Žena leží na gauči a oddychuje
Zdroj: Wienerberger

Ako efektívne znížiť hluk v dome či byte?

Nepríjemné zvuky z okolitého prostredia, ktoré prenikajú do našich príbytkov, dokážu znížiť zvukový komfort domácnosti a kvalitu života. Najjednoduchším riešením, ako zabrániť šíreniu nežiaduceho hluku, je použitie akustických stavebných materiálov pri výstavbe. Spoľahlivou ochranou proti hluku sú akustické tehly Porotherm.

Hluk dnes patrí k najrozšírenejším škodlivinám životného a pracovného prostredia. Viaceré štúdie potvrdili, že hladina hluku presahujúca  55 dB má na ľudí rušivý účinok a môže negatívne vplývať na ich zdravie.

K zdravému bývaniu patrí aj ticho

Dlhodobé vystavenie hluku môže v značnej miere ovplyvniť kvalitu spánku, zvýšiť riziko infarktu a spôsobiť depresie. Tiché prostredie je nevyhnutné pre odpočinok, ale aj zdravý vývoj detí. Podporuje kreativitu, schopnosť učiť sa a umožňuje mozgovým bunkám zregenerovať sa. Myslieť na zvukovú izoláciu stavby je dôležité už vo fáze projektu, dodatočné zlepšenie zvukovoizolačných vlastností stien je totiž nákladný proces. Investícia do kvalitných stavebných materiálov, ktoré zvukovo izolujú dom či jednotlivé izby, prinesie benefity vášmu telu i mysli. Ako na zdravé bývanie?

Graf zvukovej izolácie
S tehlami Porotherm AKU možno dosiahnuť zvukovú izoláciu s indexom nepriezvučnosti až 57 dB. | Zdroj: Wienerberger

Tehly AKU s indexom nepriezvučnosti 57 dB

Hlasná hudba z detskej izby, zvuky z kúpeľne či krik od susedov dokážu narušiť komfort bývania. Zabrániť prieniku takéhoto hluku možno jednoduchým spôsobom – murovaním vnútorných nosných i nenosných stien s tehlami Porotherm AKU. Zvuková izolácia týchto tehál dosahuje index nepriezvučnosti až 57 dB a oproti štandardným tehlám dokážu zabezpečiť akustický útlm o 5 až 7 dB, čo vo výsledku znamená zníženie hluku o 50 až 75 %. Tehly Porotherm AKU nájdu uplatnenie na rodinných i bytových domoch.

Prednosti akustických tehál

Akustické tehly Porotherm AKU dosahujú vďaka špeciálnemu systému dierovania a ozubenia výborné zvukovoizolačné vlastnosti. Majú vysokú pevnosť, nízky odpor proti difúzii vodných pár a sú hygienicky a zdravotne nezávadné.  Vyznačujú sa tiež protipožiarnou ochranou muriva, a keďže sú vyrobené z prírodných materiálov, sú ekologické a recyklovateľné. Tieto tehly ale neochránia vaše bývanie iba pred nežiaducim hlukom. Vďaka technológii výroby majú aj výborné tepelnoakumulačné vlastnosti. Poskytujú tepelnú stabilitu vnútorných priestorov a umožňujú domu prirodzene dýchať. Táto schopnosť znižuje riziko vzniku nebezpečných plesní, ktoré sú častou príčinou zdravotných problémov dýchacieho systému.

Akustické tehly Porotherm AKU
Akustické tehly Porotherm AKU majú vysokú pevnosť, nízky odpor proti difúzii vodných pár a vyznačujú sa aj protipožiarnou ochranou muriva. | Zdroj: Wienerberger

Správne zhotovenie stien

Z hľadiska dosiahnutia čo najlepšej zvukovej izolácie deliacich stien je okrem použitia vhodných materiálov dôležité aj ich kvalitné zhotovenie vrátane detailov napojenia na priľahlé konštrukcie. Na zachovanie hodnôt zvukovej nepriezvučnosti je potrebné sa v čo najväčšej možnej miere vyhnúť  zásahom do samotnej konštrukcie týchto stien. Akékoľvek  oslabenie prestupmi a inštalačnými drážkami môže viesť k zhoršeniu schopnosti stien izolovať hluk. Pri realizácii akustickej steny treba dodržať niekoľko zásad. Prvý rad akustických tehál sa zakladá na vhodnú zvukovoizolačnú podložku (napr. asfaltové pásy), ktorá sa počas murovania nesmie poškodiť.

Deliace steny
Správnym zhotovením deliacich stien s tehlami AKU vrátane detailov napojenia na priľahlé konštrukcie dosiahnete výborné zvukovoizolačné vlastnosti. Okrem zvukovej izolácie poskytujú AKU tehly aj tepelnú stabilitu vnútorných priestorov. | Zdroj: Wienerberger

Šírka asfaltových pásov má byť približne o 40 mm väčšia ako navrhovaná šírka akustickej steny. Tehly je potrebné ukladať za sebou tesne na zraz a ložné škáry a prípadne maltové kapsy v styčných škárach úplne premaltovať od jedného líca k lícu muriva, aby v škárach nezostávali vzduchové dutiny. Na murovanie akustických deliacich stien sa odporúča používať malty s vysokou objemovou hmotnosťou (napr. ťažká vápenno-cementová malta) a vyššou pevnosťou v tlaku. V neposlednom rade pamätajte na minimalizovanie množstva dorezov.

Viac sa o akustických tehlách dozviete na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje