Stačí na prevádzku vášho domu s plochou 120 m² len 50 € mesačne?

Stačí na prevádzku vášho domu s plochou 120 m² len 50 € mesačne?

Nápad presťahovať sa na dôchodok z bytu do domu nie je nijako neobvyklý. Manželia Ján a Mária bývajú vo svojom pasívnom dome už štyri roky. V komfortnejšom priestore majú podstatne Nnižšie náklady na bývanie ako v byte. Tomu sa vraví šikovné riešenie.

„Najdlhšie pritom trvalo vybehávanie po úradoch,“ posťažuje si Ján. „Ale páčilo sa nám, že nám dom postavili, že sme nemuseli sami miešať maltu,“ obracia domáca pani tému optimistickejším smerom. „A že tu cítiť drevo a dom je priestranný, svetlý a príjemne teplý. Z domu máme veľkú radosť, i keď je moderný a zvonka určite nespĺňa moju romantickú predstavu chalúpky. Zvonka je to dom architektov, ale zvnútra náš. Vo vnútri sme v dispozícii nič nemenili, lebo nám úplne vyhovovala. Najdôležitejšie bolo pre nás miesto na veľký jedálenský stôl. Každý víkend sa tu totiž zíde celá rodina – našich päť detí aj s vnúčatami.“


PRÍBEH ĽUDÍ A DOMU

„Jedného dňa sme sedeli v kuchyni a premýšľali, čo s naším veľkým bytom. Štyri z piatich detí sa od nás už totiž odsťahovali, nájomné je dnes drahé a my sme mali dôchodok na krku,“ spomína pani Mária na to, ako sa dostali k stavbe pasívneho domu. „Začalo sa to nápadom vymeniť sporák, pokračovalo myšlienkou vymeniť celý byt, až sme sa nakoniec rozhodli konečne postaviť v našej záhrade dom.“

Keďže nemali veľké úspory a plánovali postaviť dom za to, čo utŕžia za predaj bytu, potrebovali stavať rýchlo a relatívne lacno. Zároveň chceli mať ako dôchodcovia čo najnižšie mesačné náklady na bývanie. Logickou voľbou teda bola nízkoenergetická drevostavba.


AKO SA V ŇOM BÝVA

„Sálavé teplo je veľmi príjemné, ale trochu mi chýbajú radiátory, pretože v zime nie je kde vysušiť ponožky a rukavice,“ hovorí pani Mária. „A ešte musíme vyriešiť problém s nízkou vlhkosťou,“ dopĺňa ju manžel. „V obývačke je veľa kvetov, takže vzduch sa tu dostatočne zvlhčuje, v spálňach je ale pomerne suchý.“ Keď zasvieti slnko, cez okná orientované na juh sa dom rýchlo vyhreje. V lete zabezpečujú tienenie elektricky ovládané hliníkové žalúzie.

AKO STAVALI?

Pozemok pána Jána a pani Márie bol nielen krásny, ale mal z pohľadu stavby pasívneho domu aj veľkú výhodu – zvažoval sa mierne na juh, takže dom sa dal na ňom ideálne orientovať. Aby sa budova mohla nazývať pasívnou, musí mať ročnú potrebu tepla na vykurovanie nižšiu ako 15 kWh/m2, čo je naozaj veľmi málo. Na dosiahnutie takýchto parametrov je optimálny jednoduchý tvar domu (aby na čo najväčší vykurovaný objem pripadal čo najmenší ochladzovaný povrch) s fasádou obrátenou na juh a vybavenou veľkými oknami, ktoré v zime zabezpečia maximálne solárne zisky. Ďalšou podmienkou sú dobre zaizolované obvodové konštrukcie, pokiaľ možno bez tepelných mostov, cez ktoré uniká len minimum tepla. Dôležité je ich dôkladné utesnenie. Je zásadné aj z hľadiska správneho fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou (spätným získavaním tepla) – tento spôsob výmeny vzduchu podstatne obmedzuje bežné tepelné straty vetraním. Splnenie týchto podmienok zabezpečujú originálne panely široké 2,5 m a vysoké 6 m. Panely s výškou dvoch podlaží vytvoria vnútri stavby jasnú vzduchotesnú rovinu, na ktorej možno všetky spoje jednoducho utesniť ešte skôr, ako pribudnú priečky, stropy a inštalačný rošt. Ďalšou výhodou je, že sa z nich dá hrubá stavba zmontovať za jediný deň. Keďže ide o typový projekt, všetky dôležité detaily sú doladené, takže stavba napreduje rýchlo a bez väčších komplikácií.


ÚSPORNÁ KOCKA

ZAIZOLOVANÁ KONŠTRUKCIA

Dom je postavený z difúzne otvorených panelov na báze dreva – nosné sú boxové stĺpiky, zateplenie tvorí spolu 420 mm minerálnej vlny uloženej v dvoch vrstvách, opláštenie je z dosiek OSB a DHF. Dosky OSB s hrúbkou 15 mm a prelepenými spojmi tvoria vzduchotesnú rovinu na vnútornej strane obvodových stien. Fasádu tvorí prevetrávaný obklad z červeného smreka a cementovláknitých dosiek.

Aby sa únik tepla smerom do zeme obmedzil na minimum, dom je založený progresívnym spôsobom – na oceľobetónovej doske izolovanej odspodu vrstvou penového skla chráneného geotextíliou.

Nepálené tehly uložené v nosnej priečke a v stropoch zlepšujú akumuláciu tepla a krokovú nepriezvučnosť, ktoré sú slabými stránkami ľahkej drevenej konštrukcie. Nepálená hlina má taktiež schopnosť regulovať vlhkosť vzduchu.

Izolácia

Pod betónovou doskou je tepelná izolácia z penového skla.

ZA DEŇ

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePanelová konštrukcia umožňuje zhotoviť hlavné steny v priebehu jedného dňa.

REKUPERÁCIA A VYKUROVANIE

Čerstvý vzduch sa do vetracej jednotky privádza cez predsadený soľankový výmenník zakopaný v záhrade, ktorý v lete privádzaný vzduch ochladzuje a v zime predhrieva. Toto zariadenie zabezpečuje v dome nielen neustále čerstvý vzduch, ale po väčšinu roka aj príjemnú teplotu.

Rozvody vzduchu sú vedené pod sadrokartónovým podhľadom, pred každou výustkou je nainštalovaný tlmič hluku. Vetranie s rekuperáciou zabezpečuje vetracia jednotka umiestnená v technickej miestnosti – v nej sa privádzaný čerstvý, ale aj studený vzduch v zime ohreje od odvádzaného teplého, no vydýchaného.

Teplo sa do miestnosti odovzdáva aj stenami, v ktorých sú zabudované sálavé panely s teplovodnými rúrkami. Steny domu vybavené rozvodmi na sálavé vykurovanie zároveň slúžia v lete na chladenie miestností – privádza sa do nich totiž studená voda ochladená pomocou soľankového okruhu, ktorým sa v lete chladí aj vetrací vzduch.

V najchladnejších dňoch je predsa len potrebné do interiéru teplo dodať, ohrievať treba aj vodu na bežné používanie. Zdrojom tepla je v oboch prípadoch malé tepelné čerpadlo zem/voda, ktoré ohrieva vodu v 300-litrovom zásobníku. Vďaka úspornosti pasívneho domu tu tepelné čerpadlo s výkonom 3 kW, bežne určené len na ohrev vody, postačuje aj na vykúrenie celého objektu.

Celý systém sa ovláda veľmi jednoducho pomocou malého termostatu – na ňom sa nastavuje letná i zimná prevádzka, hraničné teploty aj tri rýchlosti vetrania.

VZDUCHOVÉ POTRUBIA

Teplota vzduchu sa pred privedením do miestností upravuje vo soľankovom výmenníku.

SÁLAVÉ PANELY

Uložené sú vstenách. V si nmimi prikúrime, v lete slúžia na chladenie interiéru. Foto: ForDom

Text: Ing. arch. Erika Kuhnová
Foto: Dano Veselský, ForDom
Návrh: Björn Kierulf, ForDom
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Ako vyzerá to veľmi dobre. Taktiež čo sa týka úspory energií je to super riešenie. Všetko super len by ma zaujímalo koľko daná nehnuteľnosť stála. Prepokladám, že daný manželský pár mal veľký byt ktorý dostali od komunistov zadarmo niekde v centre Bratislavy. A hodnota uvedenej nehnuteľnosti presahuje 200 000 € čo je suma, za ktorú sa dá postaviť oveľa krajší modernejší dom a ešte by im zostalo aj na „kávu“.

    1. Presne tak, všetko je to také pekné čítanie, ale hlavná info teda aspoň cca cena chýba v článku.

    2. Defenestrácia says:

      Mám rovnakú skúsenosť, mesačné náklady (elektrika, voda, teplo) na bývanie v dome (150m2) sú nižšie ako v paneláku (45m2)- . Druhá strana mince je v tom, že keď som žil v paneláku, tak som dával peniaze len do vybavenia, teraz riešim záhradu, cestu, fasádu, opravy, vylepšenia a v konečnom dôsledku je to drahšie. Na druhú stranu na starosť ak si to pripravím a dožijem, tak náklady budú nižšie a dokážem si kúpiť aj o škatulku liekov viac. Samozrejme dovtedy naša vláda vymyslí dačo, aby mi nebolo až tak moc hej, a náhodou sa nedožil viac ako mi náleží.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.