strešné okná
Zdroj: VELUX

Zdravé prostredie v domácnosti aj v zime

S blížiacou sa zimou čoraz častejšie zabúdame na vetranie. Pravidelné vetranie domácnosti pritom prispieva k vytváraniu zdravého vnútorného prostredia a zvyšuje komfort členov rodiny.

Zlá kvalita vnútorného vzduchu môže viesť ku krátkodobým symptómom, ako je podráždenie očí, nosa a hrdla, bolesti hlavy, závraty a únava. Udržať zdravie a koncentráciu pomôže vetrací rituál. Okná otvorte vždy ráno po zobudení a večer pred spaním. Vhodné je vetrať aj podľa potreby, niekoľkokrát do dňa. Vzduch sa v miestnosti vymení efektívnejšie, keď otvoríte naplno okná a necháte ich otvorené približne desať až pätnásť minút.

strešné okná
Zdroj: VELUX

Najjednoduchšou cestou k zdravému vnútornému prostrediu v domácnosti aj pre zaneprázdnených sú moderné technológie. Tie sa o čerstvý vzduch počas celého roka postarajú bez toho, aby ste na vetranie museli myslieť. Systém VELUX ACTIVE uľahčí a spríjemní život užívateľom strešných okien. Ide o cenovo dostupný inteligentný systém ovládania strešných okien, roliet a žalúzií VELUX. Využíva najnovšie technológie pre inteligentné senzory a vďaka tomu premýšľa a následne aj koná za obyvateľov domácnosti. Monitoruje teplotu, vlhkosť a koncentráciu oxidu uhličitého vnútri domu s cieľom zvýšiť kvalitu vzduchu. VELUX ACTIVE dokáže vďaka senzorom vyvetrať dopredu alebo naopak neskôr oproti plánu, ak sa blíži dážď. Vďaka jednoduchému ovládaniu pomocou mobilnej aplikácie či dokonca hlasom, vás okná či rolety budú poslúchať skutočne na slovo. Členovia domácnosti sa tak môžu naplno venovať všetkému, čo majú radi.

ovládanie mobilom
Zdroj: VELUX

Päť tipov ako sa v zime vyhnúť roseniu okien

Zanedbávanie vetrania okrem nezdravého vnútorného prostredia, často vedie aj k nadmernému roseniu okien. Aby sme mu predišli, mali by sme dodržiavať týchto päť zásad:

  1. Starať sa o správnu izbovú teplotu. Často máme tendenciu počas zimy interiér prehrievať, keď sa v ňom nachádzame. Mali by sme sa však naučiť udržiavať optimálnu izbovú teplotu – približne 21°C. S inteligentným systémom VELUX ACTIVE už nebudete musieť na udržiavanie správnej teploty myslieť vy.
  2. Vetrať. Pravidelné vetranie je dôležitým faktorom pri udržiavaní kvalitného vnútorného prostredia. Okná treba otvárať aj počas zimných mesiacov aspoň dvakrát denne – účinným spôsobom je vetranie prostredníctvom tzv. komínového efektu. Využíva sa pri zostavách strešných okien alebo pri ich kombinácii s fasádnymi oknami. Pri otvorení všetkých okien naraz totiž teplý vzduch stúpa nahor a odchádza vyššie umiestnenými oknami, pričom cez nižšie umiestnené okná prichádza do interiéru čerstvý vzduch. Takto stačí 10 až 15 minút na úplnú výmenu vzduchu v interiéri.
  3. Sledovať relatívnu vlhkosť vzduchu. Úroveň vlhkosti možno čiastočne korigovať aj prostredníctvom vetrania. Mala by sa udržiavať na úrovni približne 40 %.
  4. Umiestniť pod strešné okná radiátor. Ten sa postará o rovnomerné ohrievanie okennej tabule.
  5. Nepodceniť zateplenie ostenia okolo strešných okien. Jeho tvar totiž ovplyvňuje aj to, či pod oknami vzniká vzduchová bublina, ktorá by mohla brániť dostatočnej výmene vzduchu.

www.velux.sk/active

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje