Dve zásady pre príjemný pobyt v letnom interiéri
Keď ľudia začnú byť na začiatku leta znechutení zo stúpajúcich teplôt, siahajú po inštalácii rôznych klimatizačných zariadení. Aby sa im vyhli, stačí, ak budú dodržiavať dve dôležité zásady.
Galéria
Už prvé letné dni vnucujú obyvateľom domov a bytov otázku, ako efektívne znížiť vnútornú teplotu v interiéri. Efektívnych riešení je viacero, no základnými dvoma piliermi príjemného vnútorného prostredia je vonkajšie tienenie a efektívne vetranie.
Vonkajšie tienenie spolu so správnym vetraním je krokom k príjemnému pobytu v interiéri.
1. Vonkajšie tienenie
Tienenie z vonkajšej strany domu alebo bytu zastaví istú časť prichádzajúceho tepla ešte pred vstupom do domu. Vonkajšie rolety alebo žalúzie odrazia teplo a nedovolia mu stretnúť sa s okennou tabuľou. Toto spoľahlivé riešenie možno aplikovať aj v podkroví, ktoré často osvetľujú strešné okná.
Spoločnosť VELUX ponúka vo svojom sortimente vonkajšiu roletu a markízu – obidva prvky prispievajú k významnému zníženiu interiérovej teploty. Vonkajšia roleta v hliníkovom prevedení priestor úplne zatemní – tým prispieva ku kvalitnému popoludňajšiemu, aj nočnému spánku. Účinne bráni interiér pred prehrievaním; pri jej zatiahnutí sa vnútri udržiava až o 7°C nižšia teplota. Okrem toho ochraňuje strešné okno pred nepriaznivým počasím a čiastočne odhlučňuje interiér. Vonkajšia markíza je vyrobená z priehľadného materiálu, teda miestnosť úplne nezatemní; aj napriek svojej tieniacej funkcii poskytuje výhľad. Vnútornú teplotu znižuje až o 6°C a jednoducho sa montuje.
Vonkajšia roleta sa postará o vnútornú teplotu nižšiu až o 7°C.
Vonkajšie tienenie možno doplniť aj o vnútorné tieniace doplnky, ktoré síce až tak na zníženie prehrievania nevplývajú, no primárne umožňujú reguláciu denného svetla v interiéri.
Vnútorné tieniace doplnky umožňujú reguláciu denného svetla v interiéri.
2. Efektívne vetranie
Bez dostatočného množstva čerstvého vzduchu sa zdravý domov nezaobíde. Je dobré vytvoriť si z neho rituál a privyknúť si na dostatok čerstvého vzduchu v interiéri.
Aj v prípade vetrania existuje niekoľko zásad, ktoré je vhodné dodržiavať počas celého roka. Okná treba otvoriť minimálne dvakrát denne: ráno hneď po zobudení, kým ešte slnečné lúče nie sú také silné a večer pred spaním. Vetranie je dôležité aj po varení, sprchovaní, žehlení alebo sušení bielizne – sušenie by si však počas leta malo nájsť svoje pevné miesto v exteriéri.
Efektívny spôsob vetrania, ktorý možno využiť v kombinácii s fasádnymi alebo strešnými oknami, je tzv. komínový efekt. Počas vetrania stačí otvoriť strešné aj fasádne okná naraz. Tým, že teplý vzduch stúpa rýchlo nahor a odchádza strešnými oknami, umožňuje čerstvému vzduchu vstúpiť do interiéru cez fasádne okná. Výhodou komínového efektu je efektivita vetrania – pri otvorení všetkých okien naraz postačí 5 až 10 minút na to, aby sa vzduch v miestnosti kompletne vymenil.
Efektívne vetranie prostredníctvom tzv. komínového efektu možno využiť napríklad aj v kúpeľni po sprchovaní.
ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.
Komentáre