienok. Jej váha sa pohybuje okolo 40 kg/m2; najťažším typom je Bobrovka s váhou 70kg/m2

Praktické škridly uľahčia montáž

Pri rekonštrukcii sú praktickými pomocníkmi najmä posuvné škridly. „Ak sa rozhodnete pre pálenú krytinu odporučil by som najmä škridlu s možnosťou dostatočného posuvu. Rozsah posuvu niektorých škridiel je až 6 cm, vďaka čomu sa konkrétny model škridly Tondach prispôsobí latovaniu použitému na danej streche,“ hovorí skúsený realizátor Michal Surovčík. 

Prácu pokrývača i materiál ušetrí aj veľký formát škridiel. Veľkoformátové škridly sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, čo je výhoda pri zachovaní pôvodného krovu. Veľkoformátová škridla Tondach Bolero je dokonca oproti bežným skladaným krytinám ľahšia o 20 %. Avšak treba počítať s tým že si to bude žiadať zmenu latovania. Na druhej strane je pokrytie strechy rýchlejšie a efektívnejšie.

akcia múdra ponuka
Správne navrhnutá a funkčná strecha má životnosť viac ako 100 rokov, pričom nároky na údržbu počas tejto doby sú minimálne. Škridlu Tondach teraz nakúpite so zľavou až 33,5% na www.mudrastavba.sk | Zdroj: Wienerberger

Pokrývač Michal Surovčík radí:

Michal Surovčík radí krytina
Zdroj: Wienerberger
  • Nezabudnite na správne odvetranie. Poraďte sa so skúseným projektantom alebo pokrývačom, ktorý vám navrhne vhodnú skladbu strechy.
  • Pri porovnávaní krytín sa riaďte dokladmi výrobku – preštudujte si záručný list, podmienky záruky, certifikát, prehlásenie o zhode, montážny návod.
  • Rekonštrukciu zverte do rúk serióznej a overenej firme. Ani najdrahšia strešná krytina nesplní očakávania bez kvalitne odvedenej práce pokrývača.

TIP:  Preferovaným modelom pálenej krytiny v minulosti u nás bola tzv. stará pezinská škridla. V portfóliu Tondach možno nájsť tento model pod názvom Steinbrück. Modernejšou alternatívou je model Bravura. Oba modely sa vyrábajú v pôvodných rozmeroch. Na starej streche ich možno jednoducho vymeniť kus za kus.

Dom s pálenou krytinou
Chalupa vo Vrbovciach si zachovala svoj autentický vzhľad aj vďaka použitiu škridly Steinbrück, ktorá tvarovo aj rozmerovo zodpovedala pôvodnej krytine. Škridla výborne sadla na pôvodné latovanie a prírodná červená farba korešponduje s tradičným vzhľadom chalupy. Výhodou je, že ju bolo možné kombinovať aj so zachovanými pôvodnými kusmi. | Zdroj: Wienerberger
Pred výmenou krytiny
Do Masarykovho dvora vo Vígľaši – Pstruši, ktorý bol postavený na prelome 19. a 20. storočia, sa po desaťročiach chátrania vrátil život.  | Zdroj: Wienerberger
Masarykov dvor strecha po výmene
Budovy v jazdecko a športovo-rekreačného areálu zjednotila pálená škridla Bolero v povrchovej úprave engoba s prirodzenou farbou terakota. | Zdroj: Wienerberger

Viac na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje