Vlhké múry v dome? Pozor, treba konať!

rodinný dom pred rekonštrukciou
Zdroj: shutterstock

Kúpili ste starší dom alebo chalupu a múry sú vlhké? Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Zlá je, že to nemôžete ignorovať a musíte tento problém vyriešiť čo najskôr, dobrá je, že to nie je nič ojedinelé a neriešiteľné.

Vlhkosť v stavebných konštrukciách je najčastejším problémom starších stavieb. Zároveň ide o problém, ktorý treba riešiť čo najskôr. Posúďte sami. Vlhkosť vytvára podmienky na vznik plesní, ktoré nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Vlhkosť a soli obsiahnuté vo vzlínajúcej vode poškodzujú konštrukciu, spôsobujú opadávanie omietky alebo nepekné výkvety, vlhké fľaky alebo plesne. Konštrukcia zároveň stráca svoje tepelnoizolačné schopnosti, v dôsledku čoho musíte viac vykurovať.

Neostáva nič iné, len sa pustiť do riešenia tohto problému.

Krok 1: Zistite príčiny vlhkosti

Múry sú vlhké, prípadne je vo vnútri domu pleseň. Nepohnete sa ďalej, kým nezistíte, aké sú dôvody.

Najčastejšie príčiny vlhnutia muriva:

  • chýbajúca, poškodená, prípadne nevhodná hydroizolácia,
  • zle vyspádovaný pozemok,
  • poškodené vodovodné, kanalizačné potrubie,
  • zle zrealizované dažďové zvody,
  • kondenzácia vodnej pary v murive spôsobená nedostatočným, resp. žiadnym zateplením alebo zmenou využitia miestností.

Na obhliadku je vhodné prizvať odborníka, ktorý zároveň navrhne najvhodnejšiu formu a postup odstránenia vlhkosti.

Krok 2: Odstráňte príčiny vlhkosti

Žiaľ, neexistuje univerzálne riešenie, ktoré ak pomohlo susedovi, pomôže aj vám. Spôsobov, ktorými možno odstrániť príčiny vlhnutia muriva, je viacero a v praxi sa často kombinujú.

Používajú sa metódy založené na odvetrávaní, zabránení prístupu vlhkosti – najčastejšie je to podrezávanie muriva s následným vložením hydroizolácie, chemická metóda – takzvaná injektáž – alebo elektrofyzikálne metódy. Všetky tieto postupy je vhodné nechať na odbornú firmu, aby ste problém neriešili o rok znova.

rekonštrukcia fasády domu
Potrebujete rýchle jednoduché riešenie? Pomôžte si sanačnou omietkou na murivo s miernym až nízkym obsahom vlhkosti a soli. | Zdroj: Baumit

Krok 3: Vysušte vlhké murivo a naneste sanačnú omietku

Po odstránení príčiny zavlhnutia muriva sa riešia ich dôsledky – vlhkosť z muriva je potrebné postupne odstrániť. Vlhké miestnosti vetrajte, ideálne je, ak vytvoríte prievan. Samozrejme, pokiaľ to počasie dovolí.

S odstránením vlhkosti vám pomôžu sanačné omietky, ktoré sú vysokoporézne, paropriepustné a majú výrazne zníženú kapilárnu nasiakavosť. Vďaka tomu ich štruktúrou nevzlína vlhkosť a nedochádza k vylúhovaniu solí rozpustných vo vode na povrchu omietky. Vďaka vysokej pórovitosti a nízkemu faktoru difúzneho odporu dochádza k postupnému vysušovaniu muriva a tým k prijateľnej zmene vlhkosti vzduchu v interiéri.

Vedeli ste?

Na trhu je niekoľko typov sanačných omietok. Od profesionálnych až po jednoduché riešenia do domov či chalúp. Rozhodujúce pri ich výbere je, aké množstvo solí a vlhkosti sa v podkladovom murive nachádza.

Postup nanesenia sanačnej omietky

1. Odstráňte poškodenú a zvetranú omietku až na murivo, a to 0,8 až 1 m za hranicu ich viditeľného poškodenia.

2. Odstráňte pôvodnú maltu zo škár v murive až do hĺbky 2 cm.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

3. Vlhké miestnosti poriadne vetrajte.

4. Podkladové murivo očistite.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

5. Škáry v murive vyplňte vhodnou sanačnou omietkou, napríklad Baumit Sanova Uni.

6. Na podklad naneste sanačný prednástrek Baumit Sanova Pre so zvýšenou odolnosťou proti pôsobeniu solí.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

7. Na takto pripravený povrch naneste ručne murárskou lyžicou alebo strojovo prvú vrstvu sanačnej omietky Baumit Sanova Uni. Omietku môžete nanášať až do hrúbky 3 cm.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

8. Povrch omietky stiahnite pomocou laty do roviny a vodorovne ju zdrsnite oceľovou mriežkou. Omietku nechajte zavädnúť približne 1 deň.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

9. Následne naneste druhú vrstvu sanačnej omietky v hrúbke cca 5 mm. Povrch jemne vyhlaďte penovým alebo plsteným (filcovým) hladidlom a nechajte omietku poriadne vyschnúť aj niekoľko týždňov.

odstránenie vlhkosti muriva
Zdroj: Baumit

10. Povrch sanačnej omietky môžete nakoniec pretrieť farbou Baumit Sanova Color.

fasáda domu
Ak by ste chceli dosiahnuť štruktúrovaný vzhľad, na omietku naneste penetračný náter a paropriepustnú fasádnu omietku. | Zdroj: Baumit

Náš tip

Väčšia hrúbka sanačnej omietky = väčšia životnosť sanačného systému

Hrúbka sanačnej omietky výrazne ovplyvňuje životnosť celého sanačného systému. Väčšia hrúbka sanačnej omietky znamená väčšie množstvo pórov, ktoré sú pri sanácii rozhodujúce. Keď sa naplnia soľami, ktoré začnú kryštalizovať na povrchu stien, omietka stráca svoju funkciu. Na hrúbke sanačnej omietky preto nešetrite.

Sanácia svojpomocne? Dá sa to

Ak sa rozhodnete pre svojpomocnú sanáciu, ktorá je na rozdiel od odstránenia príčin vlhkosti možná, informáciou o spotrebe stavebného materiálu a jeho cene vám pomôže Baumit Kalkulátor.

www.baumit.sk