Ako vybrať správnu fasádnu omietku

image 33594 25 v1

Výber fasádnej omietky nie je len o farbe vášho domu. Pozornosť by ste mali venovať určite jej vlastnostiam, ako sú vodoodpudivosť a odolnosť proti nepriaznivým klimatickým vplyvom. Dôležitý je aj podklad, na ktorý budete omietku nanášať.

Voľba správnej omietky dokáže pozitívne zhodnotiť vlastnosti muriva, šetrí náklady, minimalizuje prácnosť a zabraňuje poruchám počas životnosti stavby. Navrhnúť najvhodnejší omietkový systém znamená poznať všetky požiadavky, ktoré sa budú na omietku klásť.
Úlohou vonkajšej omietky je predovšetkým ochrana obalovej konštrukcie budovy pred pôsobením škodlivých vplyvov vonkajšieho prostredia, ako sú dážď, vietor, slnečné žiarenie, ale aj tepelná a zvuková ochrana vnútorného prostredia.

Ako postupovať pri výbere omietky?

Pred výberom si treba položiť základné otázky:
• Potrebujem vnútornú alebo vonkajšiu omietku?
• Aký je podklad, ktorý idem omietať – tehla, pórobetón, staré murivo a pod?
• Aký konečný vzhľad omietky chcem dosiahnuť – chcem úplne hladký gletovaný povrch, zahladený, zrnitý alebo štruktúrovaný?
Na základe odpovedí na takto položené otázky si môžete vybrať konkrétny typ omietky.
Murivo z tehál sa môže v závislosti od rovinnosti a typu omietnuť jednovrstvovým alebo viacvrstvovým omietkovým systémom. Pórobetónové murovacie tvárnice umožňujú vďaka svojmu tvaru omietanie aj tenkovrstvovými omietkami. Ich hrúbka je v exteriéri od 8 mm. Na betónový podklad sú určené viacvrstvové, tenkovrstvové omietky alebo stierky. Alternatívne murovacie prvky vyrobené napr. z drevoštiepky sa odporúča podobne ako betón najskôr zatepliť. 

Fasádne omietky

Fasádne omietky sú jednoducho spracovateľné pastové omietky pripravené na priame použitie bez ďalšej úpravy. Na výber máte z rozličných druhov – akrylátové, silikónové, silikátové, minerálne omietky a rozličné druhy špeciálnych druhov omietok – samočistiace, dekoratívne, a pod.
Silikónové omietky na báze silikónových živíc sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, ako sú napríklad hnaný dážď, silný vietor, UV žiarenie, ale aj proti plesniam, riasam a hubám. Používajú sa na vytvorenie farebnej povrchovej úpravy na jadrových omietkach (vápenno-cementové, cementové, sadrové). Omietka je vhodná aj na aplikáciu v oblasti soklov. Silikónové povrchové úpravy sa zároveň vyznačujú dobrou paropriepustnosťou, takže sú vhodné aj na tepelnoizolačné systémy s minerálnymi izolačnými doskami či penovým polystyrénom, v mnohých prípadoch aj na sanačné omietkové systémy, ako aj na podklad z vysoko tepelnoizolačného muriva.

Baumit SilikonTop

Použitie

Tenkovrstvová pastovitá prefarbená omietka na báze silikónových živíc. Ide o vysoko vodoodpudivú tenkovrstvovú omietku odolnú proti nepriaznivým klimatickým podmienkam, paropriepustnú a ľahko spracovateľnú. Je vhodná na konečnú povrchovú úpravu fasád, na podklady, ako sú tepelnoizolačné systémy, minerálne omietky a stierky, sanačné omietky či betón. Dodáva sa v škrabanej štruktúre s hrúbkou zrna 3, 2 a 1,5 mm alebo v ryhovanej štruktúre s hrúbkou zrna 3 a 2 mm.

Balenie Plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 25 kg – 58,80 €
Výrobca Baumit
www.baumit.sk


Mapei Silancolor Graffiato

Použitie

Dekoratívna pastovitá povrchová omietka na báze silikónovej živice s ryhovaným efektom na povrchovú úpravu v exteriéri, dostupná v zrnitosti 1,2 a 1,8 mm. Vhodná na všetky typy bežných odvlhčovacích omietok, na staré nátery, ktoré vykazujú dobrú priľnavosť k podkladu. Odolná proti vode, chráni povrch pred chemickými vplyvmi a vytvára veľmi účinnú ochranu proti zachytávaniu nečistôt. Je tiež odolná proti UV žiareniu a starnutiu.

Balenie Plastové vedro, 20 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 20 kg – 74,40 €
Výrobca Mapei SK
www.mapei.sk


Ceresit CT75

Použitie

Tenkovrstvová silikónová pastovitá omietka s ryhovanou štruktúrou, ktorá sa dodáva s hrúbkou zrna 2 mm. Je vhodná na vytváranie tenkovrstvových omietkových vrstiev na betónových podkladoch, tradičných omietkach, ako aj na povrchovú úpravu tepelnoizolačných systémov. Odporúča sa použiť na miestach, kde je žiaduca vysoká paropriepustnosť. Zároveň sa vyznačuje vysokou pružnosťou, nízkou nasiakavosťou, odolnosťou proti poveternostným vplyvom, plesniam, riasam a hubám.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteBalenie Plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 25 kg – 78 € až 89,70 € (v závislosti od vybraného odtieňa)
Výrobca Henkel Slovensko
www.ceresit.sk

weber.pas exclusive

Použitie

Jednoducho spracovateľná, umývateľná pastovitá omietka vyrobená na báze silikónových živíc. Je pripravená na priame použitie na penetračný náter weber 700, weber 705. Vysoko paropriepustná a hydrofóbna omietka so samočistiacim efektom. Používa sa na vytvorenie farebnej povrchovej úpravy na jadrových omietkach a kontaktnom tepelnoizolačnom systéme. Vhodná na použitie do interiéru i exteriéru. Dodáva sa v ryhovanej štruktúre s max. veľkosťou zrna 2 mm alebo roztieranej štruktúre s max. veľkosťou zrna 1,5 mm a 2 mm.

Balenie Plastové vedro, 30 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 30 kg – 99 €
Výrobca Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.sk


Jubizol Silicone finish T 2.0

Použitie

Silikónová škrabaná omietka vyrobená zo silikónových a iných polymérnych spojív. Určená na dekoračnú ochranu fasádnych stenových povrchov. Vhodná na všetky jemne drsné stavebné podklady: základné omietky fasádnych tepelnoizolačných systémov, klasické jemné vápennocementové a cementové omietky, zahladené betónové povrchy, ako aj na vláknocementové a sadrokartónové dosky, drevotriesku a pod. Má vysokú pevnosť, dobrú paropriepustnosť, vodoodpudivosť a je odolná proti klimatickým vplyvom.

Balenie Plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 25 kg – 60 € (biela), 69,60 € (farebné odtiene)
Výrobca JUB
www.jub.sk


Cemix silikónová zatieraná omietka NZC

Použitie

Fasádna tenkovrstvová pastovitá silikónová omietka vhodná na vytváranie finálnych povrchových úprav stavebných konštrukcií vo vonkajšom aj vnútornom prostredí. Možno ju použiť aj ako kryciu dekoratívnu a ochrannú vrstvu vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS). Vytvára paropriepustný a vodoodpudivý povrch s vysokou pevnosťou. Za bežných podmienok je odolná proti hubám, riasam a machom. Dodáva sa s hrúbkou zrna 1; 1,5; 2 alebo 3 mm.

Balenie Plastové vedro, 25 kg
Orientačná cena Plastové vedro, 25 kg – 52,20 € až 82,20 € (v závislosti od vybraného odtieňa)
Výrobca Cemix
www.cemix.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými výrobcami
Foto: isifa/Shutterstock, archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Melania Panocova says:

  Máme rod.dom typu OKAL a toho leta by sme ho po 25 rokoch bývania chceli trochu vynoviť. Keďže dom nechceme zatepľovať, iba natierať inou farbou ako bielou, prosím vás o radu, aký typ farby by sa hodil na tie naše vonkove dosky.
  Za skorú odpoveď vám srdečne ďakujem.

 2. Ja by som zase chcela vedieť, či existuje nejaká možnosť zafarbiť-kvalitne- klasickú brizolitovú omietku, ktorú má asi každý, kto staval ešte za komunizmu. Zateplovať by sme nechceli, len proste zmeniť už farbu domu. Ďakujem za odpovede

  1. FRANTISEK says:

   Treba pouzit fasadne farby.

 3. My mame silikónovú omietku z MUREXIN-u a sme veľmi spokojní.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.