Sadrokartón zvládnete sami

image 49199 25 v1

Kúpeľňa je jedným zo základných pilierov bytu. Už nám neslúži len na prvotný účel, čo znamená umyť sa či oprať. dnes je kúpeľňa miesto pre relaxáciu, očistu tela i duše. Čím je útulnejšia a estetickejšia, ergonomickejšia a funkčnejšia, tým lepšie sa v nej cítime. Preto je kúpeľňa jednou z prvých a najčastejšie rekonštruovaných miestností. 

Pôvodné kúpeľne v bytových jadrách už nevyhovujú súčasnému štandardu bývania a to nielen dispozične a esteticky, ale často aj negatívne ovplyvňujú  atmosféru celého bytu. A tu vám ponúkame postup rekonštrukcie kúpeľne -bytového jadra s použitím kvalitnej vysokopevnostnej dosky Habito od RIGIPS.

Unikátnosť dosky Habito spočíva v jej zložení. Vďaka špeciálne vystuženému jadru dosky naberá nové úžitkové vlastnosti, čím sa vzďaľuje od klasického chápania sadrokartónu a približuje sa k murovacím materiálom. Má takú extrémnu pevnosť, že sa vyrovná priečkam z plných tehál a výrazne eliminuje riziko mechanického poškodenia steny. A je ako stvorená na použitie do kúpeľní, pretože je impregnovaná. Udrží aj vyššiu hmotnosť. Únosnosť na jeden kotviaci bod v priečke z Habita je 25 kg bežnou skrutkou do dreva (∅ 5 mm) a viac ako 100 kg pre vybrané kovové kotvy. A v porovnaní s pórobetónovou priečkou dokáže priečka Habito výrazne zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť, hoci to na prvý pohľad nevyzerá, keďže je dvojnásobne užšia a tri až päťkrát ľahšia. Efektívne tak poslúži na odhlučnenie jednotlivých miestností a zlepší akustickú pohodu vašej kúpeľne. www.rigips.sk.

Postup rekonštrukcie:

1.Po vybúraní a vyprataní pôvodného bytového jadra a zariadenia kúpeľne zostanú zachované len zvislé inštalačné vedenia a vzduchotechnické prechody (tzv. stupačky).

2.Vo vymeranej polohe priečky je potrebné po obvode osadiť profily R-UW. Profily sa kotvia pomocou natĺkacích hmoždiniek.

3.Do profilov R-UW sa voľne zasunú stojkové profily R-CW. Tie musia byť kvôli možným priehybom stropu kratšie o cca 10-15 mm ako je výška miestnosti. Maximálna osová vzdialenosť R-CW profilov je 600 mm.

4.Na miesta budúcich zariaďovacích predmetov (ako je napr. umývadlo, toaleta a pod.) je potrebné pripevniť na to určené držiaky a to pomocou samorezných skrutiek do plechu.

5.Pripravená podkonštrukcia sa z jednej strany oplášti doskami Habito. Pri ich kladení sa však treba vyvarovať krížovým spojom. Dve susedné dosky musia byť odsadené min. o 400 mm. Na skrutkovanie dosiek Habito sa používajú Rigips skrutky do tvrdých dosiek.

6.Po opláštení jednej strany priečky treba osadiť v jej dutine všetky potrebné inštalácie – elektrické rozvody, vodu a kúrenie. Musíme pritom dodržať zásadu, že šírka otvorov v profiloch R-CW musí byť o 10 mm menšia ako je šírka profilu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste7.Po dokončení inštalatérskych prác v dutine priečky odporúčame vyplniť túto dutinu minerálnou izoláciou. Tým bude zabezpečená optimálna hodnota nepriezvučnosti priečky. Následne sa pokračuje opláštením druhej strany.

8.V miestach ostrekovaných vodou, načrtnutých podľa schematického obrázku, je potrebné ošetríť opláštenie priečok vhodným hydroizolačným náterom.

9.Šedou farbou sú na obrázku vyznačené plochy, ktoré sa odporúča ošetriť hydroizolačným náterom.

10.Na dosky Habito je možné aplikovať akýkoľvek keramický obklad. Optimálne je použiť priamo výrobcom určené flexibilné lepidlo na lepenie obkladov pre sadrové alebo sadrokartónové povrchy.

11.Na záver ostáva už len osadenie všetkých potrebných kúpeľňových zariaďovacích predmetov, čiže umývadla, vane, toalety atď. Veľkou výhodou priečok postavených z dosiek Habito je možnosť kotvenia ťažkých predmetov z obidvoch strán priečky (napr. umývadlová skrinka, police na ťažšie veci, ale aj kuchynská linka a pod.)

Vitajte vo vašej novej, krásne zrekonštruovanej kúpeľni. 🙂 www.rigips.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Komentáre

  1. človek sa celi život uči

  2. Frantisek says:

    Vyzerá to dobre, páči sa mi to a rád by som do toho išiel ale kde zohnať dobrého majstra a rád by som sa spýtal, či vie niekdo spraviť rozpočet.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.