Natierame betón. Schody ako nové za 10 €!
Galéria (13)

Natierame betón. Schody ako nové za 10 €!

Ak chcete zmeniť ich vzhľad za jediný deň na nepoznanie, farebný náter je tou najlepšou voľbou. S obnovou schodov si poradíte aj sami – bez potreby remeselníka, zápachu rozpúšťadla a dlhého čakania na schnutie.

Galéria

Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón
Natierame betón

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 3 dni
náklady: 10 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL       9,30 €
(skutočná spotreba)
• príprava 1,20 €
draselné mydlo, napr. (Palma 5,05 €/2 kg), acetón (1,80 €/0,7 l)
• povrchová úprava 6,80 €
napr. Balakryl Betón (14,95 €/2,5 kg)
• konkávny valček flock 1,30 €
napr. Kana Flock 503381

NÁRADIE
 vysávač
 štetec
 stierka

PRACOVNÝ POSTUP

1. ŠKRABANIE
Stierkou s tuhou čepeľou zoškrabeme zo schodníc zvyšky farieb, mált a starých náterov, ktoré sa v ich kútoch nahromadili v minulosti. 

2. VYSÁVANIE
Všetky uvoľnené čiastočky povysávame. Väčšie kusy zozbiera rúra, prach z nerovností zasa vymetie kefka na čalúnenie. 

3. UMÝVANIE
Betón dôkladne vyumývame draselným mydlom. To vytiahne z pórov nánosy špiny a uvoľní hrubý tukový povlak, ktorý pokrýva schodnice. 

4. ODMASTENIE
Všetky plochy pretrieme acetónom. Toto je jediný moment, keď musíme otvoriť okná, aby sme odvetrali z interiéru agresívne rozpúšťadlá. 

5. MIEŠANIE
Farbu dôkladne zamiešame, kým sa nezmení na hladkú jednofarebnú disperziu. Tým zaistíme rovnomerné rozloženie polyméru, plniva a pigmentu. 

6. DETAILY
Rohové spoje a detaily začneme natierať štetcom s prírodným vlasom. Ťaháme hladké a tenké línie, aby sme nemuseli lepiť maliarske pásky. 

7. NAMOČENIE
Penový valček pokrytý jemným flokovým plyšom si vopred namočíme do vody. Tým ho pripravíme na použitie hustej disperznej farby. 

8. NATIERANIE I
Valčekom nanášame prvú vrstvu farby. Snažíme sa dosiahnuť rovnomerné krytie, pričom zachádzame k už natretým okrajom a rohom. 

9. NASIAKANIE
Tam, kde je betón pórovitý, farba pri prvom nátere vsiakne. Vzniknú fľaky a štruktúry, na ktorých sa vytratí plnivo i pigment. 

10. NATIERANIE II
Po dvojhodinovom presychaní uskutočníme druhý náter. Tentoraz za nami zostáva celistvý film s jemným voskovým odleskom. 

11. KACHLIČKY
Pri kachličkách prechádzame valcom vždy v dvoch na seba kolmých smeroch. Tým zaistíme bezchybné krytie škár na ich spojoch. foto: Milan Gigel

MILAN RADÍ
Natierané schody sú štandardom našej vidieckej výstavby a neraz ich obkladáme drevom, aby vyzerali lepšie. Stačí len správna akrylátová farba so zvýšenou odolnosťou a schodisko bude zrazu iné!

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. aa says:

  Take to boli pekne schody a tak ste ich znicili s tym naterom 🙂

 2. Anonym says:

  áno iné, ale hrozné

 3. Anonym says:

  pekné…moderné…

 4. ak says:

  Aj ja som toho názoru, že to boli celkom pekné schody. Stačilo ich len prebrúsiť jemným brúsnym kameňom s jemným polievaním čistej vody. Veď týmto spôsobom sa udržujú staršie shody vyrobené z: kameniny “ TERAZO“. A nie ich natierať barvou a neviem ešte čím.

 5. Lyzicka says:

  ako zmrsit schody za 10 eur… keby to bol beton, nepoviem… ale to je kamenina… kameninu od betonu rozozna kazdy s iq vyssim ako balvan. napriek urcitej podobnosti s betonom. kamenina je totiz od zatiatku robena tak aby bola dekorativna. no a farbit kachlicky, to je tiez cin hodny abslolventa specialnej skoly.
  ano, uvedomujem si, ze primerana renovacia kameninoveho a kachlickoveho povrchu by bola vyrazne drahsia. a nedosiahli by sme „novy“ vzhlad… dakujem pekne za taku novotu. du blejt, velebnosti

 6. xXx says:

  Toto moze urobit len novodoby barbar!!!! Navadzate ludi ako znicit posranym naterom schody ?
  Ved aj blbec vie ze vsetko co je pochodzne nemoze byt natrete – farba sa totiz uz po par dnoch chodenia osucha a schody budu vyzerat ako zumpa.
  Ten kto zverejnil takyto napad by sa mal dat liecit.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje