Ako zistiť najvýhodnejšiu cenu stavebných materiálov?
Celosvetové dianie spôsobilo rast cien stavebných materiálov. Či sa tento trend zmení a kedy, ťažko povedať. Odborníci na ekonomiku a stavebníctvo sú vo vyjadreniach opatrní, návrat na predpandemickú úroveň väčšinou neočakávajú. Čo to znamená pre stavebníkov?
Vývoj svetovej ekonomiky v poslednom čase aj v spojení s pandemickou krízou spôsobil, že ceny niektorých stavebných materiálov sa výraznejšie zdvihli. Drahšia je hlavne oceľ, ale napríklad aj drevo a polystyrén. Zastavovať rozbehnuté stavby a čakať na pokles sa tiež neodporúča, pretože návrat na predpandemickú úroveň neočakávajú ekonómovia ani stavbári. Rastúce ceny vstupných surovín dvíhajú marže. Ďalším problémom sú dodacie lehoty. Predĺžili sa. Hoci to vyzerá na komplikácie pri realizácii vlastného stavebného projektu, nemusí to tak byť.
Oslovte priamo výrobcu
Napríklad tehliari hovoria, že až také výrazné zmeny v cenovej politike oproti niektorým iným stavebným materiálom robiť nemuseli, dodacie lehoty sa im tiež o čosi predĺžili. Všetko, samozrejme, závisí od toho, kde a kedy si materiál objednáte a akú časovú rezervu si naplánujete. Preto sa viac ako kedykoľvek predtým oplatí urobiť si taký svoj vlastný prieskum trhu. Najprv má človek síce pocit, že nevie, kde začať, no keď sa na to pozriete z praktickej stránky, oplatí sa začať rovno na začiatku obchodného reťazca – teda u výrobcu stavebného materiálu. Nemusí vám to zabrať ani veľa času. Ak si napríklad vyplníte takýto jednoduchý krátky dotazník, výrobca spomenutých tehál vás kontaktuje a vytvorí vám nezáväznú ponuku presne na mieru. Popri ostatných povinnostiach a vybavovačkách máte o problém menej.
Text: Redakcia
Foto: isifa/shutterstock
Komentáre