Hlava pod vankúšom
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Pri rekonštrukcii bývania nezabúdajte na akustiku

Akustika je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme mali pri rekonštrukcii či stavbe interiéru myslieť. Napriek tomu si ju mnoho ľudí začne všímať až vtedy, keď ich začne trápiť hluk z iných miestností či priestorov.

Možno vás uprostred noci budia hlasné zvuky z televízora alebo kroky susedov, alebo sa nedokážete počas dňa na nič sústrediť, pretože každý zvuk z ulice sa vám s nepríjemnou intenzitou rozlieha po byte. Hluk a zlé akustické vlastnosti pri bývaní nie sú maličkosťou, naopak, výrazne dokážu ovplyvniť kvalitu života a spôsobovať aj zdravotné problémy.

Na odhlučnenie interiérov preto treba myslieť hneď na začiatku plánovania projektu a následne dbať na kvalitné prevedenie pri samotnej realizácii výstavby alebo rekonštrukcie. Ochranu proti hluku je treba brať komplexne a zabezpečiť nielen zvukovú izoláciu hluku prichádzajúceho z vonkajšieho prostredia, ale aj zvnútra – v rámci deliacich priečok medzi jednotlivými bytmi v bytovej jednotke či izbami v byte alebo dome, a okrem toho riešiť aj akustiku v rámci jednej miestnosti.

Muž prepína TV
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Sadrokartónové riešenia na zvukovú izoláciu

Pri obmedzení šírenia hluku medzi jednotlivými samostatnými miestnosťami, je dôležité postaviť zvuku do cesty vhodnú konštrukciu izolujúcu zvuk. Základnou vlastnosťou, ktorá sa od takýchto konštrukcií vyžaduje, je nepriezvučnosť. Zabezpečiť ju dokáže sadrokartón.

Odborník na certifikované sadrokartónové systémy na Slovensku, Rigips, divízia spoločnosti Saint-Gobain, vo svojom produktovom portfóliu ponúka sadrokartónové dosky, ktoré si poradia ako s hlučnosťou, tak aj s nečistotami vo vzduchu a so zlepšením protipožiarnej ochrany. Vyhľadávaným produktom je v tejto oblasti modrá akustická doska, ktorá zvyšuje vzduchovú nepriezvučnosť deliacich konštrukcií až do 28 decibelov. Okrem toho obsahuje aj technológiu Activ´Air, čo znamená, že neutralizuje formaldehyd a čistí ovzdušie s účinnosťou až do 70 percent a trvácnosťou 50 rokov. Modrá akustická doska zároveň poskytuje aj ochranu proti požiaru.

Konštrukcie využívajúce modrú akustickú dosku od Rigips sú vhodné na použitie v domácnostiach. Nie sú extrémne hrubé, takže zmenu v priestore takmer nespoznáte. Inštalujú sa rýchlo a jednoducho, a to aj vďaka postupom suchej výstavby ako pri klasickej sadrokartónovej konštrukcii, takže odpadáva čakanie, kým materiál uschne a zhotoviť ich možno aj svojpomocne. Výhodou je aj to, že stavebné povolenie sa pri takýchto úpravách nevyžaduje, nakoľko sa nijako nezasahuje do statického – nosného systému budovy. Ohlásenie drobnej stavby je však nutné, ak sa vykonávajú búracie práce a výstavba nových priečok, ktoré nezasahujú do nosného systému budovy. Pri plánovaní takejto rekonštrukcie je dôležité poradiť sa s odborníkmi, napríklad z Technickej akadémie Rigips.

Farebný interiér
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Akustika vnútri miestnosti

Na zlepšenie  vnútornej akustiky miestnosti možno využiť aj rozmiestnenie materiálov, ktoré priaznivo ovplyvnia správanie sa zvuku (čas dozvuku) v danej miestnosti. Pre takéto riešenie ponúka Rigips širokú škálu rôznych akusticky pohlcujúcich materiálov a konštrukcií.

Do istej miery ju však možno regulovať i pri zariaďovaní priestorov nábytkom. Pomôcť si možno zákonmi fyziky, a teda adekvátne rozmiestniť nábytok tak, aby bol priestor dostatočne členený a zvuk sa v ňom lámal. Docieliť to možno členitým rozmiestnením nábytku, pokladaním kobercov s hustým vlasom či rastlinami s hustými listami.

Zdroj PR článok: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje