Niekoľko spôsobov, ako v záhrade kreatívne využiť betón
Galéria (11)

Niekoľko spôsobov, ako v záhrade kreatívne využiť betón

Betón v záhrade bol v minulosti zaznávaný. Pohľad naň sa však časom zmenil a dnes môže byť prvkom, ktorý v spojení so zeleňou krásne vynikne. Naďalej však platí, že to s ním netreba preháňať, prvenstvo má patriť zeleni

Galéria

Ako hravo zariadiť detskú izbu - 11
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Galeria test clanok - bazen12
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope

Netradičný kontajner

Vegetačná nádoba do modernej záhrady či dvora môže mať aj takúto podobu. Vždy bude zaujímavejšia nádoba s priznaným nerovnomerným povrchom s typickou štruktúrou betónu. Jednoduchá elegancia, v akej sa nesie táto kompozícia, je čoraz žiadanejšia.

Vertikálny rozmer

Obkľúčiť záhradu betónovým múrom je dnes celkom bežné, aj keď nie práve ideálne riešenie. Môžete ho však premeniť na prednosť. Odhaľte a vyzdvihnite zaujímavosť betónu, ktorý lemuje nenáročná popínavá zeleň, napríklad pavinič alebo brečtan.

Iná lavička

Vyvýšené záhony sú populárne a určite to má svoje opodstatnenie. V modernej záhrade môže byť ich súčasťou aj takáto lavička. Pre niekoho možno odpudivá a chladivá predstava, pre lovcov originálnych riešení námet na odlíšenie sa.

So živým plotom

Ak sa nechcete oddeliť od ulice príliš vysokým betónovým múrom, môžete zvoliť nižší a zaň vysadiť živý plot. Okrem dobrého vizuálneho dojmu sa vám takto podarí aj zamaskovať miesto, odkiaľ budú dreviny vyrastať. 

Prednosti betónu

Ide o praktický materiál, ktorý je stabilný a dostatočne odolný proti poveternostným vplyvom. Vydrží mnoho rokov, netreba mu venovať špecifickú starostlivosť. Časom môže získať zaujímavú patinu. V porovnaní s inými materiálmi je lacnejší. V ponuke sú rôzne formy, farebné variácie a aj tvary, betón môže dokonale imitovať drevo s jeho typickým vzhľadom aj štruktúrou. Hodí sa do mestského aj vidieckeho prostredia.

Odborník radí

Z betónu môžu byť vytvorené aj rôzne dekoračné predmety, napríklad plastiky a malé vodné nádrže, ktorými si možno doplniť záhradu. Dajte si však pozor, aby príliš nedominovali priestoru.

Pod úrovňou

Ďalším zaujímavým trendom moderného záhradného dizajnu je zapustiť časť záhradnej plochy pod úroveň terénu. Na takomto mieste si možno vybudovať napríklad odpočívadlo, prípadne vodný prvok (studničku). Opäť môže ako hlavný stavebný materiál poslúžiť betón. Treba ho však doplniť vhodnou zeleňou. 

Sedáky

Vybudovať si dlažbu z betónových prvkov je dnes celkom bežné. Plochu si môžete doplniť napríklad aj takýmito netradičnými „sedákmi“. Zrejme viac ako dospelých oslovia deti. Zároveň však môžu byť zaujímavým dekoračným prvkom. 

Priechod cez jazierko

Toto riešenie vodnej plochy je ideálne do modernej mestskej záhrady. Ak vám to priestor dovolí, môžete si vytvoriť sústavu vodných nádrží. Ideálne sú prísne geometrické tvary, ktoré pospájate trebárs šľapákmi a chodníkmi z betónu. 

Odborník alebo svojpomocne?

Do výroby menších betónových prvkov sa môžete pustiť svojpomocne. Bez problémov si vyrobíte betónové kvetináče, dekoračné prvky, ba dokonca aj vyvýšené záhony. Väčšie prvky, ako sú ploty, dlažby či záhradný nábytok, zrejme rýchlejšie aj lepšie zvládne odborník.

Imitácia dreva

Chodník môže mať aj takúto uletenejšiu podobu. Je vytvorený z betónových dielcov imitujúcich drevo. Praktické riešenie do moderných aj vidieckych záhrad.

V spojení s trávnikom

Betón v kombinácii so sviežim trávnikom je prívetivé riešenie pre tých, ktorí chcú dať napríklad parkovacej ploche pri dome ekologickejší vzhľad. 

Zapojte deti

Do pretvárania záhrady prizvite aj deti. Spolu s nimi môžete vytvoriť rôzne dekoračné prvky, ak si dáte záležať, napríklad takéto niečo sa môže stať aj súčasťou menej frekventovaného chodníka smerujúceho k zaujímavému stromu či záhonu. Možností je skutočne veľa.

Odborník radí

Ak si vyberiete farebný betón, snažte sa držať jednotnej farebnosti. Iba takto sa vaša záhrada premení na harmonické prostredie.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2017, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.