cim sa riadit pri vybere a stavbe komina
Galéria (5)

Čím sa riadiť pri výbere a stavbe komína?

Rozhodli ste sa na jar urobiť vo svojom živote vážny krok a začať so stavbou domu? Určite viete, že výstavba nového rodinného hniezda nebude jednoduchá. Do cesty sa vám môže postaviť množstvo prekážok a komplikácií. Z toho dôvodu je lepšie byť pripravený a stavbu domu si poriadne naplánovať. Nezabudnite si už v projekte domu zvoliť kvalitné materiály na hydroizoláciu, fasádu či strechu. Nevynechajte však ani výber správnej vykurovacej sústavy a následne aj optimálneho komínového telesa.

Galéria

Často sa stáva, že ľudia pri stavbe svojho domu uprednostnia bezkomínové riešenie, a teda výfuk kotla nad strechu. Takéto rozhodnutie je nebezpečné nielen pre strechu, ale zároveň aj pre obyvateľov domu kvôli nehygienickému odvodu spalín. Z toho dôvodu treba do projektovej dokumentácie domu bezpodmienečne zakomponovať komín. Pamätajte však na to, že návrh komínového telesa vám musí ešte pred stavbou schváliť revízny technik. Nepodceňujte odbornú kontrolu, pretože je jednoduchšie a lacnejšie pozmeniť konštrukciu komína v projekte, ako na už zrealizovanej stavbe.

Flexibilita vďaka komínovým systémom

Pri výbere komína myslite na budúcnosť. Ak v súčasnosti uprednostňujete plynové vykurovanie neznamená to ešte, že v najbližších rokoch nebudete chcieť prejsť na lacnejšie drevo či ekologickejšiu biomasu. Aby mohli komíny dlhodobo zaisťovať prevádzkovú bezpečnosť a flexibilitu, malo by byť komínové teleso vhodné na všetky druhy palív. To si vyžaduje viacprieduchový komín, pretože pripojenie viacerých druhov paliva na jeden prieduch európska legislatíva nepovoľuje. Okrem druhu pripojeného spotrebiča treba poznať aj účinnú výšku, prierez a vyústenie komínového telesa. Najmenšia výška komína by mala byť 4 m nad terénom. Nesnažte sa na komínovom telese šetriť. Zvoľte si kvalitný viacvrstvový komín, ktorý tvorí len 1 až 2 % celkových stavebných nákladov na objekt.

Schiedel ABSOLUT pre každý spotrebič
Optimálnym riešením sú komíny so zadným odvetraním, ktoré odvádzajú vlhkosť z izolácie a zabraňujú kondenzácii. Vďaka tomu možno pri používaní moderných kotlov predísť poškodeniu komína prevlhnutím. Zvoľte si komínový systém Schiedel ABSOLUT. Ako zdroj tepla si môžete vybrať zo širokej ponuky palív – plyn, drevo, peletky, štiepka. Rovnako máte na výber z viacerých vykurovacích spotrebičov. V prípade, že preferujete moderné kondenzačné kotly, komínový systém Schiedel ABSOLUT je pre vás ideálnou voľbou. Ak sa navyše rozhodnete pre dvojprieduchové riešenie, bez problémov k nemu pripojíte aj krb, krbovú vložku, kachľovú pec či iný spotrebič.

Rýchla a jednoduchá montáž
Pri výbere vhodného komína zohráva úlohu aj rýchlosť a jednoduchosť jeho montáže. Podstatou systémových komínov je, že ich tvoria kompatibilné prvky od jedného výrobcu. Výsledkom je tak krátky čas ich stavby, vylúčenie chýb a úspora nákladov. Montáž komínového systému Schiedel, ktorý pozostáva zo šamotovej vložky, izolácie a špeciálnych komínových tvárnic, tak zvládne každý. Pri realizácii však treba postupovať podľa návodu. Tvárnice sú z ľahčeného betónu, takže práca s nimi je rýchla a nenáročná. Možno ich stierkovať, omietať i tapetovať. Jednotlivé komínové tvárnice spájajte klasickou maltou. Aby nanášanie malty bolo presné, odporúča sa použiť maltovaciu šablónu.

Pri komínových systémoch Schiedel so zadným odvetraním treba dodržať spôsob kladenia tepelnej izolácie do komínovej konštrukcie. Aby sa zabránilo upchatiu kanálikov zadného odvetrania, musí byť spoj izolácie v osi kolmej na stenu tvárnice. Technickú konštrukciu komína dopĺňa šamotová vložka. Musíte predovšetkým dodržať systém spájania šamotových vložiek a spoje vyškárovať škárovacou hmotou. Pri stavbe komínového systému treba zohľadniť aj napojenie dymovodu. Napojovací kus dymovodu vyveďte kolmo na stenu komínovej tvárnice. V prípade, že budete potrebovať so stavbou komínového systému pomôcť, neváhajte kontaktovať technický servis spoločnosti Schiedel. Odborní pracovníci vám poradia a zodpovedajú akékoľvek vaše otázky.

A na záver malá rada. Kontrolu postaveného komína, ale aj napojenie dymovodu a vykurovacieho spotrebiča treba nechať na odborníka. Ublížiť sa dá aj novému komínu, na ktorý sa pripojil spotrebič nevhodným spôsobom. Navyše, riskovať vlastnú bezpečnosť sa neoplatí.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk

Foto: Schiedel

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.