Jednovrstvové murivo nahradzuje viacvrstvové konštrukcie
Galéria (6)

Jednovrstvové murivo nahradzuje viacvrstvové konštrukcie

„Jednovrstvové murivo je určitý druh konštrukcie, v ktorej jeden stavebný materiál plní takmer všetky najdôležitejšie funkcie, ktoré od konštrukcie očakávame. Teda únosnosť, požiarnu odolnosť, tepelno-technickú a zvukovo izolačnú funkciu. To sú najzákladnejšie požiadavky vlastností jednovrstvovej konštrukcie, ktorú v našej terminológii označujeme ako jednovrstvové murivo.

Galéria

Jednovrstvové murivo - FAMILY-2IN1-A-FAMILY-50
Jednovrstvové murivo - Heluz-hrubá-výstavba
Utesnenie komína - 01Komin_Tondach_Tuning
Jednovrstvové murivo - pěna-na-cihlách-FAMILY-2in1
Jednovrstvové murivo - stavba-řadových-rodinných-romů-bez-dodatečného-zateplení-z-komletního-systému-HELUZ

V jednovrstvovom murive to sú práve tehly, ktoré preberajú najzásadnejšie funkcie konštrukcie. Tehlové bloky na jednovrstvovú konštrukciu predstavujú v podstate malé prefabrikáty, pri ktorých sa hlavné vlastnosti získavajú už pri výrobe tehál a tým je teda zaručená ich stála kvalita.

Jednovrstvovému murivu konkurujú konštrukcie zložené z niekoľkých materiálov, kde každý materiál resp. materiálová vrstva plní jednu hlavnú funkciu. Ide napr. o sendvičové konštrukcie typu železobetónová monolitická stena, ktorá má funkciu statickú, požiarnu, zvukovo-izolačnú a na túto stenu sa aplikuje zatepľovací systém, ktorý plní najmä tepelno-technickú funkciu konštrukcie. Ďalšími konkurenčnými systémami sú napr. murované domy z bežných tehál vybavených zatepľovacími systémami, domy zo železobetónu, skeletové stavby s výplňovým murivom alebo drevostavby ľahkého typu.“

Dá sa z jednovrstvovej konštrukcie postaviť nulový, pasívny a nízkoenergetický dom?

Pasívny a nízkoenergetický dom sa ľahko stavia z HELUZu

„Z jednovrstvovej tehlovej konštrukcie sa dajú vystavať rôzne typy domov, teda nulový, pasívny i nízkoenergetický. Čo sa týka nízkoenergetických domov, tak tie je možné stavať z jednovrstvového muriva bez problémov. Ide o jeden z najčastejších prípadov. Na stavbu pasívnych sú už iné kritériá, ale za istých okolností sa dá taký dom z jednovrstvovej konštrukcie postaviť.

Čo sa týka nulových domov (myslí sa v takom zmysle, že investor neplatí za dodávky energií pre chod domu distribútorom), tak tých je všeobecne veľmi poskromne. Ale napríklad v Nemecku už existuje funkčný projekt z jednovrstvovej tehlovej konštrukcie a tento dom je energeticky plusový, teda celkom nezávislý od dodávok elektriny z distribučnej siete. Pokrytie spotreby tepla na vykurovanie a elektrinu má zo solárnych systémov. České stavebníctvo je v tomto smere oproti západným susedom o niečo pozadu.

HELUZ má v súčasnosti postavený experimentálny pasívny dom v Českých Budějoviciach, ktorý radíme do pasívneho štandardu podľa českých noriem. V tomto stavebnom segmente postupujeme stále vpred. Dokazujú to i početné referencie, napríklad v celoštátnej súťaži Pasívny dom roku 2016 vyhrala stavba, ktorá je z materiálu HELUZ pre jednovrstvové murivo, konkrétne ide o tehly s integrovaným polystyrénom HELUZ Family 50 2in1.

Do energeticky pasívneho alebo nulového štandardu domu sa môžeme dostať s materiálmi HELUZ Family 2in1 hrúbka 50 cm, prípadne HELUZ Family 2in1 hrúbka 44 cm, v ojedinelých prípadoch (napr. radový dom) z tehál HELUZ Family 2in1 hrúbky 38 cm.

Čo sa týka nízkoenergetického domu, môžeme navrhnúť tehly plnené polystyrénom, teda HELUZ Family 2in1, ale môžeme siahnuť po ekonomicky výhodnejších tehlách radu HELUZ Family hrúbky 50, 44 a 38 cm. Pri nízkoenergetických domoch by hodnota súčiniteľa obvodových stien nemala prekračovať hodnotu U = 0,20 W/m 2.K.

Pokiaľ by sme chceli postaviť z materiálov HELUZ energeticky nulový dom, môžeme si ho predstaviť ako pasívny dom, ktorý je vybavený rôznymi technickými zariadeniami, napr. solárnymi systémami, ktoré vlastne zaisťujú energetickú nulovosť domu (= nezávislosť od distribútorov energií). Obvodovými stenami síce môžeme tepelné straty stále znižovať, ale je to ekonomicky nevýhodné.“

Pre aké domy sú svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami určené tehlové bloky HELUZ Family 2in1? Sú tieto tehly vhodné na konštrukcie obvodových stien nulových, pasívnych a nízkoenergetických domov? Aký je v tom rozdiel?

Tehlové bloky HELUZ Family 2in1 pre všetky typy stavieb

„Tehlové bloky HELUZ Family 2in1 v šírkach 50 a 44 cm sa dajú použiť na jednovrstvové konštrukcie pre domy s veľmi nízkou energetickou náročnosťou s podporou dotačného programu Nová zelená úsporám. Tieto materiály sú tiež vhodné na stavby nízkoenergetických budov, ktoré nemôžu z nejakého dôvodu (napr. z dispozičného hľadiska, kvôli zložitejšiemu umiestneniu stavby na pozemku) dosiahnuť pasívny štandard. Tehlové bloky HELUZ Family 2in1 nielen v šírkach 50 a 44 cm sú vhodné pre tých investorov, ktorí si radi priplatia za lepšie parametre svojho domu.

Pre energeticky pasívny dom a energeticky nulový dom (= dom, ktorý nie je závislý od dodávok energie od distribútorov, ide v podstate o energeticky pasívny dom doplnený vhodnou technológiou získavania energie, napr. domáce fotovoltické elektrárne) sa najčastejšie používajú tehly HELUZ Family 2in1 šírky 50 cm. Čo sa týka nízkoenergetického domu, tam je zaujímavý variant tehlových blokov HELUZ Family 2in1 šírky 38 cm a to kvôli svojmu výbornému pomeru tepelnoizolačných vlastností a celkovej hrúbky konštrukcie. Tento variant je veľmi vhodný pre bungalovy, príp. radovú výstavbu. Veľmi univerzálne použitie na výstavbu nízkoenergetických domov zaisťujú tehlové bloky HELUZ Family 2in1 šírky 44 cm.“

Ing. Pavel Heinrich, technický a produktový manažér spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

www.heluz.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje